Jak wyjąć rzęsę z oka noworodka?

2019-12-10 10:54 Judyta Wanicka
Jak wyjąć rzęsę z oka dziecka
Autor: Getty Images

Jak usunąć rzęsę z oka noworodka, aby nie spowodować podrażnień? Czym wyjąć rzęsę z oka dziecka? Przede wszystkim nie panikuj i wypróbuj ten bezpieczny sposób.

Czasami zdarza się, że do oka noworodka dostanie się rzęsa, która kłuje i drażni, powodując, że dziecko staje się rozdrażnione. Niestety, problem tylko z pozoru wydaje się łatwy do rozwiązania, ponieważ delikatne oko dziecka może nie znieść traktowania go brzegiem chusteczki czy wacikiem i w efekcie cały zabieg zakończy się dodatkowym podrażnieniem. Co w takiej sytuacji zrobić? Jak wyjąć rzęsę z oka noworodka, by nie uszkodzić wrażliwej tkanki? Podpowiadamy bezpieczny sposób wyjmowanie ciała obcego z oczka małego dziecka.

Wyjmowanie rzęsy z oka noworodka krok po kroku

Gdy w oku dziecka zalega rzęsa, włos lub inne drobne ciało obce, należy je wyjąć przy pomocy czystej, miękkiej chusteczki hipoalergicznej do higieny powiek. Można je kupić w aptekach i sklepach kosmetycznych. Nie stosujemy do przecierania oczu chusteczek nasączonych substancjami zapachowymi, zawierającymi parabeny lub inne substancje mogące powodować podrażnienia lub reakcję alergiczną.

Przeczytaj także: Jak myć oczy noworodka?

Aby ułatwić sobie usuwanie rzęsy z oka noworodka, należy dodatkowo je nawilżyć. W tym celu aplikuje się do oka kilka kropel soli fizjologicznej. Jeśli rzęsa nie utkwiła gdzieś głęboko pod powieką, zazwyczaj ten zabieg wystarczy, by ją usunąć. Usuwamy rzęsę przecierając oko brzegiem chusteczki.

W bardziej skomplikowanych przypadkach można delikatnie odgiąć powiekę dziecka (należy przedtem dokładnie zdezynfekować dłonie) i spróbować zaaplikować kilka kropel. Jeśli to nie pomoże, a oko dziecka będzie już wyraźnie podrażnione, najlepiej udać się z maleństwem do lekarza po fachową pomoc.

Zobacz również: Ropiejące oko niemowlaka - przyczyny i leczenie

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

NOWY NUMER! W magazynie Dziecko Zakupy i My: mnóstwo inspiracji dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży – nie tylko na Święta! W najnowszym numerze przeczytasz o wirusach, o dobrym śnie, diecie alergika i życiu bez telewizora.

Czytaj więcej
DZiM 12/20
KOMENTARZE