Czym czyścić uszy niemowlaka? Mycie uszu bez błędów

2014-12-17 13:19

Nie mocz uszu, dziecko straci słuch! Czy ty też spotkałaś się z takim twierdzeniem? Jeśli tak, warto dowiedzieć się, co w pielęgnacji uszu niemowlaka jest prawdą, a co mitem. Radzimy, jak prawidłowo czyścić uszy niemowlaka i nie popełniać błędów w czasie pielęgnacji maluszka.

Czym czyścić uszy niemowlaka? Mycie uszu bez błędów
Autor: Getty images Czym czyścić uszy niemowlaka?

Spis treści

  1. Jak często czyścić uszy niemowlaka?
  2. Jak czyścić uszy niemowlaka: usuwanie woskowiny
  3. Ciemny kolor woskowiny świadczy o chorobie uszu
  4. Preparaty do czyszczenia uszu niemowlaka
  5. Kąpiel niemowlaka: mycie uszu
  6. Uszy niemowlaka: odparzenia skóry
  7. Bezpieczne czyszczenie uszu niemowlaka: nie używaj patyczków
  8. Mycie uszu niemowlaka krok po kroku
  9. Nie zdrapuj ciemieniuchy

Mycie uszu niemowlaka to jeden z zabiegów, który  podczas kąpieli niemowlaka ciągle budzi wątpliwości.  Jeszcze kilka lat temu pogląd, że uszy niemowlaka w zasadzie nie wymagają większej uwagi, był bardzo rozpowszechniony. Nawet położne środowiskowe podczas wizyt patronażowych nie pokazywały świeżo upieczonym rodzicom, jak prawidłowo dbać o uszy maluszka.

Mamy czyściły więc uszy niemowlaków tak jak potrafiły, czyli najczęściej patyczkami, co czasem przynosiło opłakane efekty, a pacjentami gabinetów laryngologicznych były coraz młodsze dzieci.

Na szczęście od pewnego czasu coraz więcej jest preparatów, które pomagają dbać o prawidłową higienę uszu niemowlęcia, coraz więcej też się na ten temat mówi. Ale uwaga - nie wszystko, co przeczytasz na temat czyszczenia uszu niemowlaka w internecie albo co powie ci mama lub koleżanka, jest prawdą. Poznaj prawdy i mity o czyszczeniu uszu niemowlęcia.

Jak często czyścić uszy niemowlaka?

Pogląd, że uszy niemowlaka można czyścić raz na jakiś czas jest mitem. Zabieg dotyczący pielęgnacji uszy niemowlęcia powinien być wykonywany w miarę regularnie, dwa razy w tygodniu. Zaniedbywanie mycia uszu może doprowadzić nawet do stanu zapalnego skóry, gdyż w woskowinie, jaka gromadzi się w przewodzie słuchowym i na małżowinie, znajdują się bakterie i zanieczyszczenia.

Zbyt częste czyszczenie uszu niemowlaka może mieć niekorzystne konsekwencje. To PRAWDA. Codzienne czyszczenie uszu niemowlaka może doprowadzić do przesuszenia skóry w przewodzie słuchowym, a także do nadprodukcji woskowiny, która będzie uzupełniana szybciej niż powinna.

Skóra niemowlaka: jak o nią dbać?

Chroń USZY DZIECKA: zobacz, dlaczego to ważne

Jak czyścić uszy niemowlaka: usuwanie woskowiny

Podczas czyszczenia uszu niemowlaka woskowinę trzeba bardzo dokładnie usunąć z całego ucha. To MIT. Usuwamy tylko to, co widać, to znaczy woskowinę, która sama wypłynęła z przewodu słuchowego i osadziła się we wnętrzu małżowiny usznej! 

Mycie uszu niemowlaka krok po krokuNajpierw podczas kąpieli delikatnie zmocz palcem małżowinę uszną, namydl ją, a potem spłucz wodą. Dzięki temu zmiękczysz woskowinę i ułatwisz jej usunięcie. Do dokładniejszego oczyszczania uszu niemowlaka przystąp już po osuszeniu dziecka, układając malca na przewijaku na boku, tak by mieć swobodny dostęp do uszka.Gazikiem namoczonym w ciepłej, przegotowanej wodzie owiń swój palec wskazujący. Delikatnie oczyść z woskowiny małżowinę. Drugim, świeżym wacikiem umyj płatek uszny i miejsce za uchem. Na koniec dokładnie osusz umyte miejsca.Obróć niemowlaka na drugi bok i powtórz te czynności czyszcząć drugie ucho.1-2 razy w tygodniu zastosuj preparat pomagający usunąć nadmiar woskowiny.

Skorupa za uszami niemowlaka świadczy o złej pielęgnacji. To PRAWDA. Zdarza się, że podczas karmienia strużka mleka pocieknie dziecku po brodzie. Resztki płynu gromadzą się wtedy za uchem i tam zasychają, tworząc białawą skorupę. Można ją usunąć, myjąc wacikiem nasączonym wodą i delikatnym żelem. Jeśli to nie pomoże, skorupę można zmiękczyć za pomocą odrobiny oliwki dla niemowląt, a potem usunąć, np. podczas mycia główki. By nie dopuścić do jej powstania, miejsce za uszami trzeba przemywać podczas każdego mycia uszu.

Czym myć NIEMOWLAKA?

Ciemny kolor woskowiny świadczy o chorobie uszu

MIT. Woskowina może mieć różny kolor i konsystencję. U niemowląt może mieć ona barwę od jasnego beżu przez pomarańczowy po ciemny brąz. Również jej konsystencja może być inna niż u dorosłych: od rzadkiej po gęstą.

Preparaty do czyszczenia uszu niemowlaka

Do oczyszczania uszu niemowlaka warto stosować specjalne preparaty. PRAWDA! Nie są niezbędne, ale bardzo ułatwiają pielęgnację. Raz, dwa razy w tygodniu do każdego uszka niemowlęcia można zaaplikować porcję preparatu usuwającego nadmiar woskowiny, np. sprayu Vaxol. Warto wybrać taki, który nie tylko pomoże w naturalny sposób wydostać się woskowinie z przewodu słuchowego, ale przy okazji ma działanie antybakteryjne i przeciwgrzybicze, nawilża przesuszoną skórę przewodu słuchowego, a nawet łagodzi ewentualne podrażnienia. Jeśli doszło do powstania czopu woskowinowego, preparat trzeba stosować częściej, zawsze zgodnie z zaleceniami lekarza. Przy wyborze preparatu warto zwrócić uwagę na to, czy ma bezpieczną, wyprofilowaną końcówkę. Pamiętajmy też, że preparaty jednoskładnikowe są bezpieczniejsze, gdyż jest mniejsze niebezpieczeństwo wywołania alergii.

NIEMOWLĘ– jak pielęgnować USZY niemowlaka?

Kąpiel niemowlaka: mycie uszu

Uszu niemowlaka nie myjemy podczas kąpieli, bo nie mogą być moczone. To MIT! Przez całe życie płodowe do uszu maluszka dostawał się płyn owodniowy. Zamoczenie uszu podczas kąpieli niemowlaka im więc nie zaszkodzi – wilgoć zatrzymuje błona bębenkowa. Tylko jeśli błona została przerwana (np. na skutek infekcji ucha), uszy trzeba chronić przed wodą tak długo, jak zaleci to lekarz. Można jednak profilaktycznie stosować przed kąpielą preparat w sprayu - na przykład na bazie farmecutycznej oliwy z iliwek - który zabezpieczy uszy dziecka przed wilgocią.

Uszy niemowlaka: odparzenia skóry

Skóra za uszami niemowlaka również może się odparzyć. PRAWDA! Może dojść do tego wówczas, gdy nie osuszymy dobrze uszu po myciu. Odparzenie skóry uszu niemowlaka nie jest tak bolesne jak to w okolicy pieluszkowej, ale bywa dokuczliwe. Trzeba więc starannie osuszać skórę wokół uszu, a jeśli dojdzie do podrażnienia, smarować kremem łagodzącym, np. takim, jaki stosujesz do pupy.

Bezpieczne czyszczenie uszu niemowlaka: nie używaj patyczków

Nieodpowiednie mycie uszu może uszkodzić maluszkowi słuch. Są dwa zagrożenia, a ich źródłem są patyczki do uszu. Po pierwsze, używając patyczka do czyszczenia uszu niemowlaka, można wepchnąć woskowinę w głąb przewodu słuchowego, doprowadzając do jego częściowego lub całkowitego zatkania. Nagromadzona woskowina stworzy wówczas czop (inaczej korek woskowinowy) – niemowlę będzie gorzej słyszeć, może również dojść do infekcji. Po drugie, patyczek do uszu może uszkodzić błonę bębenkową, np. w sytuacji gdy podczas czyszczenia nim uszu niemowlę nagle poruszy główką.

Mycie uszu niemowlaka krok po kroku

  • Najpierw podczas kąpieli delikatnie zmocz palcem małżowinę uszną, namydl ją, a potem spłucz wodą. Dzięki temu zmiękczysz woskowinę i ułatwisz jej usunięcie. Do dokładniejszego oczyszczania uszu niemowlaka przystąp już po osuszeniu dziecka, układając malca na przewijaku na boku, tak by mieć swobodny dostęp do uszka.
  • Gazikiem namoczonym w ciepłej, przegotowanej wodzie owiń swój palec wskazujący. Delikatnie oczyść z woskowiny małżowinę. Drugim, świeżym wacikiem umyj płatek uszny i miejsce za uchem. Na koniec dokładnie osusz umyte miejsca.
  • Obróć niemowlaka na drugi bok i powtórz te czynności czyszcząć drugie ucho.
  • 1-2 razy w tygodniu zastosuj preparat pomagający usunąć nadmiar woskowiny.

Nie zdrapuj ciemieniuchy

Zdarza się, że na zewnętrznej części małżowiny usznej i na płatkach uszu tworzą się żółtawo-brązowe łuski ciemieniuchy. To defekt estetyczny, wynikający ze zbyt intensywnej pracy gruczołów łojowych. Jednak zaniedbana, może zatykać pory skóry i powodować stany zapalne. Usuniesz ją, smarując skórę oliwką dla niemowląt – gdy łuski zmiękną, łatwo je zmyć za pomocą wacika. Jeśli ciemieniucha pojawi się ponownie, zamiast oliwki zastosuj specjalne preparaty przeciw ciemieniusze, które zapobiegają nadprodukcji łoju, w której składzie są naturalne substancje zmiękczające naskórek.

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza