Kąpiel niemowlęcia. Jak powinna wyglądać codzienna toaleta dziecka?

2013-03-28 12:00

Codzienna kąpiel niemowlęcia to element właściwej troski o czystość, zdrowie i prawidłowy rozwój dziecka. Podpowiadamy, jak prawidłowo kąpać dziecko w wanience, jak myć uszy i delikatne włoski niemowlęcia.

Pierwsza kapiel niemowlecia
Autor: _photos.com|photos.com Pierwsza kąpiel niemowlęcia: jak się przygotować do kąpieli niemowlaka

Spis treści

  1. Codzienna kąpiel niemowlęcia
  2. Jak myć włosy?
  3. Jak myć uszy?
  4. Kąpiel niemowlęcia w wanience
  5. Kąpiel niemowlęcia

Wbrew pozorom, kąpiel niemowlęcia to nie taka prosta sprawa. Problemem może być choćby wybór środka myjącego lub dostosowana do potrzeb dziecka temperatura wody w kąpieli. Wątpliwości budzi także używanie wilgotnych chusteczek, a coraz częściej też jednorazowych pieluszek. Nic więc dziwnego, że codzienna toaleta dziecka może przysparzać rodzicom kłopotów, zwłaszcza początkującym rodzicom. Oto przewodnik po tajnikach kąpieli malca.

Sprawdź również kalendarz rozwoju dziecka >>

Codzienna kąpiel niemowlęcia

Naskórek niemowlęcia jest cieńszy i bardziej delikatny niż u osoby dorosłej. Nic więc dziwnego, że skóra niemowlaków jest bardziej podatna na podrażnienia. W dodatku ze względu na mniejszą ilość gruczołów potowych, które słabo jeszcze funkcjonują, dzieci gorzej radzą sobie z przegrzewaniem, co jeszcze bardziej komplikuje sprawę. Dlatego dziecko najlepiej kąpać codziennie.

Oczywiście, gdy w domu jest bardzo chłodno lub wydarzy się coś, co uniemożliwia wykąpanie smyka, można jednorazowo odpuścić kąpiel lub umyć malca miękkim, zwilżonym w ciepłej wodzie ręcznikiem. Zdecydowanie nie zaleca się jednak kąpieli raz na kilka dni. Takie odraczanie toalety może się skończyć odparzeniami, zwłaszcza w fałdkach skóry (pachwiny, pachy, okolice szyi). Brak kąpieli może spowodować silne podrażnienie skóry i dokuczliwą dla dziecka, swędzącą wysypkę. Taka wysypka mija po kąpieli jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki.

Pamiętaj! Najlepiej kąpać dziecko codziennie, zwłaszcza gdy już samodzielnie się przemieszcza albo gdy w domu lub na dworze jest już ciepło. Taka codzienna kąpiel niemowlęcia jest może czasochłonna, ale stanowi naprawdę ważny element właściwej opieki nad malcem i służy jego zdrowiu. Poza tym, dzięki codziennemu rytuałowi wieczornej kąpieli o tej samej porze u dziecka ustala się plan dnia, zaczyna ono rozumieć, że nadchodzi pora snu.

Przeczytaj również: Jak szybko się pozbyć ciemienuchy?

Dobrze wiedzieć

Jak myć włosy?

W okresie niemowlęcym dzieci mają zwykle niewiele włosów, które w dodatku dość szybko się wycierają. Nie ma więc konieczności stosowania szamponu. Wystarczy mydło lub płyn do kąpieli używany do mycia ciała. Główkę niemowlęcia wystarczy myć 1–2 razy w tygodniu lub częściej, jeśli malec się poci lub ulewa. Jeśli malec ma ciemieniuchę, godzinę przed kąpielą posmaruj oliwką żółte łuski na głowie. Potem w czasie mycia zetrzyj je płatkami owsianymi zalanymi ciepłą wodą. To podziała jak naturalny i bezpieczny peeling – nie podrażni naskórka głowy dziecka.

Jak myć uszy?

Wystarczy umycie palcem podczas kąpieli samej małżowiny usznej i ujścia przewodu słuchowego. Nie wolno jedynie wkładać patyczków kosmetycznych do przewodów słuchowych uszu, aby ich nie uszkodzić i nie nasilać produkcji woskowiny. Jeśli odrobina wody dostanie się do uszu, nie ma powodu do obaw, bo wnętrze ucha chroni błona bębenkowa.

miesięcznik "M jak mama"

Kąpiel niemowlęcia w wanience

Myj dziecko własną dłonią lub myjką z bawełny lub frotté, którą później można wyprać w wysokiej temperaturze. Nie nadają się do tego gąbki ani myjki, których nie można wygotować, bo w ich oczkach doskonale mnożą się bakterie, które mogą później stać się dla niemowlęcia groźne. Najwygodniej kąpać dziecko w wanience – oprócz zwykłych dostępne są także anatomiczne czy z odpływem. Wanienka musi stać na równym, stabilnym podłożu (podłoga, komoda), a jeśli kąpiesz dziecko w wanience nakładanej na dużą wannę, sprawdź, czy nie zsunie się ona pod ciężarem malca i wlanej wody.

Dostępne kubełki do kąpieli mają swoje zwolenniczki wśród mam, ale raczej nie cieszą się dużą popularnością. Wody do wanienki warto wlać tyle, aby przykryła malca do połowy. Na początku może być jej nawet nieco mniej, a gdy dziecko polubi kąpiele i będzie stabilnie trzymało główkę – nieco więcej. Nie trzeba przegotowywać wody do wanienki. Ewentualnie do przemywania buzi przed właściwą kąpielą, w pierwszych dniach po porodzie warto używać przegotowanej, przestudzonej wody. Później może ją zastąpić kranówka.

Pamiętaj! Woda powinna mieć temperaturę 35–36ºC. Jeśli nie masz termometru, możesz ją sprawdzić własnym łokciem – zanurz go i dobierz temperaturę wody tak, aby czuć przyjemne ciepło.

Przeczytaj również: Jak sobie radzić z odparzeniami pieluszkowymi?

Kąpiel niemowlęcia

Czy czujesz strach na samą myśl o kąpieli dziecka? Boisz się, że sobie nie poradzisz? To wbrew pozorom nie takie trudne! Kąpiel niemowlęcia to często najprzyjemniejsza część dnia dla młodych rodziców i ich dziecka. Wystarczy tylko przestrzegać kilku zasad. Najważniejsze jeśli chodzi o kąpiel jest właściwa temperatura wody. Bardzo łatwo da się ją sprawdzić bez użycia termometru. Kolejna rzecz to podtrzymywanie niemowlaka podczas kąpania. Jest sposób na to, by podtrzymywanie i obmywanie ciała dziecka mogło spokojnie wykonywać jedno z rodziców. Poznaj te techniki i zobacz jak sprawić, by kąpiel niemowlaka była bezpieczna i przyjemna.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza