Cytomegalia wrodzona u noworodka - ryzyko zarażenia dziecka wirusem CMV

Cytomegalia wrodzona u noworodka: ryzyko zarażenia dziecka wirusem CMV
Autor: _photos.com|photos.com Cytomegalia wrodzona u noworodka: ryzyko zarażenia dziecka wirusem CMV

Cytomegalia wrodzona, czyli występująca u noworodka zainfekowanego przez chorą w ciąży matkę, może się ujawniać zaraz po urodzeniu lub w ciągu dwóch tygodni od porodu. Przebieg wrodzonej cytomegalii zależy bezpośrednio od momentu ciąży, w którym matka uległa zakażeniu. Najpoważniejsze skutki dla dziecka mają infekcje w pierwszym trymestrze ciąży.

Cytomegalia wrodzona prowadzi do wielu uszkodzeń narządów dziecka. Jeśli matka w ciąży przeszła pierwotne zakażenie wirusem CMV, ryzyko zarażenia płodu wynosi około 40-50 procent, a w grupie noworodków narażonych na cytomegalię ryzyko wystąpienia pełnoobjawowej cytomegalii wrodzonej wynosi 10-15 procent. Pozostałe 85-90 procent noworodków zakażone wirusem w macicy jest zagrożone odległym w czasie ujawnieniem się uszkodzeń ośrodkowego układu nerwowego, wzroku lub słuchu.

Cytomegalia - objawy i leczenie cytomegalii w ciąży

Jakie są skutki cytomegalii wrodzonej

Zakażenie wirusem CMV w pierwszych miesiącach ciąży grozi u noworodka wystąpieniem wad wrodzonych, małogłowiem i zwapnieniami śródczaszkowymi, niską masą urodzeniową. Infekcja CMV pod koniec ciąży zwiększa ryzyko ostrej cytomegalii z lokalizacją narządową, uszkodzeniem wątroby, śródmiąższowym zapaleniem płuc, małopłytkowością i plamicą. Zakażenie dziecka w czasie porodu lub po porodzie ma zazwyczaj bezobjawowy przebieg.

Test na wirusa cytomegalii. Jak interpretowac wyniki badań?

Dobrze wiedzieć

Objawy cytomegalii wrodzonej

 • zahamowanie wewnątrzmacicznego wzrostu płodu,
 • długo utrzymująca się żółtaczka po porodzie,
 • powiększenie nerek i śledziony,
 • niedrożność dróg żółciowych,
 • wodobrzusze,
 • zapalenie wątroby,
 • małopłytkowość i anemia hemolityczna,
 • wady serca,
 • plamica,
 • wrodzone zwichnięcie stawów biodrowych,
 • ciężkie zapalenie płuc,
 • zaburzenia neurologiczne (małogłowie, zwapnienia śródczaszkowe, powiększenie komór mózgowych, uszkodzenia słuchu, wady wzroku, zapalenie siatkówki i naczyniówki oka).

Przebieg cytomegalii wrodzonej

Rokowania w cytomegalii wrodzonej są złe, aż 20-30 procent noworodków umiera. Te dzieci, które przeżyją, mają zwykle upośledzenie umysłowe różnego stopnia, problemy z równowagą, mikrocefalię, wady słuchu i wzroku, trudności z nauką. Najczęstszym objawem wrodzonej cytomegalii jest powiększenie wątroby z towarzyszącą żółtaczką i wzrostem enzymów wątrobowych. Małopłytkowość może współwystępować z punktowymi wybroczynami na skórze, które ustępują zwykle u dziecka w trzeciej dobie po porodzie. Jednooczne lub dwuoczne zapalenie siatkówki i naczyniówki występuje u około 20 procent dzieci z wrodzoną cytomegalią. Jeśli zapalenie obejmuje również plamkę żółtą oka, może powodować trwałą ślepotę, zanik nerwu wzrokowego lub zeza. Uszkodzenie słuchu dotyczy około połowy noworodków z objawową cytomegalią i 30 procent dzieci z zakażeniem bezobjawowym.

 Jak wykryć choroby zakaźne w ciąży?

Leczenie cytomegalii u ciężarnych

Ponieważ ryzyko wystąpienia cytomegalii wrodzonej nie jest znane, a nasilenie objawów u noworodka trudne do określenia, nie stosuje się leczenia ciężarnych z pierwotnym zakażeniem CMV. Największe znaczenie ma profilaktyka czyli unikanie przez kobiety ciężarne kontaktów z osobami z grup ryzyka zakażenia, np. osobami poddawanych immunosupresji, dziećmi w wieku przedszkolnym, chorymi z objawami podobnymi do grypy lub mononukleozy. Niestety, brak jest leków, które mogłyby stosować kobiety w ciąży zakażone wirusem cytomegalii, nie ma też szczepionki na CMV, a szczepienie dziewcząt przed okresem dojrzewania byłoby najlepszym rozwiązaniem.

Zobacz też:

Jakie są objawy toksoplazmozy u noworodka?

Nie przegap wideo: Dlaczego cytomegalia jest taka groźna?

Ginekolog-położnik Ewa Kurowska-Mroczek odpowiada na najczęstsze pytania związane z cytomegalią - jakie są jej objawy, jakie są skutki zarażenie cytomegalią w ciąży. Obejrzyj koniecznie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE