35. tydzień ciąży - rozwój dziecka i zdrowie mamy

2021-11-29 12:56

W 35. tygodniu ciąży możesz przestać martwić się porodem przedwczesnym – jeśli istniało takie ryzyko, wiedz, że teraz malec jest już bezpieczny. Zobacz, jak rozwija się dziecko w 35 .tygodniu ciąży i sprawdź, jak możesz teraz się czuć.

ciąża
Autor: Getty images To już ostatnia prosta przed porodem i ostatnie chwile, które możesz poświęcić tylko sobie. Wykorzystaj je dobrze.

W 35. tygodniu ciąży coraz więcej myślisz o momencie, w którym zacznie się poród. Coraz trudniej ci się poruszać i masz typowe objawy ostatniego trymestru ciąży – nietrzymanie moczu, bóle pleców i krwawienie z dziąseł. Zobacz, jak sobie radzić z tymi dolegliwościami i sprawdź, co dzieje się z twoim dzieckiem w brzuchu.

Który to miesiąc ciąży?

35. tydzień ciąży to 8. miesiąc ciąży i 3. trymestr ciąży. To 33. tydzień życia dziecka.

Kalkulator ciąży

Dla każdej przyszłej mamy ważna jest informacja, w którym tygodniu ciąży właśnie się znajduje. Jeżeli chcesz obliczyć tydzień ciąży oraz termin porodu, wykorzystaj nasz kalkulator.

Co chcesz wiedzieć:

Spis treści

  1. 35. tydzień ciąży - rozwój dziecka
  2. 35. tydzień ciąży - ZDJĘCIA
  3. 35. tydzień ciąży - wielkość i wygląd dziecka
  4. 35. tydzień ciąży - dolegliwości ciążowe
  5. 35. tydzień ciąży - poród w 35. tygodniu ciąży
Badania w 8. miesiącu ciąży

35. tydzień ciąży - rozwój dziecka

W 35. tygodniu ciąży dziecko potrafi wysiusiać codziennie pół litra moczu, a zawarte w nim produkty przemiany materii są filtrowane przez łożysko i przesyłane krwiobiegiem do nerek mamy.

W szybkim tempie malcowi przybywa komórek mózgowych, przez co górna część ciała staje się coraz cięższa. To ułatwia mu ułożenie się główką w dół, jeśli do tej pory nie przyjął on jeszcze prawidłowej pozycji do porodu.

Dzieci w 35. tygodniu ciąży dużo śpią i dużo śnią. U dorosłych sny zajmują tylko 25 procent czasu snu, u dziecka w ostatnim miesiącu ciąży - aż 60 procent. Prawdopodobnie nie śnią mu się jednak obrazy, ale dźwięki, dotyk, ruch, czyli doświadczenia, które zdobywa pływając w macicy.

Płód nadal gromadzi przeciwciała pobierane z krwi mamy oraz żelazo, dzięki któremu przez pierwsze pół roku życia malec będzie chroniony przed anemią.

Zobacz też: Kalkulator ciąży - który tydzień ciąży, miesiąc, trymestr?

Zobacz, jak rozwija się dziecko w 36 tygodniu ciąży

35. tydzień ciąży - ZDJĘCIA

35. tydzień ciąży - wielkość i wygląd dziecka

W 35. tygodniu ciąży dziecko waży 2,5 kg. Każdego dnia dziecku przybywa 14 g tłuszczu.

Skóra na twoim brzuchu już bardzo napięta, ale ma to swoje zalety. Pewnie nieraz śmiejesz się na widok wypukłości przesuwających się pod jej powierzchnią. Co to może być? Łokieć? Piąstka? Pięta? Najprawdopodobniej to pośladki maluszka.

Jeśli niepokoi cię czasem, że malec przestaje cię kopać, możesz zacząć liczyć ruchy dziecka. Nie jest to jednak obowiązkowe. Monitorowanie ruchów dziecka jest konieczne tylko wtedy, gdy ciąża jest zagrożona - kobieta cierpi na nadciśnienie tętnicze lub cukrzycę) oraz gdy już minął termin porodu.

Czytaj: Ruchy dziecka: 10 najważniejszych informacji

Jakiej wielkości jest twoje dziecko?
ciąża

Autor: Getty images

Średnia waga dzieci na tym etapie ciąży wynosi około 2,5 kg. Wagą więc przypominają melona miodowego. Średnia długość ich ciała wynosi z kolei około 49 cm. To już naprawdę blisko wymiarów urodzeniowych.

35. tydzień ciąży - dolegliwości ciążowe

w 35. tygodniu ciąży możesz odczuwać nasilony ucisk w dole brzucha – to normalne, gdy zwiększa się nacisk płodu na dolny odcinek macicy. Powiększona macica uciska pęcherz moczowy, może więc się zdarzyć bezwiedne popuszczenie moczu.

By uniknąć mimowolnego nietrzymania moczu, chodź często do toalety i ćwicz mięśnie Kegla, przez kilka minut napinając je tak, jakbyś chciała powstrzymać strumień moczu.

Jeśli nie jesteś pewna, czy to wyciek moczu czy płynu owodniowego, możesz kupić w aptece test na obecność płynu owodniowego w postaci wkładek do bielizny. Jeśli okaże się, że to wody płodowe, jedź do szpitala. Być może okaże się, że to początek porodu.

Nie przejmuj się, jeśli w 35. tygodniu ciąży obrzmiałe dziąsła mogą krwawić podczas mycia zębów. Zmień szczoteczkę na bardziej miękką i myj zęby delikatniej, a jeśli to nie wystarczy, odwiedź stomatologa.

Duży brzuch, który nosisz przed sobą powoduje, że musisz nienaturalnie wyginać plecy, aby utrzymać równowagę. Dlatego boli cię kręgosłup.

Staraj się jak najwięcej wypoczywać - leżąc na lewym boku z poduszką między nogami, a gdy musisz siedzieć - wstawaj co pół godziny, aby zmienić pozycję i rozruszać się. Zawsze miej oparcie pod plecy, gdy siedzisz, unikaj długiego stania.

Czytaj: Higiena jamy ustnej przyszłej mamy. Jak dbać o zęby w czasie ciąży

Rodzisz w roku 2024? Szukasz wsparcia innych przyszłych mam, chcesz wymienić się z nimi swoimi doświadczeniami? Dołącz do grupy na FB "Rodzę w 2024"!

35. tydzień ciąży - poród w 35. tygodniu ciąży

Wiele kobiet w ostatnich tygodniach ciąży musi wypoczywać, aby nie dopuścić do przedwczesnego porodu. Jeśli zagrażał ci poród przed terminem i bardzo bałaś się o przyszłość dziecka, możesz już odetchnąć.

3.5 tydzień ciąży to moment, kiedy dziecko może już urodzić się bez ryzyka, że jego życiu poza łonem mamy będzie zagrażać niebezpieczeństwo.

W ich płucach jest już wystarczająca ilość surfaktantu, by mogły samodzielnie oddychać poza brzuchem mamy. Będzie uważany za wcześniaka, ale być może nawet nie będzie musiał leżeć w inkubatorze.

Wcześniak: opieka nad wcześniakiem w szpitalu i w domu

Poród przedwczesny: 10 wskazówek, dzięki którym nie urodzisz za wcześnie

Co na to ekspert?
Magdalena Hul, położna ze Stowarzyszenia Dobrze Urodzeni
mgr Magdalena Hul, położna ze Stowarzyszenia Dobrze Urodzeni

Kupujesz kolejną parę śpioszków, mimo że masz ich już całą szafę? Kolejny raz przeglądasz ubranka i akcesoria, składasz, prasujesz, poprawiasz? Masz ochotę na remont, przemeblowanie lub ustrajanie kącika dla dzidziusia?

Tak objawia się „nesting”, czyli tzw. wicie gniazda. Jest to jeden z objawów przepowiadających zbliżający się poród.

Z pewnością o porodzie myślisz już intensywnie i przygotowujesz się do tego wydarzenia. Warto zadbać o krocze, by ułatwić jego ochronę podczas porodu. W tym celu, wykonuj masaż krocza używając naturalnego olejku (np. ze słodkich migdałów, kiełków pszenicy lub specjalnych mieszanek do masażu krocza).

Kontynuuj ćwiczenia mięśnia dna miednicy, ze szczególnym uwzględnieniem ich rozluźniania. Jeśli nie masz przeciwwskazań medycznych i masz chęć, nie unikaj seksu.

Bądź natomiast ostrożna, jeśli chodzi o urządzenia / balony rozciągające pochwę. Nie używaj ich na własną rękę bez konsultacji z fizjoterapeutą uroginekologicznym. I najważniejsze, zaufaj swojemu ciału – twoja wagina została stworzona tak, by otwierać się podczas porodu, a nie być nacinane czy pękać!

Wybierz miejsce porodu, w którym szanowana jest fizjologia i gdzie odsetek nacięć krocza jest niski (w najlepszych ośrodkach są to liczby jednocyfrowe).

Sonda
Kiedy spakowałaś torbę do szpitala z rzeczami dla siebie i maluszka?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza