Zimowa pielęgnacja malucha

2019-12-03 8:54 Materiał sponsorowany

Delikatna skóra maluszka potrzebuje właściwej pielęgnacji. Zwłaszcza zimą, gdy warunki atmosferyczne dodatkowo ją podrażniają. Oto tajniki zimowej pielęgnacji niemowlęcia i małego dziecka.

zimowa pielęgnacja
Autor: Getty images

Spis treści

  1. Skóra maluszka zimą
  2. Ochrona przed mrozem
  3. Nawilżanie skóry
  4. Higiena ciała

Zimowa pielęgnacja ciała dziecka to temat ważny. Dlaczego? Niemowlęta mają skórę delikatną i cienką, co sprawia, że łatwiej ją podrażnić i uszkodzić. Reaguje gwałtowniej niż skóra dorosłego na zmiany temperatur, dlatego trzeba się o nią prawidłowo troszczyć.

Pamiętaj jednak, że pielęgnacja latem i zimą – to dwie różne rzeczy. Gdy za oknem pojawia się mróz, wiatr i śnieg – musisz zmienić zasady dbania o ciało maluszka. To samo dotyczy dzieci kilkuletnich. Chociaż ich skóra jest już bardziej dojrzała i odporna na warunki atmosferyczne, to jednak nadal łatwo ulega podrażnieniu na mrozie.  

Skóra maluszka zimą

Gdy nadchodzi zima, zmieniają się warunki, do których przyzwyczajony jest organizm naszego dziecka. Na dworze robi się zimno, dlatego w czasie spacerów skóra malca jest narażona na działanie niskich, nawet minusowych temperatur powietrza. Do tego dochodzi chłodny wiatr, czasem śnieg, który powoduje, że skóra pierzchnie i czerwienieje.

W mieszkaniu temperatury są wprawdzie bardziej przyjazne, ale miłe ciepło okupione jest utratą właściwej wilgotności (to wina kaloryferów, wysuszających powietrze). Skóra dziecka szybko się wysusza, co sprawia, że staje się szorstka, pozbawiona elastyczności i bardziej wrażliwa na czynniki zewnętrzne.

Ochrona przed mrozem

Aby kontakt z mrozem był dla dziecka bezpieczny, przed spacerem trzeba posmarować mu buzię i odkryte części ciała kremem. Typowe kremy na zimę mają właściwości natłuszczające, większość z nich ma również filtry słoneczne.

Jednak to ta pierwsza cecha zimowych kosmetyków jest najważniejsza, ponieważ chroni ciało przed zimowymi warunkami atmosferycznymi. Kremy tego typu zawierają zwykle naturalne substancje i oleje roślinne, które zabezpieczają delikatną skórę. Jeśli posmarujemy nimi buzię dziecka, będziemy mogli spacerować z nim nawet 2-3 godziny bez obaw, że zimne powietrze ją podrażni.

Kosmetyki dla dzieci nie powinny zawierać konserwantów, parabenów, barwników, substancji zapachowych czy parafiny, aby nie narażać delikatnej skóry na podrażnienia i uczulenia. Warto również uważać na naturalne substancje, które mają właściwości alergizujące, jak rumianek, miód czy kwas borowy.

Nawilżanie skóry

Ważnym elementem dbania o skórę dziecka zimą jest troska o jej właściwe nawilżenie. Suchy naskórek jest bardziej wrażliwy na czynniki zewnętrzne, a więc mróz, wiatr, na działanie moczu z pieluszki, ale i alergenów oraz substancji ukrytych w niektórych kosmetykach.

Dlatego zimą, gdy powietrze w mieszkaniu jest suche, trzeba dodatkowo chronić ciało malca przed utratą wilgoci. Warto stosować balsamy nawilżające, które wspomagają pielęgnację skóry i zapobiegają jej nadmiernemu wysuszeniu.

Takim kosmetykiem jest Intensywnie pielęgnujący balsam do ciała dla dzieci OnlyBio, który zawiera biorafinowany lewan z rzepaku, zapewniający głębokie i długotrwałe nawilżenie. Można go stosować do całego ciała i to już od pierwszego dnia życia maluszka.

Warto pamiętać, że nadmiar kosmetyków nie jest wskazany przy pielęgnacji malca, dlatego lepiej stosować jeden sprawdzony preparat, który oprócz pielęgnowania skóry, jednocześnie łagodzi podrażnienia.

Wypróbuj
Intensywnie pielęgnujący balsam do ciała dla dzieci OnlyBio

Autor: OnlyBio - materiały prasowe

Intensywnie pielęgnujący balsam do ciała dla dzieci OnlyBio pielęgnuje skórę i łagodzi podrażnienia, dzięki znajdującym się w składzie fitosterolom, wykazującym właściwości antyseptyczne i regenerujące naskórek. Balsam nie zawiera za to parabenów, parafin, silikonów, barwników i innych substancji, które mogą podrażniać i uczulać.

Higiena ciała

Skóra dziecka musi być czysta, bez względu na pogodę i porę roku, specjaliści jednak przestrzegają, aby zimą nie przetrzymywać dziecka zbyt długo w kąpieli. Woda paradoksalnie wysusza skórę , naruszając jej płaszcz lipidowy.

Warto więc myć maluszka krótko, ale skutecznie, używając bezpiecznych, nawilżających i natłuszczających preparatów do mycia.

Na przykład Żelu do mycia ciała dla dzieci od pierwszych dni do 3-go roku życia OnlyBio, który jest idealny dla niedojrzałej skóry kilkulatka. Kosmetyk nie tylko myje ciało, ale i troszczy się o jego kondycję, wspomagając i chroniąc barierę hydrolipidową przed uszkodzeniami, a tym samym – przed podrażnieniami skóry.

Wypróbuj
Żel do mycia ciała dla dzieci Onlybio

Autor: materiały prasowe

Żel do mycia OnlyBio ma naturalny skład, w którym znajduje się biorafionowana surfaktyna z rzepaku oraz olej z sezamu. Substancje te myją, nawilżają i działają antyseptycznie. Natomiast obecne w żelu fitosterole z oleju zatrzymują wilgoć w skórze i pobudzają ją do wytwarzania kolagenu.

Podobną recepturę mają Szampony dla dzieci od pierwszych dni do 3-go roku życia OnlyBio, dbające o prawidłową pielęgnację główki dziecka, która – częściej ukryta pod czapeczką – poci się i produkuję więcej łoju. Szampon zawiera składniki pobudzające wzrost i regenerację włosków.

Wypróbuj
Szampon OnlyBio dla dzieci

Autor: materiały prasowe

Receptura Szamponu dla dzieci od pierwszych dni do 3-go roku życia została dostosowana do niedojrzałej skóry małego dziecka, w celu jej wspomagania i ochrony m.in. przed uszkodzeniami bariery hydrolipidowej oraz podrażnieniami. Wytwarzana przez mikroorganizmy biorafinowana surfaktyna z rzepaku skutecznie i delikatnie myje skórę i włosy, wytwarza pianę, działa antyseptycznie. Fitosterole z oleju odżywiają i chronią włosy.

Nasi Partnerzy polecają