Jak wyjąć rzęsę z oka noworodka? Bezpieczny sposób

2021-10-27 11:43

Jak usunąć rzęsę z oka noworodka, aby nie spowodować podrażnień? Czym wyjąć rzęsę z oka dziecka? Przede wszystkim nie panikuj i wypróbuj ten bezpieczny sposób.

Jak wyjąć rzęsę z oka noworodka?
Autor: Getty images Jak wyjąć rzęsę z oka noworodka?

Czasami zdarza się, że do oka noworodka dostanie się rzęsa, która kłuje i drażni, powodując, że dziecko staje się rozdrażnione. Niestety, problem tylko z pozoru wydaje się łatwy do rozwiązania, ponieważ delikatne oko dziecka może nie znieść traktowania go brzegiem chusteczki czy wacikiem i w efekcie cały zabieg zakończy się dodatkowym podrażnieniem.

Co w takiej sytuacji zrobić? Jak wyjąć rzęsę z oka noworodka, by nie uszkodzić wrażliwej tkanki? Podpowiadamy bezpieczny sposób wyjmowanie ciała obcego z oczka małego dziecka.

Wyjmowanie rzęsy z oka noworodka - krok po kroku

Gdy w oku dziecka zalega rzęsa, włos lub inne drobne ciało obce, należy je wyjąć przy pomocy czystej, miękkiej chusteczki hipoalergicznej do higieny powiek. Można je kupić w aptekach i sklepach kosmetycznych.

Nie stosujemy do przecierania oczu chusteczek nasączonych substancjami zapachowymi, zawierającymi parabeny lub inne substancje mogące powodować podrażnienia lub reakcję alergiczną.

  • Aby ułatwić sobie usuwanie rzęsy z oka noworodka, należy dodatkowo je nawilżyć. W tym celu aplikuje się do oka kilka kropel soli fizjologicznej.

Jeśli rzęsa nie utkwiła gdzieś głęboko pod powieką, zazwyczaj ten zabieg wystarczy, by ją usunąć. Usuwamy rzęsę przecierając oko brzegiem chusteczki.

  • W bardziej skomplikowanych przypadkach można delikatnie odgiąć powiekę dziecka (należy przedtem dokładnie zdezynfekować dłonie) i spróbować zaaplikować kilka kropel. Jeśli to nie pomoże, a oko dziecka będzie już wyraźnie podrażnione, najlepiej udać się z maleństwem do lekarza po fachową pomoc.

Przeczytaj także: Jak myć oczy noworodka?

Ropiejące oko niemowlaka - przyczyny i leczenie

Skala Apgar - ile punktów i za co dostaje noworodek?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza