Gazometria krwi u noworodka: na czym polega?

2016-07-31 23:55
Gazometria krwi
Autor: thinkstockphotos.com Gazometria krwi u noworodka sprawdza poziom tlenu i dwutlenku węgla we krwi dziecka.

Gazometria krwi u noworodka to badanie wykonywane tuż po narodzinach. Kiedy na świat przychodzi dziecko, jego stan zdrowia jest natychmiast dokładnie oceniany przez lekarzy i położne przyjmujące poród. Sprawdzana jest czynność serca, oddychanie, napięcie mięśniowe, reakcja na bodźce i zabarwienie skóry noworodka. Wykonuje się również gazometrię krwi, która sprawdza poziom tlenu i dwutlenku węgla we krwi dziecka. Zobacz, co dokładnie to badanie mówi o zdrowiu twojego dziecka.

Gazometria krwi u noworodka jest to badanie pozwalające na sprawdzenie równowagi kwasowo-zasadowej w organizmie, a więc określenie PH organizmu oraz ocenę wymiany gazowej, czyli poziomu tlenu i dwutlenku węgla we krwi. U nowonarodzonych dzieci wykonywana jest przede wszystkim w celu oceny wydolności procesu oddychania i dobrania właściwego sposobu leczenia ewentualnych zaburzeń.

Gazometrię krwi u noworodka przeprowadza się na podstawie analizy laboratoryjnej krwi pępowinowej, pobranej zaraz po urodzeniu. Jeśli zaistnieje potrzeba, aby badanie to wykonać w następnych dniach życia dziecka, krew zostaję pobrana z tętnicy udowej, promieniowej, ramiennej lub z naczyń włośniczkowych w pięcie.

Czytaj także: Pobieranie krwi pępowinowej: po co to się robi? Ile kosztuje przechowywanie krwi pępowinowej? 

Gazometria krwi u noworodka: kiedy należy ją wykonać?

Gazometria krwi u noworodka jest badaniem wykonywanym rutynowo u dzieci z podejrzeniem zespołu zaburzeń oddychania (ZZO), który stwierdza się u ok. 10 proc. noworodków.

Zespół ten ma różne przyczyny w zależności od tego, czy dotyczy on dzieci urodzonych o czasie czy przed terminem, jednak u wszystkich noworodków objawia się podobnie.

U noworodka zaobserwować można:

 • Oddech przyspieszony w odniesieniu do wieku dziecka
 • Bezdech
 • Przyspieszenie akcji serca
 • Zaciąganie mostka, przestrzeni międzyżebrowych, wcięcia szyjnego, ruchy skrzydełek nosa
 • Postękiwanie
 • Sinicę
 • Osłabione napięcie mięśniowe

Wszystkie powyższe symptomy, mogące świadczyć o wystąpieniu zespołu zaburzeń oddechowych, są obserwowane w 1., 5. i 10. minucie życia dziecka i odnotowywane przy użyciu skali Apgar. Stąd też standard postepowania stanowi wykonywanie gazometrii z krwi pępowinowej u dzieci, które w pierwszej minucie uzyskały wynik niższy niż 8 punktów w 10 punktowej skali Apgar.

Czytaj także: Krew pępowinowa: wyjaśniamy terminy związane z krwią pępowinową i komórkami macierzystymi

 

Gazometria krwi u noworodka: wyniki badania

Przy pomocy badania gazometrycznego dostaniemy bezpośrednie oznaczenie następujących parametrów:

 • ph – oznaczenie stężenia jonów wodoru, wskazujące na kwasowość bądź zasadowości krwi
 • pO2 – ilość tlenu rozpuszczona we krwipCO2- ilość dwutlenku węgla rozpuszczona we krwi
 • wysycenie O2 (saturacja tlenem) – ilość hemoglobiny transportującej tlen we krwi
 • HCO2 – wodorowęglan, którego zwiększony poziom bezpośrednio wpływa na wzrost ph organizmu
 • nadmiar/niedobór zasad (BE) – pomiar ten oznacza różnicę pomiędzy należytym a obecnym stężeniem zasad we krwi

Należy pamiętać, że interpretacji wyniku zawsze dokonuje lekarz i nie należy ściśle sugerować się podanymi w opisie badania normami, ponieważ są one zależne od wieku dziecka, a także od tego, czy diagnostyka bazowała na krwi tętniczej czy pępowinowej.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza