Samodzielna kąpiel niemowlęcia - jak się do niej przygotować?

2021-12-29 16:35

Decydując się na samodzielną kąpiel niemowlaka, nie trać głowy, bo to tylko kąpiel... Nie trzeba wpadać w panikę. Oczywistym jest, że najlepiej, jeśli dziecko kąpią dwie osoby. Jednak nie zawsze jest to możliwe. Jak samodzielnie wykąpać dziecko?

Kąpiel niemowlaka
Autor: Getty Images

Spis treści

 1. Zanim zaczniesz samodzielną kąpiel dziecka
 2. Samodzielna kąpiel niemowlęcia - część wstępna
 3. W jaki sposób kąpać noworodka?
 4. Jak często kąpać niemowlaka?

Owszem, musisz uważać, ale niemowlę nie jest przecież z cukru ani z porcelany i jeśli zastosujesz się do naszych rad, nie stanie mu się żadna krzywda. Warto wiedzieć, że pluskanie w wodzie zwykle uspokaja dzieci. Dlatego najlepiej kąpać malucha wieczorem – wtedy jest szansa na to, że szybko zaśnie. Trzeba też pamiętać, by przed kąpielą go nie karmić, bo pokarm może mu się cofnąć, a to bywa przyczyną infekcji uszu. Co jeszcze powinnaś wiedzieć? Woda nie musi być przegotowana, chyba, że maluch cierpi na choroby skóry i gotowanie wody zalecił lekarz. Do wanny możesz wlać za to kilkanaście kropel specjalnego olejku. Zmiękcza on wodę i delikatnie natłuszcza skórę dziecka, chroniąc ją przed nadmiernym wysuszeniem.

Kąpiel dziecka
Zrób to koniecznie
 • Przed właściwą kąpielą umyj dziecku buzię, oczka i uszka, używając do tego wacików zmoczonych w ciepłej, przegotowanej wodzie (bez mydła). Do każdego oczka i uszka stosuj świeży wacik. Oczy przemywaj od zewnętrznych kącików do wewnętrznych.
 • Wkładając dziecko do wanienki, chwyć je obiema rękami. Jedną ręką mocno obejmij jego ramię, podtrzymując przedramieniem główkę i plecki. Druga dłoń powinna znaleźć się pod pupą malucha. Uważaj, by dziecko nie wyślizgnęło ci się z rąk.
 • Smaodzielną kąpiel dziecka zacznij od główki: delikatnie ją namydl, uważając na oczy, po czym ostrożnie opłucz wodą. Uwaga: niektórzy zalecają mycie główki przed właściwą kąpielą. Trzeba ją namydlić, a potem opłukać nad wanienką i wytrzeć ręcznikiem. Dzięki temu dziecko nie zmarznie.Podczas kąpieli jedną ręką cały czas podtrzymuj główkę i plecy dziecka, a drugą przemywaj jego ciało. Namydlaj je od szyi do dołu – nigdy na odwrót, aby nie roznieść bakterii z pupy czy stópek na delikatniejsze części ciała. Uważaj, by woda nie dostała się do oczu dziecka.

>> Mycie włosów niemowlaka: jak myć włosy niemowlakowi? [3 PORADY]

Lekarze nie polecają natomiast rumianku, zalecanego jeszcze kilka lat temu. Powód? Z najnowszych badań wynika, że rumianek, stosowany zbyt często, może powodować alergie.

>> W czym kąpać dziecko i jakich preparatów używać po kąpieli - radzi położna

Zanim zaczniesz samodzielną kąpiel dziecka

Przygotuj przybory pielęgnacyjne, bo podczas kąpieli już nie będziesz mogła spuścić maluszka z oka. Potrzebne ci będą:

 • mata antypoślizgowa do wanienki (może być ręcznik)
 • waciki, myjka
 • miseczka z ciepłą, przegotowaną wodą
 • mydło dla niemowląt
 • oliwka, zasypka, krem na odparzenia (ewentualnie spirytus salicylowy do przemycia kikuta pępowiny)
 • duży, miękki ręcznik
 • czyste ubranko i pieluszka
 • kocyk lub drugi ręcznik.

>> Wiaderko do kąpieli niemowląt: jakie wybrać ? [GALERIA]

W pomieszczeniu, w którym będziesz kąpać dziecko, powinno być ciepło (23–24˚C). Wanienkę ustaw na stole, żebyś nie musiała się schylać. Zamknj drzwi, unikniesz przeciągów. Zalecana temperatura wody to 36–38˚C. Zmierz ją specjalnym termometrem lub zastosuj tradycyjny sposób „na łokieć”.

Samodzielna kąpiel niemowlęcia - część wstępna

Połóż dziecko na ręczniku, rozbierz je. Przetrzyj maleństwu twarz, oczka i uszka, używając do tego wacików zwilżonych w miseczce z przegotowaną wodą. Nie używaj mydła. Oczy przemywaj od zewnętrznych kącików do wewnętrznych, dzięki temu nie rozniesiesz ewentualnej infekcji. Do uszek i noska nie wkładaj wacików ani myjki, bo możesz wepchnąć wydzielinę jeszcze głębiej. Wytrzyj tylko okolice noska i małżowiny uszne.

>> Kąpiel niemowlęcia z wrażliwą skórą lub AZS (atopowym zapaleniem skóry)

Narządów płciowych także nie myj mydłem. Córeczce delikatnie oczyść wargi sromowe wacikiem zwilżonym wodą. Synkowi nie ściągaj napletka, tylko lekko go odchyl. Jeżeli kikut pępowiny jeszcze nie odpadł, przemywaj go spirytusem salicylowym, nie dotykając skóry. A jeśli tak się stanie, posmaruj to miejsce oliwką.

W jaki sposób kąpać noworodka?

Wlej do wanienki 10–15 cm wody i połóż na dnie matę. Chwyć maluszka obiema rękami i przenieś do wanienki. Ułóż dziecko i wyjmij dłoń spod pupy. Malucha możesz myć myjką lub samą ręką, delikatnie namydlając skórę (mydłem albo płynem do mycia z dozownikiem). Nie denerwuj się, jeżeli maluch zacznie płakać. Przemawiaj do niego czule, jednocześnie myjąc rączki i nóżki. Jeśli dziecko jest spokojne, możesz jeszcze przez chwilę potrzymać je w wodzie.

Przy wyjmowaniu maluszka z wanienki zachowaj ostrożność, bo jest wtedy śliski i może ci się wymknąć z rąk. Jedną rękę podłóż dziecku pod plecki, chwytając je za ramię, drugą ułóż pod pośladkami. Przenieś je na ręcznik i delikatnie osusz ciało (dotykając, a nie pocierając!). Fałdki posyp zasypką, a pupę posmaruj specjalnym kremem. Skórę możesz natłuścić oliwką dla niemowląt. Załóż dziecku pieluchę, ubierz je i opatul kocykiem.

Jak często kąpać niemowlaka?

Niemowlaka można kąpać codziennie, ale to nie jest konieczne. Każdego dnia trzeba natomiast przemywać twarz, rączki i pupę. Ważne: kosmetyki, których używasz, powinny być przeznaczone dla niemowląt. Dobrze, gdy mają pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka.

miesięcznik "M jak mama"