Słyszałaś o skali Brazeltona? Nie podejrzewasz, do czego używają jej lekarze

2022-03-25 14:56

Skala Brazeltona to pojęcie coraz częściej przewijające się przez fora internetowe, poświęcone ciąży i opiece nad noworodkiem. Coraz częściej używają go również lekarze. Skala ta jest „narzędziem”, które pomaga zdefiniować stany emocjonalne dziecka i dowiedzieć się, co mówi do nas noworodek.

Słyszałaś o skali Brazeltona? Nie podejrzewasz, do czego używają jej lekarze
Autor: Getty images Nie podejrzewasz, do czego używają jej lekarze

Noworodek po urodzeniu jest mierzony, ważony, badany na wszelkie możliwe sposoby. Neonatolog sprawdza, czy prawidłowo oddycha i czy właściwie reaguje na różnorakie bodźce.

Stan fizyczny dziecka ocenia za pomocą skali Apgar, przyznając mu określoną liczbę punktów za każdy z parametrów życiowych.

Maksymalny wynik – czyli 10 punktów – świadczy o tym, że maluch jest w doskonałej formie fizycznej. Nic jednak nie mówi o stanie emocjonalnym noworodka. A temu właśnie służy skala Brazeltona. Chcesz odczytać język noworodka, poznaj szczegóły metody Brazeltona.

Spis treści

  1. Skala Brazeltona - metoda oceny emocji
  2. Czym jest skala Brazeltona?
  3. Jak wygląda ocena noworodka wg Brazeltona
  4. Zalety oceny metodą Brazeltona
Skala Apgar - ile punktów i za co dostaje noworodek?

Skala Brazeltona - metoda oceny emocji

Do oceny emocji u noworodków służy tzw. skala Brazeltona (zwana często The Neonatonal Behavioural Assesment Scale – NBAS). Opracował ją dr T. Berry Brazelton, amerykański lekarz i naukowiec, w latach 70 XX wieku. Można ją stosować w ciągu 2 pierwszych miesięcy życia niemowlaka, również u wcześniaków urodzonych po 35 tygodniu ciąży.

Czym jest skala Brazeltona?

Skala Brazeltona nie jest testem noworodka – fachowcy określają ją raczej mianem „narzędzia”, które pomaga zdefiniować stany dziecka. Opiera się ona na kilku założeniach. Skala Brazeltona polega na sprawdzeniu, czy noworodek prawidłowo reaguje na bodźce i emocje.

  • Pierwsze założenie według skali Brazeltona jest takie, że nawet noworodek potrafi się komunikować z otoczeniem, a zachowanie dziecka w pierwszych dniach i tygodniach po urodzeniu jest jednocześnie jego specyficznym językiem, który rodzice nie zawsze potrafią właściwie odczytać.
  • Drugie założenie według skali Brazeltona – noworodki, nawet te, które wydają się słabe, są uzdolnione już w chwili narodzin.
  • Trzecie założenie według skali Brazeltona – nawet takie noworodki reagują na sygnały płynące z otoczenia i podejmują próby ich kontrolowania.

Czytaj równieżBobomigi czyli jak rozmawiać z niemowlakiem, który jeszcze nie mówi?

Przyczyny płaczu niemowlaka. Jak rozpoznać, dlaczego niemowlę płacze?

Jak wygląda ocena noworodka wg Brazeltona

By zrozumieć to wszystko, co niemowlę ma do powiedzenia, trzeba je uważnie obserwować. Najlepiej, jeśli ocena według skali Brazeltona noworodka zacznie się w kilka dni po urodzeniu.

Zazwyczaj przeprowadza się ją w zacisznym pomieszczeniu, pomiędzy karmieniami. Takie badanie, test Brazeltona zajmuje 20-30 minut.

W tym czasie specjalista znający tę metodę uważnie obserwuje noworodka w czasie snu, czuwania i płaczu. Patrzy, jak śpi noworodek, co je ze snu wytrąca i na ile czasu, czy samo potrafi zasnąć ponownie. Sprawdza, jak noworodek reaguje na różne bodźce – grzechotkę, światło latarki itp. – i czy jego reakcja słabnie, gdy bodźce te są powtarzane kilkakrotnie.

Zwraca też uwagę na odruchy niemowlaka – sprawdza, czy dziecko je ma, i jak zachowuje się podczas ich badania, które czasem bywa stresujące. Jeśli płacze – to jak długo i czy samo potrafi się uspokoić.

W sumie ocenia podczas testu Brazeltona repertuar zachowania niemowlęcia w 28 pozycjach, ocenia też 18 odruchów noworodka. Na ich podstawie tworzy „portret” dziecka pokazując, jakie jest, akcentując jego mocne strony i identyfikując obszary, które sprawiają dziecku trudności.

Zalety oceny metodą Brazeltona

Ocena noworodka metodą Brazeltona pomaga rodzicom zrozumieć niemowlę, poznać jego preferencje, zrozumieć potrzeby i nauczyć się na nie sprawnie reagować. W wielu przypadkach zmniejsza też ich niepokój, że nie poradzą sobie z codzienną opieką nad noworodkiem.

W Polsce skala Brazeltona nie jest jeszcze popularna, choć Centrum Zdrowia Dziecka od jakiegoś czasu organizuje szkolenia dla lekarzy i położnych, chcących stosować test Brazeltona w codziennej praktyce.

Jeśli jesteś zainteresowana kontaktem ze specjalistą, stosującym tę metodę w badaniu noworodków, zapytaj o to w swojej poradni rejonowej. Pomocy możesz szukać również na stronie www.nbas.edu.pl (Skala Oceny Zachowania Noworodka).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza