Spadek wagi noworodka - dlaczego noworodek traci na wadze w pierwszych dniach życia?

Spadek masy ciała - dlaczego noworodek traci na wadze w pierwszych dniach życia?
Autor: Getty images Spadek masy ciała - dlaczego noworodek traci na wadze w pierwszych dniach życia?

Spadek wagi noworodka w pierwszych dobach po narodzinach budzi zawsze niepokój młodych rodziców. Tymczasem to nie jest powód do zdenerwowania, gdyż jest to normalny fizjologiczny objaw. Zobacz, dlaczego noworodek traci na wadze i jaki spadek masy ciała mieści się w normach.

Dlaczego dzieci trącą na wadze zaraz po urodzeniu? To kwestia fizjologii. Spadek wagi noworodka w pierwszych dobach po narodzinach jest normalnym objawem i - choć wygląda groźnie - nie jest powodem do nerwów.

Spis treści

  1. Skąd się bierze spadek masy ciała u noworodka?
  2. Ile może stracić na wadze noworodek?
  3. Dlaczego dziecko traci zbyt dużo masy ciała po narodzinach?

Skąd się bierze spadek masy ciała u noworodka?

Noworodki tracą zwykle około 150–250 g w ciągu pierwszych 4 do 5 dni po urodzeniu. Na szczęście odzyskują ją w ciągu najbliższych dni. Nie przejmuj się wiec, gdy rutynowe pomiary dziecka w czasie obchodu pokażą, że 2– lub 3–dniowy malec waży niej niż w momencie porodu.

Spadek wagi wynika z fizjologii – dziecko traci płyny, w wyniku oddawania moczu i kału przy stosunkowo niewielkim jeszcze uzupełnianiu ich w czasie ssania piersią. To jest normalne, ponieważ noworodek w pierwszej nie wysysa z piersi mamy więcej niż 10-20 ml mleka, podczas gdy w 7 dobie - już ok. 60-70 ml.

Ile może stracić na wadze noworodek?

Utrata wagi w pierwszych dobach życia nie może być zbyt duża. Za normalny uznaje się spadek wagi o 5-7 proc. w ciągu pierwszych 3-4 dni po urodzeniu. 10–procentowa utrata masy ciała nadal mieści się w normie, ale wymaga przyjrzeniu się karmieniu piersią, które być może sprawia jakieś problemy.

Dziecko powinno odzyskać swoją masę urodzeniową w 10 dni do 14 dni. Jeśli straciło na wadze więcej lub jeśli było wcześniakiem, powrót do masy urodzeniowej może oczywiście zająć więcej czasu. Dlatego przyrost wagi jest w szpitalu regularnie sprawdzany - z reguły nie wypuszcza się ze szpitala noworodka, który nie zaczyna przybierać lub przynajmniej, którego spadek masy ciała nie zatrzymał się.

Jeśli malec stracił dużo na wadze lub jeśli wolno przybierał w szpitalu, lekarz może zlecić kontynuowanie pomiarów w domu. Warto pamiętać, że w pierwszym miesiącu typowy noworodek przybiera na wadze około 20 gramów dziennie lub około 110 gramów do 250 (czyli średnio 150 g tygodniowo gramów tygodniowo). Przyrost masy ciała zawsze oblicza się zawsze od najniższego wyniku, a nie od masy urodzeniowej dziecka.

Dlaczego dziecko traci zbyt dużo masy ciała po narodzinach?

Jeśli dziecko przybiera znacznie mniej niż zalecane średnie 150 g tygodniowo, musisz dowiedzieć się, co hamuje wzrost  jego masy ciała i jak rozwiązać problem. Zazwyczaj powody słabego przybierania na wadze są prozaiczne.

  • Nie karmisz malca wystarczająco często. Aby zoptymalizować przyrost masy ciała, spróbuj zwiększyć liczbę karmień do ośmiu do dziesięciu razy w ciągu 24 godzin i nigdy nie rób przerw między karmieniami dłuższych niż trzy godziny w ciągu dnia lub cztery godziny w nocy.
  • Dziecko nie opróżnia do końca przynajmniej jednej piersi podczas każdego karmienia - to pozwala mu na wypicie najbardziej tłustego mleka, które pojawia się na końcu (skład pokarmu kobiecego zmienia się w trakcie karmienia). Nie zmieniaj piersi, zanim dziecko nie possie pierwszej przez 10-15 minut.
  • Noworodek nie je efektywnie z powodu twoich płaskich brodawek, za krótkiego wędzidełka lub innej wady anatomicznej. W takim przypadku konieczne może być karmienie przez specjalne osłonki, podanie butelki z odciągniętym mlekiem lub zaplanowanie zabiegu podcięcia wędzidełka.
  • Twoje dziecko ssie smoczek lub jest dopajane. To może być powód, dla którego dziecko nie ssie piersi tak chętnie, jak powinno.
  • Masz problemy z laktacją, np. dlatego, że za rzadko karmisz. Mleko jest produkowane w takich ilościach, w jakich jest "pobierane" przez dziecko (na zasadzie podaży i popytu). Zwiększ liczbę sesji karmienia lub odciągaj pokarm, aby pobudzić piersi do produkcji mleka.

CZYTAJ: Hipotrofia (niska waga dziecka) - przyczyny i leczenie

Waga niemowlęcia: co robić gdy przyrost wagi niemowlaka jest zbyt mały?

M jak mama: Ile powinno przybierać na wadze dziecko w 1. roku życia?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka