Olej ze słodkich migdałów idealny do skóry noworodka. Ale nie tylko do niej...

2022-06-20 14:26

Olej ze słodkich migdałów zdobywa coraz większą popularność. Nic dziwnego, bo ma mnóstwo właściwości, z których warto skorzystać. Można go stosować zarówno w pielęgnacji ciała i włosów osoby dorosłej, jak i noworodka.

Olej ze słodkich migdałów idealny do skóry noworodka. Ale nie tylko do niej...
Autor: Getty images Olej ze słodkich migdałów idealny do skóry noworodka. Ale nie tylko do niej...

Olej ze słodkich migdałów przeżywa obecnie szczyty popularności. Oleje już od dawna są doceniane nie tylko w kuchni, ale i w łazience. Stosuje się je do pielęgnacji zarówno ciała, jak i włosów. Sprawdzają się także w dbaniu o delikatną skórę noworodków.

Ich niewątpliwą zaletą jest czysty, nieskażony substancjami chemicznymi skład, a także brak substancji zapachowych, które mogą być drażniące dla najmłodszych, a także starszych osób. To jednak nie są jedyne korzyści olejów, a zwłaszcza oleju ze słodkich migdałów, którym zdecydowanie warto się zainteresować.

Spis treści

  1. Czym jest olej ze słodkich migdałów?
  2. Jakie właściwości ma olej ze słodkich migdałów?
  3. Kosmetyczne zastosowanie oleju ze słodkich migdałów
  4. Olej ze słodkich migdałów a pielęgnacja noworodka
  5. Przeciwwskazania do stosowania oleju ze słodkich migdałów

Czym jest olej ze słodkich migdałów?

Olej ze słodkich migdałów to w stu procentach produkt pochodzenia naturalnego, który jest otrzymywany w czasie wyciskania nasion z drzewa migdałowego. Następnie nasiona te są tłoczone w niewysokiej temperaturze, a olej poddawany jest częściowej rafinacji.

Wytwarza się dwa rodzaje olejów. Jeden z nich jest słodkim olejkiem migdałowym, który ma zastosowanie w kosmetyce oraz w farmaceutyce.

Drugi to natomiast gorzki i zawierający toksyczny związek chemiczny (glikozyd cyjanogenny) gorzki olej migdałowy. Olej ten stosowany w kosmetykach jest jednak w pełni bezpieczny i ma mnóstwo korzystnych dla pielęgnacji właściwości.

Czytaj również: Olejowanie włosów w ciąży: olej kokosowy, arganowy, sezamowy

Oleje do ciała w ciąży - jaki olejek na rozstępy wybrać?

Jakie właściwości ma olej ze słodkich migdałów?

Olej ze słodkich migdałów ma dużą zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych. W jego składzie znajdziemy nawet 73 procent kwasu tłuszczowego oleinowego oraz około 21-21 procent kwasu linolowego.

Oprócz tego zawiera również sole mineralne, proteiny, a także witaminy - A, B1, B2, B6 i E. Ważną informacją dla alergików jest to, że olej ze słodkich migdałów rzadko uczula.

Kosmetyczne zastosowanie oleju ze słodkich migdałów

Olej ze słodkich migdałów ma bardzo szerokie zastosowanie. Przede wszystkim używa się go w kosmetyce do pielęgnacji twarzy, ciała, a nawet włosów. Olej ze słodkich migdałów może znajdować się w kosmetykach jako jeden ze składników, jednak najlepiej wykorzystywać do pielęgnacji czysty olej. Dzięki temu w pełni można skorzystać z jego wyjątkowych właściwości.

  • Olej ze słodkich migdałów w pielęgnacji twarzy - przede wszystkim produkt ten silnie nawilża, poprawia cyrkulację krwi. Wygładza skórę i nie pozostawia na niej tłustej warstwy. Ma działanie ujędrniające i przeciwzmarszczkowe. Do tego regeneruje skórę, łagodzi stany zapalne.Może być stosowany w przypadku problemów skórnych, takich jak: atopowe zapalenie skóry, łuszczyca czy egzema. Dzięki temu, że zawiera witaminy A i E, wykazuje działanie antyoksydacyjne. Sprawdzi się w pielęgnacji skóry dojrzałej, suchej oraz wrażliwej.
  • Olej ze słodkich migdałów w pielęgnacji ciała - oczywiście produkt wykazuje podobne właściwości w przypadku pielęgnacji ciała, jak i twarzy. Dlatego regularnie stosując olej na wybrane fragmenty ciała, możemy zobaczyć poprawę kondycji skóry, jej nawilżenie, ujędrnienie. Co jednak ważne, to olej zwiększa elastyczność skóry, a więc niweluje pojawianie się nowych rozstępów. Może być stosowany w czasie ciąży.

Olej ze słodkich migdałów w pielęgnacji włosów - olejowanie włosów jest już jednym z najpopularniejszych zabiegów pielęgnacyjnych. Odpowiednio dobrany do porowatości włosów olej zapewnia im głębokie nawilżenie. Włosy stają się sprężyste, dociążone i miękkie.

Dzięki olejowaniu włosy zyskują również połysk. Do tego typu zabiegu doskonale nadaje się olej ze słodkich migdałów. Jest on najlepszy dla włosów o średniej porowatości, czyli takich, których łuski nie przylegają gładko, są odchylone. W praktyce oznacza to, że włosy puszą się, szybko schną po umyciu, łatwo się układają. Mogą być trochę zniszczone.

Olej ze słodkich migdałów świetnie sprawdza się także w pielęgnacji dłoni i paznokci. Wzmacnia je i przeciwdziała rozdwajaniu się płytki paznokcia. Wykorzystywany jest także przy produkcji perfum, mydeł. Sprawdza się jako produkt do masażu, a także w aromaterapii jako nośnik do rozpuszczania olejków eterycznych.

Olej ze słodkich migdałów a pielęgnacja noworodka

Nie każdy może wiedzieć, że olej ze słodkich migdałów stosowany jest już od wieków w pielęgnacji niemowląt i małych dzieci. Wynika to z faktu, że produkt ten nadaje się do każdego rodzaju skóry, nie podrażnia i nie uczula. Łatwo rozprowadza się na skórze, nie pozostawia tłustej warstwy i szybko się wchłania.

Do tego nałożony na skórę olej chroni ją przed działaniem negatywnych czynników zewnętrznych, zapobiega odwodnieniu się komórek oraz wzmacnia lipidową barierę ochronną skóry.

W pielęgnacji noworodków wszystkie wymienione wyżej właściwości są bardzo ważne. Co więcej, olej ze słodkich migdałów może z powodzeniem zastąpić chemiczne emolienty dodawane do kąpieli oraz oliwkę do pielęgnacji ciała. Olej ze słodkich migdałów złagodzi podrażnienia, zaczerwienienia. Można go wlewać do kąpieli i wmasować w skórę.

Czytaj równieżElektryzujące się włosy – 5 tricków, które działają

Czego potrzebuje skóra maluszka? Zobacz, jak rozpoznać typ skóry niemowlaka

Przeciwwskazania do stosowania oleju ze słodkich migdałów

Mimo że olej ze słodkich migdałów polecany jest do każdego rodzaju skóry i uważany jest za produkt, który nie podrażnia, a wręcz przeciwnie, koi podrażnioną skórę, to jednak z pewnością alergicy powinni uważać, zwłaszcza gdy w przeszłości doświadczyli jakiejkolwiek reakcji alergicznej na migdały lub inne orzechy. Przed stosowaniem oleju warto wykonać próbę uczuleniową na fragmencie skóry.

Olej ze słodkich migdałów może być bezpiecznie stosowany przez kobiety w ciąży, a także, jak już wyżej wspomnieliśmy, przez niemowlęta. Warto jednak obserwować skórę w czasie stosowania oleju i zwracać uwagę na wszelkie zmiany i zaczerwienienia. W przypadku wystąpienia reakcji alergicznej koniecznie należy zrezygnować ze stosowania oleju.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza