Pielęgnacja noworodka. Jak pielęgnować pupę niemowlęcia

2013-03-28 12:45

Jak właściwie pielęgnować pupę niemowlaka? Jak wygląda pielęgnacja niemowlaka? Naskórek niemowlęcia jest cieńszy i bardziej delikatny niż u osoby dorosłej. Dlatego skóra niemowlaków jest bardziej podatna na podrażnienia. Zwłaszcza niemowlęca pupa – stale narażona na kontakt z moczem i kałem – łatwo może ulec podrażnieniom.

Przewijanie niemowlaka a dysplazja stawów biodrowych. Jak zmieniać pieluchy pieluchy, by uniknąć awantury o bioderka?
Autor: photos.com Przewijanie niemowlaka a dysplazja stawów biodrowych. Jak zmieniać pieluchy pieluchy, by uniknąć awantury o bioderka?

Spis treści

  1. Pielęgnacja pupy noworodka - nie używaj zasypek
  2. Jak pielegnować noworodka?
  3. Kąpiel niemowlęcia
  4. Przewijanie dziewczynki
  5. Przewijanie chłopca

Pupa pod pieluszką jest stale narażona na kontakt z moczem i kupką, a w dodatku panujące tam ciepło sprzyja podrażnieniom. Dlatego troska o intymne okolice jest bardzo ważna. Pieluszki jednorazowe trzeba zmieniać co 3-4 godziny i zawsze od razu, gdy niemowlę zrobi kupkę. Tetrowe pieluszki należy zmieniać po każdym oddaniu moczu i kału. W domu najlepiej myć pupę dziecka pod bieżącą wodą, by dokładnie usunąć resztki zanieczyszczeń. To ważne, bo niestaranna toaleta może przyczynić się do bolesnego odparzenia, a także zakażenia układu moczowego.

Przeczytaj również: Kupka noworodka i niemowlęcia: zapach, kolor i wygląd ma znaczenie

Dobrze wiedzieć

Pielęgnacja pupy noworodka - nie używaj zasypek

Pojawiły się głosy, że smarowanie pupy dziecka przed założeniem czystej pieluszki nie jest konieczne. Obserwuj jednak swoje maleństwo. Jeśli dostrzegasz, że to wcale nie służy dziecku, możesz posmarować skórę narażoną na kontakt z kałem lub moczem gęstym lub tłustym kremem pielęgnacyjnym – stanowi on warstwę izolacyjną. Pamiętaj! Raczej unikaj zasypek i talków, chyba że wyraźnie służą twojemu dziecku. Na pewno nie wolno ich jednak łączyć z kremami lub oliwką, bo powstaną „kluski” podrażniające skórę dziecka

Przeczytaj również: Wrażliwa skóra dziecka - jak ją pielęgnować?

Jak pielegnować noworodka?

Poza domem można użyć wilgotnych chusteczek. Jednak u dzieci z nadwrażliwą skórą lub z atopowym zapaleniem mogą one wywołać podrażnienie.

  • Dziewczynkę trzeba myć zawsze od przodu do tyłu (czyli od brzuszka do pośladków), aby nie zanieczyścić kałem przedsionka pochwy i cewki moczowej. Warto pamiętać, że między wargami sromowymi może gromadzić się kupka i jej resztki też trzeba usunąć.
  • U chłopców trzeba umyć także miejsce pod moszną. Mogą się tam gromadzić resztki moczu i kupki.

Przeczytaj również: Kosmetyki dla dzieci: jak wybrać najlepsze kosmetyki dla niemowląt?

Kąpiel niemowlęcia

Czy czujesz strach na samą myśl o kąpieli dziecka? Boisz się, że sobie nie poradzisz? To wbrew pozorom nie takie trudne! Kąpiel niemowlęcia to często najprzyjemniejsza część dnia dla młodych rodziców i ich dziecka. Wystarczy tylko przestrzegać kilku zasad. Najważniejsze jeśli chodzi o kąpiel jest właściwa temperatura wody. Bardzo łatwo da się ją sprawdzić bez użycia termometru. Kolejna rzecz to podtrzymywanie niemowlaka podczas kąpania. Jest sposób na to, by podtrzymywanie i obmywanie ciała dziecka mogło spokojnie wykonywać jedno z rodziców. Poznaj te techniki i zobacz jak sprawić, by kąpiel niemowlaka była bezpieczna i przyjemna.

Przewijanie dziewczynki

Przewijak, pielucha, krem na odparzenia... co jeszcze? Na początku przewijanie niemowlaka wygląda na dość skomplikowane. Bardzo szybko okazuje się jednak, że pieluszkę można łatwo zmienić nawet w środku nocy, niemal z zamkniętymi oczami. Zobacz co zrobić, by przewijanie było ekspresowe, jak trzymać niemowlaka podczas przewijania i w jaki sposób należy pielęgnować dziewczynkę. Sprawdź również w jaki sposób wygodnie przytrzymywać dziecko, by przewijanie było bezpieczne dla delikatnego ciała twojej córeczki.

Przewijanie chłopca

Przewijak, pielucha, krem na odparzenia... co jeszcze? Na początku przewijanie niemowlaka wygląda na dość skomplikowane. Bardzo szybko okazuje się jednak, że pieluszkę można łatwo zmienić nawet w środku nocy, niemal z zamkniętymi oczami. Zobacz co zrobić, by przewijanie było ekspresowe, jak trzymać niemowlaka podczas przewijania i w jaki sposób należy pielęgnować chłopca. Sprawdź również w jaki sposób wygodnie przytrzymywać dziecko, by przewijanie było bezpieczne dla delikatnego ciała twojego synka.

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza