Główka noworodka: jak wygląda tuż po porodzie?

2021-10-27 14:21

Nowo narodzone dziecko wygląda jak po ostrej walce. Siniaczki i obrzęki na buzi to normalne efekty przeciskania się przez kanał rodny i ściśnięcia w brzuchu mamy pod koniec ciąży. Czym jeszcze może cię zaskoczyć wygląd główki niemowlaka?

główka noworodka
Autor: Getty Images Główka noworodka nie wygląda jak z reklam produktów dla maluszków...

Nie tylko mama męczy się, wydając na świat swoje dziecko. Ono również w tym czasie ciężko pracuje. Dlatego zaraz po narodzinach – choć dla rodziców jest najpiękniejsze ze wszystkich niemowląt – wygląda niezbyt efektownie.

Dziwnie może wyglądać nawet główka maleństwa, które przyszło na świat poprzez cesarskie cięcie - wiele zależy bowiem od ułożenia dziecka w brzuchu matki w ostatnich etapach ciąży. Dopiero po jakimś czasie jego twarzyczka wygładza się, różowieje i zamienia w buzię aniołka.

To jednak nie koniec przygód z główką niemowlaka. Ponieważ jest bardzo delikatna, przez pierwsze miesiące trzeba ją właściwie pielęgnować i bardzo o nią dbać. Oto kilka „główkowych” spraw i dolegliwości, o których warto pamiętać..

Co może zaskoczyć i - zupełnie niepotrzebnie, zaniepokoić rodziców maleństwa? Jak wygląda główka noworodka?

Zobacz w naszej GALERII, jak, bez lukrowania, wygląda główka niemowlaka:

Skala Apgar - ile punktów i za co dostaje noworodek?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza