Jak rozpoznać i wyleczyć trądzik niemowlęcy?

2019-03-21 13:02
Trądzik niemowlęcy
Autor: thinkstockphotos.com Trądzik niemowlęcy może wywoływać podwyższony poziom androgenów.

Trądzik niemowlęcy dotyka noworodki w pierwszych miesiącach życia. Pojawiające się krostki przypominają te, z którymi zmagają się nastolatki w okresie dojrzewania. Co je wywołuje i czy można im jakoś zaradzić? Przeczytaj nasz poradnik, z którego dowiesz się jak rozpoznać i wyleczyć trądzik u maluchów.

U małych dzieci wyróżnia się trądzik noworodkowy, który dotyka dzieci w pierwszych tygodniach życia oraz niemowlęcy, który trwa dłużej - do kilku miesięcy. Co ciekawe, trądzik częściej występuje u małych chłopców niż u dziewczynek. Przyczyna tej choroby skóry nie jest do końca znana. Lekarze jednak sądzą, że wypryski najczęściej pojawiają się z przegrzania dziecka. Co trzeba wiedzieć o trądziku niemowlęcym, by mu skutecznie zapobiegać?

Sprawdź:

  1. Jakie są przyczyny pojawienia się trądziku u niemowląt?
  2. Jak odróżnić zmiany trądzikowe od skazy białkowej?
  3. Jak wygląda trądzik u niemowląt?
  4. Jak leczyć skórę zaatakowaną trądzikiem?
  5. Jak zapobiegać powstawaniu krostek?

Jakie są przyczyny pojawienia się trądziku u niemowląt?

Trądzik niemowlęcy to przypadłość występująca dość często, nawet u 20 procent noworodków i niemowlaków. Ze względu na to, że krostki pojawiają się na twarzy dziecka w miejscach ogrzewanych (np. na czole pod czapeczką albo na policzkach, na których niemowlę śpi), lekarze sądzą, że może on wynikać z przegrzania. Przemawia za tym również fakt, że trądzik zanika, gdy skóra dziecka jest ochładzana (np. na spacerze).

Ale istnieje również inna teoria. Niektórzy sądzą, że za pojawienie się trądziku u maluchów odpowiadają androgeny. Poziom tych hormonów (męskich hormonów, które odpowiadają za problemy z cerą, zwiększone owłosienie itd.) podwyższa się u kobiet w ciąży. Wysokie stężenie nie znika po porodzie, a mamy przekazują je dziecku w czasie karmienia piersią. Być może więc to androgeny odpowiadają za pojawienie się krostek u dzieci. To prawdopodobne, zwłaszcza, że gdy po kilku tygodniach lub miesiącach w organizmie mamy opada poziom androgenów, trądzik u dziecka znika.

Czytaj: Androgeny - co oznacza nadmiar męskich hormonów u kobiet

Część pediatrów i dermatologów jako przyczynę trądziku u niemowląt wskazuje skłonności genetyczne.

Jak odróżnić zmiany trądzikowe od skazy białkowej?

Czasem trądzik niemowlęcy bywa mylony z objawami skazy białkowej. Alergia na białka mleka krowiego również może objawiać się problemami skórnymi. U niektórych dzieci występują one jedynie na twarzy (co jest przecież głównym objawem trądziku niemowlęcego), u innych również na łokciach czy zgięciach kolan. Aby sprawdzić, czy wypryski są objawem choroby skóry czy nietolerancją pokarmową, należy udać się do pediatry, który zleci odpowiednie badania. W większości przypadków skaza białkowa objawia się jednak także biegunką czy wymiotami. W najcięższych przypadkach może wystąpić również obrzęk dróg oddechowych lub wstrząs anafilaktyczny.

Zobacz:

Potówki u niemowlaka: przyczyny, objawy, leczenie

Mąka ziemniaczana w pielęgnacji niemowląt

Jak wygląda trądzik u niemowląt?

Trądzik niemowlęcy wyglądem przypomina trądzik okresu dojrzewania. Na twarzy noworodka i niemowlaka pojawiają się czerwone plamki, niekiedy mylone przez mamy z potówkami. Mogą to być również nierówności o charakterze grudkowatym.

W niektórych przypadkach mogą pojawiać się zaskórniki, które wyglądają trochę inaczej niż u dorosłej osoby. Są to zaskórniki zamknięte o kolorze białym. Bardzo rzadko pojawiają się zaskórniki otwarte, czyli czarne wągry.

U części niemowląt trądzik ma przebieg ostry. W takiej sytuacji na twarzy niemowlaka pojawiają się ropne wypryski lub torbiele.

Pocenie główki u niemowlaka: co robić, gdy niemowlę poci się podczas karmienia i snu?

Jak leczyć skórę zaatakowaną trądzikiem?

Najczęściej dermatolodzy zalecają obserwację dziecka i przemywanie skóry bardzo delikatnym środkiem myjącym. Na trądzik nie przepisuje się żadnych maści ani antybiotyków, trzeba go po prostu przeczekać. Z reguły znika on samoistnie po kilku tygodniach lub miesiącach. Jeżeli tak się nie dzieje lub jeśli trądzik ma bardzo ostry przebieg, trzeba udać się do dermatologa. Być może będzie konieczna konsultacja z endokrynologiem (bo zaostrzenie choroby może oznaczać zaburzenia hormonalne u dziecka).

Jak zapobiegać powstawaniu krostek?

Aby zapobiec trądzikowi należy przede wszystkim nie przegrzewać dziecka. Dobrze jest również stosować delikatne, hipoalergiczne i kojące kosmetyki, przeznaczone do pielęgnacji skóry niemowląt. Do kąpieli najlepiej jest używać emolientów, które nie przesuszą skóry dziecka. Jeśli nawilżymy skórę dziecka, szybciej się zregeneruje, dlatego trzeba pamiętać o zakupie dobrego kremu bądź maści.

Warto również zwracać uwagę na skład materiałów ubranek dziecka oraz pościeli. Sztuczne tkaniny mogą wpływać na nasilenie zmian trądzikowych. Trzeba również pamiętać o stosowaniu delikatnych płynów do prania.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza