35 tydzień ciąży - co się dzieje z mamą i dzieckiem w brzuchu

2019-07-01 11:28
35 tydzień ciąży
Autor: _materialy_prasowe 35 tydzień ciąży to 8 miesiąc ciąży i 3 trymestr ciąży.

W 35 tygodniu ciąży możesz przestać martwić się porodem przedwczesnym – jeśli istniało takie ryzyko, wiedz, że teraz malec jest już bezpieczny. Zobacz, jak rozwija się dziecko w 35 tygodniu ciąży i sprawdź, jak możesz teraz się czuć.

Do porodu coraz bliżej. Coraz trudniej ci się poruszać i masz typowe objawy ostatniego trymestru ciąży – nietrzymanie moczu, bóle pleców i krwawienie z dziąseł. Zobacz, jak sobie radzić z tymi dolegliwościami i sprawdź, co dzieje się z twoim dzieckiem w brzuchu.

Spis treści:

  1. Poród w 35 tygodniu ciąży
  2. Dolegliwości w 35 tygodniu ciąży
  3. Waga i rozwój dziecka w 35 tygodniu ciąży
  4. Ruchy dziecka – czy trzeba je liczyć?
Który to miesiąc ciąży?

35 tydzień ciąży to 8 miesiąc ciąży i 3 trymestr ciąży. To 33 tydzień życia dziecka.

Poród w 35 tygodniu ciąży

Wiele kobiet w ostatnich tygodniach ciąży musi wypoczywać, aby nie dopuścić do przedwczesnego porodu. Jeśli zagrażał ci poród przed terminem i bardzo bałaś się o przyszłość dziecka, możesz już odetchnąć.

35 tydzień ciąży to moment, kiedy dziecko może już urodzić się bez ryzyka, że jego życiu poza łonem mamy będzie zagrażać niebezpieczeństwo. Maluszki, które rodzą się w 35 tygodniu ciąży przeżywają w 99 procentach przypadków.

W ich płucach jest już wystarczająca ilość surfaktantu, by mogły samodzielnie oddychać poza brzuchem mamy. Będzie uważany za wcześniaka, ale być może nawet nie będzie musiał leżeć w inkubatorze.

Czytaj:

TERMIN PORODU: czy urodzę o czasie? Od czego to zależy?

Wcześniak: opieka nad wcześniakiem w szpitalu i w domu

Poród przedwczesny: 10 wskazówek, dzięki którym nie urodzisz za wcześnie

Dolegliwości w 35 tygodniu ciąży

w 35 tygodniu ciąży możesz odczuwać nasilony ucisk w dole brzucha – to normalne, gdy zwiększa się nacisk płodu na dolny odcinek macicy. Powiększona macica uciska pęcherz moczowy, może więc się zdarzyć bezwiedne popuszczenie moczu.

By uniknąć mimowolnego nietrzymania moczu, chodź często do toalety i ćwicz mięśnie Kegla, przez kilka minut napinając je tak, jakbyś chciała powstrzymać strumień moczu.

Jeśli nie jesteś pewna, czy to wyciek moczu czy płynu owodniowego, możesz kupić w aptece test na obecność płynu owodniowego w postaci wkładek do bielizny. Jeśli okaże się, że to wody płodowe, jedź do szpitala. Być może okaże się, że to początek porodu.

Nie przejmuj się, jeśli w 35 tygodniu ciąży obrzmiałe dziąsła mogą krwawić podczas mycia zębów. Zmień szczoteczkę na bardziej miękką i myj zęby delikatniej, a jeśli to nie wystarczy, odwiedź stomatologa.

Czytaj:

Higiena jamy ustnej przyszłej mamy. Jak dbać o zęby w czasie ciąży

Czy masz już spakowaną torbę do szpitala? Zobacz, do powinno się w niej znaleźć [WIDEO]

Co na to ekspert?
Magdalena Hul, położna ze Stowarzyszenia Dobrze Urodzeni
mgr Magdalena Hul, położna ze Stowarzyszenia Dobrze Urodzeni

Kupujesz kolejną parę śpioszków, mimo że masz ich już całą szafę? Kolejny raz przeglądasz ubranka i akcesoria, składasz, prasujesz, poprawiasz? Masz ochotę na remont, przemeblowanie lub ustrajanie kącika dla dzidziusia?

Tak objawia się „nesting”, czyli tzw. wicie gniazda. Jest to jeden z objawów przepowiadających zbliżający się poród.

Z pewnością o porodzie myślisz już intensywnie i przygotowujesz się do tego wydarzenia. Warto zadbać o krocze, by ułatwić jego ochronę podczas porodu. W tym celu, wykonuj masaż krocza używając naturalnego olejku (np. ze słodkich migdałów, kiełków pszenicy lub specjalnych mieszanek do masażu krocza).

Kontynuuj ćwiczenia mięśnia dna miednicy, ze szczególnym uwzględnieniem ich rozluźniania. Jeśli nie masz przeciwwskazań medycznych i masz chęć, nie unikaj seksu.

Bądź natomiast ostrożna, jeśli chodzi o urządzenia / balony rozciągające pochwę. Nie używaj ich na własną rękę bez konsultacji z fizjoterapeutą uroginekologicznym. I najważniejsze, zaufaj swojemu ciału – twoja wagina została stworzona tak, by otwierać się podczas porodu, a nie być nacinane czy pękać!

Wybierz miejsce porodu, w którym szanowana jest fizjologia i gdzie odsetek nacięć krocza jest niski (w najlepszych ośrodkach są to liczby jednocyfrowe).

Co na ból pleców?

Duży brzuch, który nosisz przed sobą powoduje, że musisz nienaturalnie wyginać plecy, aby utrzymać równowagę. Dlatego boli cię kręgosłup.

Staraj się jak najwięcej wypoczywać - leżąc na lewym boku z poduszką między nogami, a gdy musisz siedzieć - wstawaj co pół godziny, aby zmienić pozycję i rozruszać się. Zawsze miej oparcie pod plecy, gdy siedzisz, unikaj długie stania.

Waga i rozwój dziecka w 35 tygodniu ciąży

W 35 tygodniu ciąży dziecko waży 2,5 kg. Jego długość to 45-50 cm. Każdego dnia dziecku przybywa 14 g tłuszczu. W 35 tygodniu ciąży dziecko potrafi wysiusiać codziennie pół litra moczu, a zawarte w nim produkty przemiany materii są filtrowane przez łożysko i przesyłane krwiobiegiem do nerek mamy.

W szybkim tempie malcowi przybywa komórek mózgowych, przez co górna część ciała staje się coraz cięższa. To ułatwia mu ułożenie się główką w dół, jeśli do tej pory nie przyjął on jeszcze prawidłowej pozycji do porodu.

Dzieci w 35 tygodniu ciąży dużo śpią i dużo śnią. U dorosłych sny zajmują tylko 25 procent czasu snu, u dziecka w ostatnim miesiącu ciąży - aż 60 procent. Prawdopodobnie nie śnią mu się jednak obrazy, ale dźwięki, dotyk, ruch, czyli doświadczenia, które zdobywa pływając w macicy.

Płód nadal gromadzi przeciwciała pobierane z krwi mamy oraz żelazo, dzięki któremu przez pierwsze pół roku życia malec będzie chroniony przed anemią.

Zobacz też:

Kalkulator ciąży - który tydzień ciąży, miesiąc, trymestr?

Zobacz, jak rozwija się dziecko w 36 tygodniu ciąży

Ruchy dziecka – czy trzeba je liczyć?

W 35 tygodniu ciąży skóra na twoim brzuchu już bardzo napięta, ale ma to swoje zalety. Pewnie nieraz śmiejesz się na widok wypukłości przesuwających się pod jej powierzchnią. Co to może być? Łokieć? Piąstka? Pięta? Najprawdopodobniej to pośladki maluszka.

Jeśli niepokoi cię czasem, że malec przestaje cię kopać, możesz zacząć liczyć ruchy dziecka. Nie jest to jednak obowiązkowe. Monitorowanie ruchów dziecka jest konieczne tylko wtedy, gdy ciąża jest zagrożona - kobieta cierpi na nadciśnienie tętnicze lub cukrzycę) oraz gdy już minął termin porodu.

Czytaj: Ruchy dziecka: 10 najważniejszych informacji

Z perspektywy dziecka w brzuchu mamy

Co u mnie? Już prawie nie mam tego meszku, który wcześniej pokrywał całe moje ciało – wytarł się. Znajdziecie go później w... smółce, czyli mojej pierwszej kupce. Resztki tego meszku zostały jeszcze na plecach i ramionach, ale kto by się tym przejmował.

Ważne, że na głowie mam już te właściwe włosy, a na twarzy – brwi i rzęsy. Poza tym na palcach rąk i stóp wyrosły paznokcie. Dość twarde i podobno całkiem ostre, ale na razie nie mam na kim ich wypróbować, bo przecież nie będę się sama drapać – z psychiką u mnie wszystko w porządku!

Kup e-poradnik
10,00 zł

Kup e-poradnik

Z poradnika dowiesz się:

  • jak przystawiać dziecko do piersi
  • jak często i długo karmić noworodka
  • czy przeziębiona mama musi przestać karmić
  • kiedy stosować laktator
  • co robić, gdy pojawią się problemy z piersiami

Polecamy wideo: 35 tydzień ciąży

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE