Czy wszystkie emolienty są bezpieczne dla dzieci? Jak je wybierać?

2022-04-08 8:18

Emolienty to środki nawilżające i regenerujące skórę. Emolienty przeznaczone są do pielęgnacji dzieci, a ich stosowanie zaleca się szczególnie w przypadku atopowego zapalenia skóry, podrażnień i różnego rodzaju stanów zapalnych. Zobacz, co trzeba wiedzieć o emolientach, jakie są ich rodzaje i jak działają na skórę.

Jak wybierać emolienty dla dzieci?
Autor: Getty images Jak wybierać emolienty dla dzieci?

Spis treści

  1. Jak działają emolienty?
  2. Emolienty a atopowe zapalenie skóry
  3. Jak wybrać odpowiedni kosmetyk?
  4. Jak stosować kosmetyki z emolientami?
  5. Zobacz 5 sposobów na odparzenia skóry u niemowlaka

Emolienty zaleca się stosować u osób z uszkodzoną barierą naskórkową. Uszczerbki tej warstwy skóry zwiększają ryzyko pojawienia się świądu i wszelkiego rodzaju stanów zapalnych skóry. Emolienty natłuszczają skórę i sprzyjają jej regeneracji. Poleca się je jako element profilaktyki u osób z atopowym zapaleniem skóry. Emolienty są przeznaczone również do kąpieli i pielęgnacji niemowląt i dzieci. Poleca się je także osobą z suchą skórą, a także skłonną do podrażnień i zmian alergicznych.

Emolienty wchodzą w skład kosmetyków, takich jak: kremy, oliwki, maści, emulsji do kąpieli i lotionów.

Kąpiel niemowlęcia - o czym warto pamiętać? M jak mama

Do emolientów zaliczają się:

  • wazelina,
  • parafina,
  • silikony,
  • woski,
  • lanolina,
  • palmityniany.

Możemy również mówić o emolientach naturalnych, do których zaliczają się: oleje i masła roślinne oraz woski. Nierafinowane oleje zawierają naturalne witaminy i składniki aktywne, które odżywiają skórę, sprzyjając jej szybszej regeneracji.

Zobacz: Pielęgnacja skóry atopowej u niemowląt. Poznaj 12 najważniejszych zasad

Jak działają emolienty?

Emolienty to preparaty natłuszczające skórę, które wytwarzają na jej powierzchni film ochronny, który pomaga zatrzymać wilgoć w skórze. Zawarte w nich substancje aktywne pomagają również odżywić i nawilżyć skórę. Potwierdzono także ich działanie przeciwzapalne.

Emolienty zaopatrują zewnętrzną warstwę naskórka w lipidy. Ich regularne stosowanie pozwala odbudować barierę skóry i zmniejszyć nawroty stanów zapalnych.

Dobrze wiedzieć

Czy kosmetyki z emolientami są bezpieczne?

Choć emolienty są polecane dla skóry wrażliwej, skłonnej do podrażnień, a także stanowią istotny element terapii wielu chorób skóry, do których zaliczają się m.in.: AZS, łuszczyca, zaburzenia rogowacenia, nie oznacza to, że produkty z ich zawartością są w pełni bezpieczne. Podobnie jak inne kosmetyki mogą zawierać bowiem substancje o potencjalne alergennym, do których zaliczają się konserwanty (np. parabeny), i substancje zapachowe.

Emolienty a atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry u dzieci to choroba skóry, która wynika z nieprawidłowych reakcji układu odpornościowego na różnego rodzaju antygeny (nie tylko te działające bezpośrednio na skórę). Przy AZS następuje utrata wody przez skórę w wyniku naruszenia ochronnej warstwy lipidowej. Stan ten umożliwia przenikanie antygenów do głębszych warstw skóry, co nasila stan zapalny.

Skóra staje się przesuszona, zgrubiała i swędząca. Dodatkowo powstają na niej pęcherze, których rozdrapywanie prowadzi do powstawania ran i nadkażeń bakteryjnych. Kosmetyki z emolientami pomagają przywrócić prawidłowe procesy ochronne skóry i zapobiegają nawrotom stanów zapalnych.

Dobrze, jeśli w parze z emolientami występują także humektanty w kosmetyku. Składniki te dodatkowo nawilżają skórę, wzmacniając działanie emolientów, które zatrzymują tę wilgoć w skórze. Do humektantów zaliczają się, m.in.: mocznik, mleczan sodu, gliceryna, kwas hialuronowy, alantoina, panthenol.

Jak wybrać odpowiedni kosmetyk?

Przed zakupem preparatu z emolientami przeanalizuj jego skład pod kątem obecności sztucznych barwników, konserwantów i substancji zapachowych. Należy ich unikać, ponieważ mogą podrażniać skórę i nasilać alergię.

Zobacz: Skład kosmetyków - czy kosmetyki bez konserwantów to najlepsza opcja dla dzieci? [WYWIAD]

Jak stosować kosmetyki z emolientami?

Emolienty dobrze jest stosować 3 razy dziennie. Najlepiej działają aplikowane tuż po kąpieli. Warto pamiętać, że emolienty występują nie tylko pod postacią kremów i maści, ale także płynów do kąpieli i szamponów, które warto wdrożyć do codziennej pielęgnacji podrażnionej, suchej i skłonnej do alergii skóry niemowlaka.

Zobacz 5 sposobów na odparzenia skóry u niemowlaka

Dobrze wiedzieć

Domowe sposoby na AZS i pielęgnację wrażliwej skóry dzieci

  • Krochmal – mąka ziemniaczana w pielęgnacji niemowląt stosowana była już przez nasze babcie. Okazuje się kąpiel w krochmalu została uznana przez dermatologów jako skuteczna forma łagodzenia schorzeń skórnych, w tym AZS u niemowląt.

  • Płatki owsiane – działają przeciwzapalnie i łagodzą zmiany skórne. Można je stosować w formie okładów i dodawać do kąpieli.

  • Olej konopny – pomaga w odbudowie płaszcza lipidowego skóry, zawiera kwas linolowy stanowiący nośnik substancji regenerujących głębsze warstwy skóry.

  • Inne nierafinowane oleje roślinne i masła, zwane naturalnymi emolientami, które dobrze natłuszczają i regenerują skórę – oprócz oleju konopnego poleca się również: masło shea, olej z czarnuszki, lniany oraz jojoba.

Zobacz: Kąpiel w krochmalu na odparzenia u niemowlaka - zobacz jak zrobić krochmal do kąpieli

Czy wiesz, jak opiekować się niemowlakiem?

Pytanie 1 z 10
Jak często trzeba karmić niemowlę?
Zdjęcie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza