Jak pielęgnować główkę niemowlaka zimą?

2016-01-21 13:02

Jak pielęgnować główkę niemowlaka zimą? Jak często i czym myć główkę niemowlaka? Jak skutecznie pozbyć się ciemieniuchy? Przedstawiamy kilka porad, jak odpowiednio i skutecznie pielęgnować skórę główki dziecka podczas zimy.

Główka noworodka

i

Autor: thinkstockphotos.com Zimą myj glówkę noworodka tylko wieczorem, żeby nie zaziębić dziecka.

Spis treści

  1. Czytaj także: >> Główka niemowlaka: jak wygląda po porodzie? >>
  2. Jak pielęgnować główkę niemowlaka zimą? Mycie główki
  3. Czytaj także: >> Jak myć dziecku włosy, by nie płakało podczas kąpieli? >>
  4. Jak pielęgnować główkę niemowlaka zimą? W walce z ciemieniuchą
Szampon

i

Autor: materiał archiwalny
Olejuszka

i

Autor: materiał archiwalny

Gruba czapka, do tego jeszcze założony kaptur świetnie ochronią przed zimnem i wiatrem, ale podczas zabawy na śniegu, dziecko może zacząć się pocić. Po ściągnieciu wierzchniego ubranka włoski elektryzują się, a u nasady głowy są nieświeże. W tym okresie często pojawia się również ciemieniucha. Dlatego zimą odpowiednia pielęgnacja skóry głowy odgrywa bardzo ważną rolę.

Czytaj także: >> Główka niemowlaka: jak wygląda po porodzie? >>

Jak pielęgnować główkę niemowlaka zimą? Mycie główki

Jak często ją myć? To zależy od indywidualnych potrzeb. U niektórych dzieci zabieg ten wystarczy wykonać 2 razy w tygodniu, a u innych – zwłaszcza tych z gęściejszą czupryną – nawet co drugi dzień. Szczególnie zimą, zabieg należy wykonywać wieczorem, przed pójsciem spać, aby dziecka nie narażać na wychłodzenie czy zawianie.

Do mycia główki poleca się stosowanie szamponu z wyciągiem z rumianku (pojemność 250 ml, cena 11 zł) z oferty Skarbu Matki. Delikatnie oczyszcza skórę głowy i daje efekt miękkich, puszystych włosów z połyskiem. Nie szczypie w oczy i nie powoduje łzawienia, ale na wszelki wypadek, starajmy się nie zalewać oczu. Dziecko może tego nie lubić, a nawet może się wystraszyć i zniechęć do mycia włosów. Dlatego podczas kąpieli w wanience, należy  przechylić główkę dziecka do tyłu i delikatnie wmasować szampon, a następnie ostrożnie spłukać włosy pilnując, aby krople wody nie dostawały się do oczu. Szampon z oferty Skarbu Matki może być stosowany od ukończenia pierwszego miesiąca życia.  Należy bezwględnie pamiętać, aby po kąpieli dokładnie wysuszyć główkę dziecka.

Czytaj także: >> Jak myć dziecku włosy, by nie płakało podczas kąpieli? >>

Jak pielęgnować główkę niemowlaka zimą? W walce z ciemieniuchą

W przypadku pojawienia się ciemieniuchy, niezastąpionym produktem do walki z nią jest Olejuszka Skarbu Matki (pojemność 30 ml, cena 29,90zł). Produkt zawiera tylko naturalne składniki, wyciągi ziołowe (olej z krokosza, ekstrakt liści brzozy i kwiatu lipy), nie ma konserwantów ani kompozycji zapachowych.

W celu skutecznego pozbycia się niechcianych łusek najpierw stosujemy Olejuszkę. Wystarczy nanieść preparat dłonią lub wacikiem na miejsca pokryte ciemieniuchą i pozostawić na skórze najlepiej na 24 godziny. Następnie należy umyć głowę szamponem i po wysuszeniu wyczesać włosy miękką szczoteczką. Zabieg można powtarzać przez kilka dni – do skutku. Niestety ciemieniucha często nawraca, dlatego gdy tylko pojawi się ponownie, zabieg należy powtórzyć.