Dermokosmetyki dla niemowląt - co warto o nich wiedzieć?

2013-03-27 16:42 Małgorzata Wesołowska

Skóra każdego niemowlęcia jest delikatna i bardzo wrażliwa. Są jednak maluchy wyjątkowo podatne na podrażnienia. Ich skórę należy pielęgnować dermokosmetykami dla niemowląt, preparatami do zadań specjalnych prosto z apteki.

Zwykłe mydła i szampony dla dzieci oczyszczają ciało, ale – ze względu na swój odczyn zasadowy – jednocześnie je wysuszają. Balsamy oraz kremy dostępne w drogeriach i supermarketach nawilżają i natłuszczają, ale w ich składzie znajdują się substancje, które mogą uczulać lub podrażniać. Dlatego kosmetyki te nie nadają się dla wszystkich niemowląt i dzieci: nie powinni ich używać mali alergicy lub dzieci, których skóra jest wyjątkowo sucha i podatna na podrażnienia. Dla nich przeznaczone są dermokosmetyki. Pod tą nazwą kryją się preparaty, które oprócz właściwości tradycyjnych mydeł, balsamów i szamponów, mają również działanie łagodzące i lecznicze.

Kiedy stosować dermokosmetyki?

Niemowlęta ze zdrową skórą nie muszą używać kosmetyków aptecznych. Jeśli dziecko nie ma skłonności do podrażnień, można je myć zwykłymi płynami przeznaczonymi dla niemowląt – mówi dr Lidia Ruszkowska, dermatolog z warszawskiego Gabinetu Dermatologii Dziecięcej Babyderm. – Zdrowej skóry malucha nie trzeba też nawilżać ani natłuszczać balsamem czy mleczkiem. Takie zabiegi są jednak konieczne, gdy pojawią się niepokojące objawy: np. na ciele maluszka dostrzegamy podrażnienia, zaczerwienienia, jego skóra jest wysuszona i szorstka. Wówczas bardzo pomocne są dermokosmetyki. Można zacząć je stosować po konsultacji z lekarzem i zdiagnozowaniu problemu, którego źródłem może być np. alergia.

Dobrze wiedzieć

Łagodne mycie

Do dermokosmetyków zalicza się syndety – preparaty do mycia ciała bez detergentów. Mogą być w postaci kostki lub płynu (np. Seba med Baby, La Roche-Posay Lipikar). Produkowane są na bazie substancji roślinnych i mają odczyn pH powyżej 5,5. Z kolei płyny micelarne dobrze zbierają zanieczyszczenia tłuste, nie naruszając bariery hydrolipidowej skóry; mają fizjologiczne pH, dlatego nie powodują utraty wody ( np. Bioderma ABCDerm H2O).

Dobre dla dzieci

Do pielęgnacji niemowląt i dzieci używaj tylko preparatów dla nich przeznaczonych, np. z linii Emolium, Pharmaceris B, Mustela, Oilatum soft,  Balneum, SVR Topialyse, La Roche-Posay Lipikar. Nawet dermokosmetyki dla dorosłych mogą wywołać u dzieci niepożądane skutki.

Co zawierają dermokosmetyki?

Dermokosmetyki produkowane są z myślą o profilaktyce i wspomaganiu leczenia określonych problemów skórnych. W ich wytwarzaniu uczestniczą zespoły dermatologów, biologów, pediatrów, chemików i kosmetologów. Ich produkcja jest nadzorowana i kontrolowana dużo bardziej wnikliwie niż w przypadku zwykłych kosmetyków. Skuteczność i działanie preparatów sprawdza się podczas specjalnych testów przypominających badania nad lekami. I podobnie jak leki, można je kupić wyłącznie w aptekach, choć są dostępne bez recepty. W składzie dermokosmetyków nie mogą się znajdować barwniki ani substancje zapachowe, dopuszczalne są znikome ilości bezpiecznych konserwantów. Podstawą receptury są natomiast występujące w dużym stężeniu tzw. składniki aktywne: witaminy, nienasycone kwasy tłuszczowe, lipidy (tłuszcze) oraz substancje roślinne. Dermokosmetyki często są produkowane na bazie wód termalnych, które dzięki swojej czystości i zawartości różnych oligoelementów (żelazo, cynk, miedź, srebro, mangan, selen, krzem) mają właściwości ochronne, przeciwzapalne i kojące.

Jak działają dermokosmetyki?

Dermokosmetyki zapobiegają podrażnieniom, lecz także łagodzą zmiany już istniejące. Ich zadaniem jest wzmacnianie struktury naskórka, tworzenie naturalnej warstwy ochronnej, działanie przeciwzapalne i łagodzące podrażnienia oraz przyspieszenie gojenia. Są stosowane przez dorosłych z różnymi problemami skórnymi, lecz pediatrzy często zalecają je profilaktycznie dzieciom o wrażliwej skórze oraz leczniczo maluchom cierpiącym na atopowe zapalenie skóry czy inne dolegliwości dermatologiczne. Typowymi dermokosmetykami często stosowanymi w pielęgnacji niemowląt są emolienty. Nazywamy tak zarówno zawarte w kosmetyku substancje, jak i same kosmetyki: płyny do mycia i kąpieli, balsamy, maści i kremy. Działanie emolientów polega na odbudowaniu warstwy hydrolipidowej skóry, która zapobiega utracie wody. Można je stosować już u noworodków, nawet kilka razy dziennie.

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE