Co widzi niemowlę, czyli jak zmysły noworodka postrzegają świat?

2015-01-07 12:37
Opieka nad niemowlakiem, zmysły dziecka
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Co widzi niemowlę? Przez pierwsze dwa miesiące twarz mamy jest dla niego niewyraźną plamą.

Dla noworodka adaptacja do świata pełnego bodźców wcale nie musi być trudna. Pomagają mu w tym trzy najlepiej rozwinięte zmysły: dotyk, słuch i węch, a także czułość mamy.

Bezpieczny półmrok, przytłumione dźwięki z dominującym, kochanym głosem matki, ciepło i przyjemne kołysanie. Tak dobrze miało maleństwo w twoim brzuchu. Po narodzinach nadal może przebywać w równie komfortowym środowisku i stopniowo rozwijać swoje zmysły. Wystarczy, że zadbasz o to, by docierała do niego odpowiednia dawka bodźców.

>> Poznaj 7 zasad pielęgnacji noworodka >>

Co widzi niemowlę: pierwsze chwile na świecie

Warto zacząć już od samego porodu. O ile przebiega on prawidłowo, nic nie stoi na przeszkodzie, by sala porodowa była oświetlona przytłumionym światłem. Masz prawo domagać się intymności w towarzystwie niezbędnego personelu medycznego i partnera. To ważne nie tylko dla ciebie, lecz także dla maluszka – im bardziej intymna i kameralna będzie atmosfera narodzin, tym łagodniejsze będzie jego przejście na drugą stronę brzucha. Poproś lekarza, by ocena noworodka w skali Apgar odbywała się na twoim brzuchu. Wprawdzie takie postępowanie przewiduje standard opieki okołoporodowej, ale warto zaznaczyć to w planie porodu. Niech dziecko nasyci się twoją bliskością w kontakcie „skóra do skóry”. Podaj mu wtedy pierś – niech spróbuje chwycić brodawkę, bo już sama jej stymulacja jest wystarczającym sygnałem dla twego organizmu, że czas uruchomić laktację. Przywitaj się z pociechą i nie żałuj jej czułości. Przez najbliższe godziny, dni, a nawet tygodnie będziecie niemal nierozłączni.

Maleństwo na początku będzie cię widziało jak niewyraźną plamę i tylko wtedy, gdy przybliżysz twarz. Wzrok, który dla nas dorosłych wydaje się najważniejszy, u dziecka dopiero po urodzeniu przystosowuje się do widzenia światła, a precyzji i ostrości widzenia zaczyna nabierać około 2. miesiąca życia. Zmysł smaku także jest jeszcze słabo rozwinięty – malec rozpoznaje głównie słodki smak twojego pokarmu. Spośród pięciu zmysłów u noworodka najlepiej rozwinięte są dotyk, słuch i węch.

>> 5 zbędnych gadżetów, które tylko pozornie ułatwią ci opiekę nad dzieckiem >>

Co widzi niemowlę: dotyk słuch, i węch – najważniejsze zmysły

Za pośrednictwem dotyku noworodek odbiera aż 80 proc. bodźców z otoczenia. Dziecko doskonaliło dotyk jeszcze w trakcie życia płodowego, kiedy w twoim brzuchu uczyło się ssać palec, chwytało pępowinę. Nic dziwnego, że po narodzinach tak łaknie bliskości z tobą i wręcz domaga się twojego dotyku. Dzięki temu czuje się bezpieczne i kochane. Właśnie poprzez dotyk nawiązuje z tobą pierwszą więź i komunikuje swoje potrzeby.

Słuch jest równie dobrze rozwiniętym zmysłem co dotyk. Maleństwo odbierało bowiem dźwięki już w twoim brzuchu. To właśnie wtedy poznało twój głos, który po narodzinach bezbłędnie rozpozna spośród wielu innych. Ale malec poznaje cię nie tylko po głosie, bo od pierwszych chwil życia wie, jak pachnie twoje ciało. Bezbłędnie odnajduje buzią drogę do twojej piersi. Wystarczy, że maluch wtuli nosek w twoje ciało, a podziała to na niego kojąco. Dlatego staraj się nie używać perfum i postaw na bezzapachowe kosmetyki do pielęgnacji.

Więcej o tym, jak noworodek odbiera świat za pomocą zmysłów, dowiesz się z najnowszego wydania M jak Mama (2/2015). To pierwszy artykuł  z cyklu "Codziennie poznaję świat", którego patronem jest marka ENFAMIL. O pierwszym kontakcie z dzieckiem po porodzie rozmawiamy także na forum Mjakmama24.pl


Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych – czytaj już za 3 zł!

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE