Przez miesiąc po porodzie nie umyła dziecka. Wyjaśnia dlaczego, ale internauci są bezlitośni

2022-10-26 16:43

Pierwsza kąpiel noworodka wydarza się w momencie, gdy wrócimy z dzieckiem do domu. Niektórzy rodzice obawiają się tej chwili. Jak się jednak okazuje, można całkowicie zrezygnować z tej formy pielęgnacji. Pewna mama postanowiła przez miesiąc po porodzie nie myć swojego nowo narodzonego maleństwa.

Niekąpany noworodek
Autor: Screen/ TikTok @shahnta_hoare Przez miesiąc po porodzie nie umyła dziecka. Wylicza plusy, a internauci kpią: Nie zaczął śmierdzieć?

Pierwsza kąpiel noworodka może być dużym wyzwaniem, szczególnie dla młodych rodziców, którym rodzi się pierwsze dziecko.

Specjaliści zapewniają, że nie trzeba kąpać malucha od razu tego samego dnia, gdy wrócimy ze szpitala po porodzie. Można z tym poczekać dzień lub nawet trzy dni. Podkreśla się także, że szczególnie w pierwszym miesiącu życia, nie ma potrzeby, aby kąpać noworodka codziennie. Jego cienka skóra może łatwo ulegać podrażnieniom.

Czy jednak ktokolwiek by pomyślał, aby nie myć noworodka przez miesiąc od narodzin?

Shahnta Hoare jest mamą, która prowadzi kanał na Tik Toku @shahnta_hoare. Pochodzi z Silverdale w stanie Washington i ma 24 lata. Kiedy urodziła swojego czwartego synka, postanowiła, że nie będzie go kąpała przez cały miesiąc.

W mediach społecznościowych wymieniła zalety takiego działania. Niestety internauci nie byli zbyt przychylni, gdy się o tym dowiedzieli.

Zobacz także: 19 genialnych porad dla niedoświadczonej mamy noworodka. Odtąd będzie ci łatwiej

Spis treści

  1. Jak wygląda noworodek, którego się nie myje?
  2. Zalety braku mycia noworodka
  3. Internauci byli bezlitośni
Pierwszy miesiąc z noworodkiem

Jak wygląda noworodek, którego się nie myje?

Shahnta wyznała w mediach społecznościowych, że jej ostatni poród był niezwykle intensywny. Na szczęście również bardzo szybki.

Na jednym ze swoich filmików opublikowała, jak wyglądał jej synek Ozzy, gdy po porodzie w ogóle go nie umyła. Możemy zobaczyć, że jego ciałko i główka wciąż jest pokryta mazią płodową. W niektórych miejscach można dostrzec również krew.

Zalety braku mycia noworodka

Shahnta po wielu komentarzach, które otrzymała po powyższym nagraniu, postanowiła opublikować kolejny film. To na nim wymieniła zalety braku mycia noworodka.

- To pomaga noworodkom regulować temperaturę ciała, tworzy barierę ochronną, działa antybakteryjnie – podkreśliła.

Rzeczywiście maź płodowa pomaga ochronić skórę dziecka przed chłodnym i suchym powietrzem. Dodatkowo ma działanie nawilżające i regenerujące naskórek. Lekarze oczywiście zalecają, aby wstrzymać się z pierwszą kąpielą, ale mają na myśli kilka dni, a nie cały miesiąc.

Maź płodowa ma konsystencję gęstego, śliskiego i lepkiego kremu. Składa się ze złuszczonych komórek nabłonka, włosków meszka płodowego, a także z wydzieliny gruczołów łojowych. Maź płodowa zawiera jednak przede wszystkim wodę. Młoda mama przyznała, że po pewnym czasie maź płodowa u jej dziecka sama naturalnie się wchłonęła i starła.

Internauci byli bezlitośni

Pod opublikowanymi filmami od razu pojawiło się wiele komentarzy. Wiele osób przyznało, że mały Ozzy wygląda naturalnie, a jego mama wprost promienieje.

Wśród internautów znalazło się jednak bardzo dużo osób, które nie popierały takiego działania. Wielu z nich było w szoku, że w ogóle tak można.

— Czuję, że miesiąc to trochę za dużo biorąc pod uwagę wszystkie ubrania, koce i rzeczy, których dotyka.

— Miesiąc? Nie ma mowy.

— Nie mogłabym sobie wyobrazić niczego gorszego.

— Nie zaczął śmierdzieć?

— Rozumiem, że można nie kąpać dziecka od razu, ale dopiero po miesiącu? Nie!

— Nie, dziękuję.

— Nie, proszę pani. Nie wzięłabym na ręce swoich dzieci, dopóki by ich nie wytarli.

A wy co o tym myślicie?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza