Jak dbać o WRAŻLIWĄ SKÓRĘ małego dziecka?

2014-04-22 16:36

Czy wiesz, że skóra małego dziecka ma inną budowę niż u osób dorosłych? W pierwszych trzech latach życia dziecka jego skóra nie stanowi pełnej bariery ochronnej dla organizmu i jest niezwykle podatna na podrażnienia. Właśnie do trzeciego roku życia w pielęgnacji dziecka ważne jest nie tylko przestrzeganie diety i stosowanie delikatnych kosmetyków, ale także wybór środków piorących przeznaczonych dla najmłodszych.

Skóra małego dziecka w pierwszych trzech latach jego życia jest delikatniejsza i bardziej wrażliwa, ponieważ jest 5-krotnie cieńsza niż u dorosłego człowieka, a jej komórki są ułożone luźno i nie przylegają do siebie, co powoduje jej większą przepuszczalność. W związku z tym należy o nią szczególnie dbać, poprzez używanie odpowiednich kosmetyków przeznaczonych dla małych dzieci. Ważne również, aby przynajmniej do 3. roku życia stosować specjalne proszki do prania, które są opracowane z myślą o małych dzieciach.

Kiedy skóra dziecka jest gotowa na dorosłe produkty do pielęgnacji?

Badanie rozmów mam na forach internetowych przeprowadzone na zlecenie marki Lovela, pokazuje, że wśród mam pokutuje często przekonanie, że o skórę dziecka należy szczególnie dbać w pierwszym roku życia. Wiele użytkowniczek ma świadomość korzyści wynikających z prania ubranek w proszkach dla dzieci (doceniają hipoalergiczność, brak szkodliwych substancji i bezpieczeństwo dla skóry), to mimo wszystko szybko decydują się na wprowadzenie „dorosłego” proszku do prania ubranek malca. Aż 7% mam zrezygnowało z proszków dla najmłodszych po kilku pierwszych praniach, gdy okazało się, że dziecko nie ma widocznych objawów alergii ani podrażnień.

Pomysłodawczyni i ekspert programu edukacyjnego „3 lata pod ochroną”, dr Lidia Ruszkowska, specjalista, lekarz pediatra, dermatolog – ordynator Oddziału Dermatologii Dziecięcej MSS w Warszawie przestrzega: „Podrażnienia skóry wywołane stosowaniem nieodpowiednich preparatów zewnętrznych, w tym proszków do prania, to częsty problem, z którym zgłaszają się do mnie mamy maluchów. Jak się okazuje, mamy za szybko wprowadzają „dorosłe” produkty, w tym proszki i kosmetyki pielęgnacyjne. Dlatego zachęcam rodziców do stosowania preparatów opracowanych z myślę o małych dzieciach i przede wszystkim do obserwowania zachowania dziecka i jego skóry, ponieważ nie zawsze wszystkie objawy podrażnień i alergii są widoczne od razu.”

Proszek dla dzieci do lat trzech

Wybierając proszek dla malucha, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na jego skład. Proszki przeznaczone do prania ubranek i pościeli najmłodszych dzieci, takie jak np. Lovela, nie zawierają drażniących substancji, takich jak wybielacze optyczne, a także enzymów ani sztucznych barwników, agresywnych substancji zapachowych. Za to w ich składzie znajdziemy wyselekcjonowane środki powierzchniowo czynne oraz specjalne, delikatne substancje zapachowe. Dodatkowo, proszki i płyny do płukania dla dzieci zmuszą posiadać specjalne atesty. Ich zaletą jest również to, ze są rekomendowane dla alergików, ponieważ nie zawierają substancji mogących podrażniać wrażliwą skórę dziecka, a ich skład został zaakceptowany przez odpowiednie instytuty, np. Instytut Matki i Dziecka.

materiały prasowe
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza