Wysypka u niemowlęcia. Rozpoznasz chorobę, która wywołała tę wysypkę dziecka?

2023-04-04 13:58

Wysypka u niemowlęcia może mieć różne przyczyny. Rozmaite krostki, plamki i grudki mogą być efektem alergii, probemów dermatologicznych (np. atopowe zapalenie skóry) albo infekcji wywołanej przez choroby zakaźne tj. różyczkę, ospę, szkarlatynę. Sprawdź, kiedy wysypka u dziecka jest niegroźna, a kiedy wymaga interwencji specjalisty?

mama smarująca buzię niemowlęcia z wysypką
Autor: Getty images Wysypka u niemowlęcia. Rozpoznasz chorobę, która wywołała tę wysypkę dziecjka?

Nie zawsze łatwo określić, czym spowodowana jest wysypka u dziecka. Diagnozę powinien postawić lekarz, ale warto, byś i ty umiała rozpoznać najczęstsze rodzaje wysypki u malca.

Jeśli dziecko ma wysypkę, ale poza tym nic mu nie dolega, wystarczy je przez dzień, dwa obserwować. Być może krostki znikną i wizyta u lekarza nie będzie konieczna. Gdy tak się jednak nie stanie, idź z dzieckiem do dermatologa.

Jeśli natomiast malec ma krostki, a przy tym gorączkuje, jest osłabiony, w takim przypadku najpewniej zaraził się jedną z chorób wieku dziecięcego. Wysypkę wywołaną infekcją łatwo rozpoznać, bo pojawia się w określonych miejscach i układa w charakterystyczne wzory. Wówczas konieczna jest wizyta u pediatry, który oceni skalę choroby i zaleci odpowiedni sposób leczenia.

Spis treści

 1. Wysypka wywołana różyczką
 2. Wyprysk alergiczny i pokrzywka
 3. Alergia kontaktowa u dzieci
 4. Wysypka wywołana świerzbem
 5. Wysypka atopowa wywołana przez atopowe zapalenie skóry (AZS)
 6. Wysypka spowodowana potówkami
 7. Wysypka efektem pieluszkowego zapalenia skóry
 8. Gorączka trzydniowa - wysypka to małe, czerwone plamki
 9. Ospa wietrzna - wysypka w postaci niesymetrycznych plamek
 10. Choroba meningokokowa - wysypka krwotoczna
 11. Półpasiec - wysypka w postaci małych pęcherzyków
 12. Wysypka, której przyczyną jest szkarlatyna
 13. Wysypka wywołana przez odrę
 14. Trądzik noworodków
Poradnik Zdrowie - Choroby zakaźne

Wysypka wywołana różyczką

Różyczka to wirusowa choroba zakaźna.Wysypka wywołana różyczką ma postać drobnych bladoróżowych plamek, które są dość luźno rozmieszczone.

Gdzie się pojawia? Najpierw za uszami, potem rozprzestrzenia się na tułów.

Objawy towarzyszące: niewysoka gorączka, powiększenie węzłów chłonnych.

Jak ulżyć dziecku? Zmiany na skórze nie są dokuczliwe i nie trzeba ich niczym smarować.

Kiedy do lekarza? Wysypka powinna zniknąć bez śladu po trzech, czterech dniach. Skonsultuj się z pediatrą, jeśli twoje dziecko ma mniej niż pół roku, wysoką gorączkę albo objawy choroby nie mijają po kilku dniach.

Wyprysk alergiczny i pokrzywka

Alergia to uczulenie spowodowane którymś ze składników pożywienia bądź alergenami znajdującymi się w otoczeniu (np. roztocza, sierść zwierząt, pyłki roślin). Alergię mogą również wywoływać substancje znajdujące się w proszkach do prania czy dziecięcych kosmetykach. Wysypka wywołana alergią ma postać pokrzywki – bąbli o wyraźnych zarysach i płaskiej powierzchni. Mogą być bardzo duże.

Gdzie się pojawia? Wysypka może wystąpić na całym ciele, najczęściej na brzuszku, rączkach, buzi.

Objawy towarzyszące: zależą od przyczyny alergii, skóra jednak zawsze swędzi. Pokrzywce może towarzyszyć pogorszone samopoczucie, bóle brzuszka, katar i kaszel, duszność, kolka czy wymioty.

Jak ulżyć dziecku?Zmienioną skórę trzeba smarować maścią łagodzącą świąd i ewentualnie podać leki antyhistaminowe (niemowlętom może je zalecić tylko lekarz).

Kiedy do lekarza? Jeśli świąd alergiczny bądź towarzyszące mu objawy są silne i nie znikają mimo wyeliminowania ich potencjalnych przyczyn.

Alergia kontaktowa u dzieci

Alergia kontaktowa u dzieci, której objawami mogą być: wysypka, pokrzywka czy obrzęk, jest coraz częstszym problemem. Wielu specjalistów sądzi, że alergia kontaktowa u dzieci może być wywoływana zbyt dużą ilością chemii w otoczeniu. Ubranka, zabawki, pościel mogą zawierać nawet i pół tablicy Mendelejewa. Prawdopodobnie dlatego ekorodzicielstwo rośnie w siłę. Być może produkty eko, takie jak bawełna organiczna, to sposób na to, by alergia kontaktowa ominęła twoje dziecko.

Czytaj również: Tej wysypki nie pomylisz z niczym innym. Ratownik pokazał, jak wygląda sepsa u dziecka

Alergia pokarmowa, wziewna i skórna. Po czym poznać, że niemowlę jest uczulone?

Wysypka wywołana świerzbem

Świerzb jest choroba wywołana przez roztocza z rodzaju świerzbowiec drążący.Wysypka wywołana świerzbem może mieć postać grudek wypełnionych płynem, krostek, drobnych pęcherzyków. Charakterystyczne są kilkumilimetrowe wypukłości o szarawym wybrzuszeniu – to podskórne korytarze drążone przez świerzbowca.

Gdzie się pojawia? Najczęściej na rękach i nadgarstkach (głównie między palcami), w zgięciach nadgarstków, fałdach pod pachami, na łokciach, głowie, szyi, podeszwach stóp.

Objawy towarzyszące: świąd, swędzenie.

Jak ulżyć dziecku? Konieczne jest leczenie świerzbu preparatami przepisanymi przez lekarza.

Kiedy do lekarza? Natychmiast, kiedy tylko pojawią się objawy zakażenia świerzbem.

Wysypka atopowa wywołana przez atopowe zapalenie skóry (AZS)

Atopowe zapalnie skóry to przewlekłe alergiczne schorzenie skóry. Wysypka atopowa niemowląt ma postać grudek na podłożu rumieniowym.

Gdzie się pojawia? Wysypka u niemowlęcia zwykle najpierw na policzkach, potem na całej buzi. Także w zgięciach łokci i pod kolanami (tu skóra bardzo często ciemnieje).

Objawy towarzyszące: sucha, często łuszcząca się skóra, silny świąd.

Jak ulżyć dziecku? Systematycznie nawilżać i natłuszczać skórę emolientami. Czasem może być konieczne leczenie sterydami.

Kiedy do lekarza? Gdy świąd jest bardzo uciążliwy, dziecko rozdrapuje sobie skórę.

Wysypka spowodowana potówkami

Potówki są efektem zatrzymania potu w ujściach gruczołów potowych. Wysypka ma postać drobnych pęcherzyków wypełnionych przezroczystym płynem.

Gdzie się pojawia? W miejscach narażonych na przegrzanie, np. w fałdach skóry.

Objawy towarzyszące: brak.

Jak ulżyć dziecku? Potówki nie są dokuczliwe.

Kiedy do lekarza? Gdy płyn w pęcherzykach potówek nie będzie przezroczysty, a skóra wokół zaczerwieni się.

Zdaniem eksperta
Leszek Olchowik
dr Leszek Olchowik, pediatra, specjalista chorób płuc i alergolog, Poradnia Alergologiczna Polikliniki MSWiA w Piasecznie

Kiedy na skórze dziecka pojawią się krostki, rodzice obawiają się, że kąpiel i środki higieniczne nasilą wysypkę. Czy słusznie?Wysypka nigdy nie jest wskazaniem do przerwania codziennych zabiegów higienicznych. Brak kąpieli może bowiem sprzyjać nadmiernemu

namnażaniu się bakterii i grzybów na skórze, co może doprowadzić do nałożenia się na chorobę pierwotną nadkażeń bakteryjnych i grzybiczych. Długość kąpieli i jej rodzaj zależy od rodzaju wysypki oraz stopnia wysuszenia skóry. Jeśli np. dziecko jest chore na ospę, wówczas dobra jest krótka kąpiel wysuszająca i odkażająca, np. z dodatkiem roztworu nadmanganianu potasu. Jeśli zaś dziecko ma wysypkę alergiczną, konieczne są dłuższe, dziesięciominutowe kąpiele z dodatkiem emolientów, które poza myciem nawilżą i natłuszczą skórę.Obowiązuje zasada, że preparaty do mycia powinny być bezbarwne, bezzapachowe i hipoalergiczne. Najlepiej myć malca ręką, bo nawet najdelikatniejsze myjki i gąbki mogą spowodować podrażnienie skóry i nasilenie wysypki. Nie w każdej sytuacji można natomiast stosować balsamy i kremy do skóry – dlatego jeśli dziecko przy wysypce ma suchą skórę, warto poradzić się lekarza, jak ją pielęgnować.

Wysypka efektem pieluszkowego zapalenia skóry

Pieluszkowe zapalenie skóry to stan zapalny, wywołany odparzeniem u dzieci noszących pieluchy; podrażnienie skóry przez mocz i stolec.Lekka forma pieluszkowego zapalenia skóry ma postać zmian rumieniowych, czyli zaczerwienienia skóry. Cięższa to liczne krostki, przekształcające się w nadżerki.

Gdzie się pojawia? Na skórze pod pieluszką, czasami również na udach.

Objawy towarzyszące: ból, pieczenie, czasami podwyższona temperatura.

Jak ulżyć dziecku? Zmienione chorobowo miejsca trzeba natłuszczać maścią przeciw odparzeniom. Maluch powinien jak najczęściej przebywać bez pieluszki, bo gdy skóra ma dostęp do świeżego powietrza, szybciej się goi.

Kiedy do lekarza? Gdy stan zapalny obejmuje dużą powierzchnię skóry (np. całe pośladki), malec ma gorączkę, płacze bądź wdało się zakażenie – z nadżerek sączy się ropa.

Gorączka trzydniowa - wysypka to małe, czerwone plamki

Gorączka trzydniowa inaczej rumień nagły to ostra choroba zakaźna, występująca zwykle u dzieci do 24. miesiąca życia. Wysypka ma postać płaskich, czerwonych plamek.

Gdzie się pojawia? Najpierw na tułowiu, potem schodzi na ręce i nóżki. Charakterystyczne jest to, że wysypka pojawia się tuż po tym, jak maluchowi spadnie gorączka, i utrzymuje się przez 2–3 dni. W momencie pojawienia się wysypki stan dziecka poprawia się.

Objawy towarzyszące: wysoka temperatura, która spada w 3.–4. dniu choroby.

Jak ulżyć dziecku? Gorączki trzydniowej się nie leczy. Maluch powinien dużo pić, a gdy temperatura jego ciała przekroczy 38°C, trzeba podać mu środki przeciwgorączkowe dla dzieci.

Kiedy do lekarza? Zawsze – każde niemowlę z gorączką powinno być zbadane przez pediatrę, by wykluczyć jej inne przyczyny (np. zapalenie ucha, infekcję bakteryjną itp).

Ospa wietrzna - wysypka w postaci niesymetrycznych plamek

Ospa wietrzna to zakaźna choroba wirusowa. Wysypka wywołana ospą ma postać niesymetrycznych plamek. Po kilku godzinach przekształcają się one w grudki, a potem w pęcherzyki wypełnione płynem. Pęcherzyki stopniowo zamieniają się w brunatne strupki, które z czasem odpadają.

Gdzie się pojawia? Najpierw na głowie, potem na całym ciele. Wysypka pojawia się w 3–5 rzutach, dlatego na skórze są zarówno świeże krostki, jak i zaschnięte strupki.

Objawy towarzyszące: gorączka, silny świąd.

Jak ulżyć dziecku? Zmiany skórne trzeba smarować preparatami łagodzącymi swędzenie i przyspieszającymi wysychanie. Pomagają kąpiele w roztworze nadmanganianu potasu.

Kiedy do lekarza? Gdy dziecko rozdrapało pęcherzyki i pojawił się stan zapalny lub zmiany są rozległe i objęły błony śluzowe.

Choroba meningokokowa - wysypka krwotoczna

Dolegliwość ta wywołana jest bakteriami Gram-ujemnymi, znanymi także pod nazwą dwoinek zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Może wywołać nieinwazyjną infekcję np. zapalenie ucha, częściej jednak niestety przybiera groźną postać zapalenia opon mózgowych lub sepsy. Objawem tej drugiej jest wysypka krwotoczna.

Gdzie się pojawia? Najczęściej najpierw jest widoczna na kończynach dolnych.

Objawy towarzyszące: Sepsie towarzyszy przyspieszenie oddechu i tętn oraz wysoka gorączka. Z godziny na godzinę malec czuje się coraz gorzej.

Kiedy do lekarza? Objawy w postaci gorączki i wysypki krwotocznej wymagają natychmiastowej wizyty u lekarza, a nawet pilnej hospitalizacji. 

Półpasiec - wysypka w postaci małych pęcherzyków

Półpasiec to choroba wirusowa występująca u dzieci, które przebyły ospę wietrzną. Wysypka wywołana półpaścem to małe pęcherzyki, które pojawiają się na zaczerwienionej skórze.

Gdzie się pojawia? Zwykle na wąskim pasie skóry po jednej stronie tułowia i na twarzy.

Objawy towarzyszące: pieczenie, silny ból.

Jak ulżyć dziecku? Konieczne jest podawanie dziecku środków przeciwbólowych oraz łagodzenie świądu (w taki sam sposób jak przy ospie).

Kiedy do lekarza? Zawsze, przy pierwszych objawach.

Wysypka, której przyczyną jest szkarlatyna

Szkarlatyna inaczej płonica to ostra bakteryjna choroba zakaźna. Wysypka szkarlatyny ma postać drobnych, czerwonych krostek, które zlewają się w grupy (duże, różowoczerwone placki). Dziecko wygląda, jakby było pokłute szczotką ryżową. Wysypka może pojawić się w ciągu 24 godzin po wystąpieniu gorączki.

Gdzie się pojawia? Na całym ciele, pod pachami, na wewnętrznej stronie kończyn.

Objawy towarzyszące: gorączka, bóle brzucha i gardła. Gardło ma kolor ciemnej czerwieni, język jest pofałdowany jak malina.

Jak ulżyć dziecku? Szkarlatynę leczy się antybiotykiem. Wysypka sama znika po tygodniu. Wówczas skóra (zwłaszcza na dłoniach i stopach) zaczyna się łuszczyć – trzeba ją natłuszczać kremem.

Kiedy do lekarza? Gdy dziecko zacznie gorączkować.

Wysypka wywołana przez odrę

Odra jest wirusową chorobą zakaźną. Narażone są na nią niemowlęta w wieku 6–12 miesięcy (młodsze chronione są przeciwciałami otrzymanymi od mamy, starsze – szczepione w 13. miesiącu życia). Wysypka odry ma postać mocno czerwonych plamek o nieregularnych kształtach.

Gdzie się pojawia? Najpierw w buzi na błonach śluzowych (tu ma postać białych plamek), potem na całym ciele.

Objawy towarzyszące: katar, „szczekający” kaszel, światłowstręt i zapalenie spojówek, podwyższona temperatura.

Jak ulżyć dziecku? Skórę pokrytą wysypką trzeba smarować emulsją z tlenkiem cynku, która złagodzi swędzenie. Jeśli dziecko ma gorączkę, trzeba mu podać odpowiednie środki przeciwgorączkowe, a gdy kaszle – kropelki lub syrop.

Kiedy do lekarza? Gdy pojawi się gorączka.

Trądzik noworodków

Trądzik noworodków to efekt działania hormonów mamy, które pobudzają gruczoły łojowe dziecka. Wysypka przypomina trądzik u nastolatków.

Gdzie się pojawia? Na twarzy.

Objawy towarzyszące: brak.

Jak ulżyć dziecku? Skórę delikatnie myj przegotowaną wodą i osusz jednorazowym ręcznikiem. Nie wyciskaj krostek.

Kiedy do lekarza? Nie wymaga interwencji lekarskiej.

miesięcznik "M jak mama"