Cytomegalia wrodzona u noworodka - ryzyko zarażenia dziecka wirusem CMV

2012-01-25 12:33

Cytomegalia wrodzona, czyli występująca u noworodka zainfekowanego przez chorą w ciąży matkę, może się ujawniać zaraz po urodzeniu lub w ciągu dwóch tygodni od porodu. Przebieg wrodzonej cytomegalii zależy bezpośrednio od momentu ciąży, w którym matka uległa zakażeniu. Najpoważniejsze skutki dla dziecka mają infekcje w pierwszym trymestrze ciąży.

Cytomegalia wrodzona u noworodka: ryzyko zarażenia dziecka wirusem CMV
Autor: _photos.com|photos.com Cytomegalia wrodzona u noworodka: ryzyko zarażenia dziecka wirusem CMV

Spis treści

 1. Jakie są skutki cytomegalii wrodzonej
 2. Objawy cytomegalii wrodzonej
 3. Przebieg cytomegalii wrodzonej
 4. Leczenie cytomegalii u ciężarnych
 5. Nie przegap wideo: Dlaczego cytomegalia jest taka groźna?

Cytomegalia wrodzona prowadzi do wielu uszkodzeń narządów dziecka. Jeśli matka w ciąży przeszła pierwotne zakażenie wirusem CMV, ryzyko zarażenia płodu wynosi około 40-50 procent, a w grupie noworodków narażonych na cytomegalię ryzyko wystąpienia pełnoobjawowej cytomegalii wrodzonej wynosi 10-15 procent. Pozostałe 85-90 procent noworodków zakażone wirusem w macicy jest zagrożone odległym w czasie ujawnieniem się uszkodzeń ośrodkowego układu nerwowego, wzroku lub słuchu.

Cytomegalia - objawy i leczenie cytomegalii w ciąży

Jakie są skutki cytomegalii wrodzonej

Zakażenie wirusem CMV w pierwszych miesiącach ciąży grozi u noworodka wystąpieniem wad wrodzonych, małogłowiem i zwapnieniami śródczaszkowymi, niską masą urodzeniową. Infekcja CMV pod koniec ciąży zwiększa ryzyko ostrej cytomegalii z lokalizacją narządową, uszkodzeniem wątroby, śródmiąższowym zapaleniem płuc, małopłytkowością i plamicą. Zakażenie dziecka w czasie porodu lub po porodzie ma zazwyczaj bezobjawowy przebieg.

Test na wirusa cytomegalii. Jak interpretowac wyniki badań?

Dobrze wiedzieć

Objawy cytomegalii wrodzonej

 • zahamowanie wewnątrzmacicznego wzrostu płodu,
 • długo utrzymująca się żółtaczka po porodzie,
 • powiększenie nerek i śledziony,
 • niedrożność dróg żółciowych,
 • wodobrzusze,
 • zapalenie wątroby,
 • małopłytkowość i anemia hemolityczna,
 • wady serca,
 • plamica,
 • wrodzone zwichnięcie stawów biodrowych,
 • ciężkie zapalenie płuc,
 • zaburzenia neurologiczne (małogłowie, zwapnienia śródczaszkowe, powiększenie komór mózgowych, uszkodzenia słuchu, wady wzroku, zapalenie siatkówki i naczyniówki oka).

Przebieg cytomegalii wrodzonej

Rokowania w cytomegalii wrodzonej są złe, aż 20-30 procent noworodków umiera. Te dzieci, które przeżyją, mają zwykle upośledzenie umysłowe różnego stopnia, problemy z równowagą, mikrocefalię, wady słuchu i wzroku, trudności z nauką. Najczęstszym objawem wrodzonej cytomegalii jest powiększenie wątroby z towarzyszącą żółtaczką i wzrostem enzymów wątrobowych. Małopłytkowość może współwystępować z punktowymi wybroczynami na skórze, które ustępują zwykle u dziecka w trzeciej dobie po porodzie. Jednooczne lub dwuoczne zapalenie siatkówki i naczyniówki występuje u około 20 procent dzieci z wrodzoną cytomegalią. Jeśli zapalenie obejmuje również plamkę żółtą oka, może powodować trwałą ślepotę, zanik nerwu wzrokowego lub zeza. Uszkodzenie słuchu dotyczy około połowy noworodków z objawową cytomegalią i 30 procent dzieci z zakażeniem bezobjawowym.

 Jak wykryć choroby zakaźne w ciąży?

Leczenie cytomegalii u ciężarnych

Ponieważ ryzyko wystąpienia cytomegalii wrodzonej nie jest znane, a nasilenie objawów u noworodka trudne do określenia, nie stosuje się leczenia ciężarnych z pierwotnym zakażeniem CMV. Największe znaczenie ma profilaktyka czyli unikanie przez kobiety ciężarne kontaktów z osobami z grup ryzyka zakażenia, np. osobami poddawanych immunosupresji, dziećmi w wieku przedszkolnym, chorymi z objawami podobnymi do grypy lub mononukleozy. Niestety, brak jest leków, które mogłyby stosować kobiety w ciąży zakażone wirusem cytomegalii, nie ma też szczepionki na CMV, a szczepienie dziewcząt przed okresem dojrzewania byłoby najlepszym rozwiązaniem.

Zobacz też:

Jakie są objawy toksoplazmozy u noworodka?

Nie przegap wideo: Dlaczego cytomegalia jest taka groźna?

Ginekolog-położnik Ewa Kurowska-Mroczek odpowiada na najczęstsze pytania związane z cytomegalią - jakie są jej objawy, jakie są skutki zarażenie cytomegalią w ciąży. Obejrzyj koniecznie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza