Jak wspierać rozwój swojego dziecka?

2013-07-24 14:43

Aby wspierać rozwój swojego dziecka i przy okazji świetnie się bawić z niemowlakiem, nie potrzeba wcale kosztownych zabawek. Wsparciem dla rozwoju twojego dziecka, na pewno będzie obencość rodzica i wspólne kreatywne spędzanie czasu.

rozwoj dziecka
Autor: _photos.com

Spis treści

  1. Jak wspierać rozwój swojego dziecka: zabawy z niemowlakiem wspierające jego rozwój
  2. Jak wspierać rozwój swojego dziecka: zabawy wspomagające rozwój niemowlaka
  3. Jak wspierać rozwój swojego dziecka: czy pociągać za rączki?

Zabawy to doskonała metoda wspomagania rozwoju swojego dziecka i doskonalenia zdobytych umiejętności. Dla rodziców zaś źródło satysfakcji i przyjemności z pożytecznie spędzonego czasu. To także sposób na pogłębianie bliskości z dzieckiem i budowanie wzajemnych relacji.

Jak wspierać rozwój swojego dziecka: zabawy z niemowlakiem wspierające jego rozwój

Ponieważ niemowlę rozwija się w dynamicznym tempie, proponujemy zabawy dopasowane do wieku dziecka. Nie oznacza to jednak, że musisz ściśle przestrzegać tego podziału. Przecież zabawy z balonikiem podobają się dziecku bez względu na wiek i w każdym wieku wspierają rozwój dziecka. Warto więc przedstawione propozycje potraktować jako orientacyjny „rozkład jazdy” i modyfikować je w zależności od potrzeb twojego dziecka.

>> Sprawdź też: Rozwój mowy dziecka: jak zrozumieć język niemowląt? >>

Jak wspierać rozwój swojego dziecka: zabawy wspomagające rozwój niemowlaka

Usta to dla niemowląt najważniejsze narzędzie poznania. Okolice ust są niezwykle wrażliwe. W ten sposób dziecko poznaje nie tylko smak, lecz także fakturę, temperaturę i zapach. Najpierw dziecko wkłada paluszki do ust, ssąc je, aby się pocieszyć, uspokoić. Gdy tylko lepiej kontroluje ruchy dłoni i trzyma grzechotkę lub pieluszkę, od razu wkłada je do buzi, ssie, liże, gryzie, skubie dziąsłami lub zębami. To naturalne. Walka z tym nie ma sensu ani nie jest potrzebna. Wręcz przeciwnie: to powód do radości, bo niemowlę zdobyło nowe umiejętności. Możesz wspierać ten ważny etap rozwoju dziecka, dbając o czystość wokół niego. Myj zabawki, odkurzaj i zmywaj podłogę (gdy dziecko zacznie raczkować, na pewno ją poliże). Ale nie przesadzaj z porządkami. Nadmierna troska o czystość to większe ryzyko alergii. Po prostu pilnuj, by było czysto, ale nie sterylnie.

>> Zobacz też: Kalendarz rozwoju dziecka >>

Jak wspierać rozwój swojego dziecka: czy pociągać za rączki?

Gdy dziecko ma około 4 miesięcy, lekarz w trakcie badania pociąga leżącego na plecach malca za przedramiona, sprawdzając kontrolowanie położenia główki. Nie rób tego sama w domu! To pociąganie służy tylko ocenie rozwoju dziecka i może być wykonane wyłącznie przez lekarza. Takie pociąganie za rączki w domu niczemu nie służy, może natomiast zaszkodzić i spowodować problemy.