Jak wspierać rozwój swojego dziecka?

2013-07-24 14:43

Aby wspierać rozwój swojego dziecka i przy okazji świetnie się bawić z niemowlakiem, nie potrzeba wcale kosztownych zabawek. Wsparciem dla rozwoju twojego dziecka, na pewno będzie obencość rodzica i wspólne kreatywne spędzanie czasu.

rozwoj dziecka
Autor: _photos.com

Spis treści

  1. Jak wspierać rozwój swojego dziecka: zabawy z niemowlakiem wspierające jego rozwój
  2. Jak wspierać rozwój swojego dziecka: zabawy wspomagające rozwój niemowlaka
  3. Jak wspierać rozwój swojego dziecka: czy pociągać za rączki?

Zabawy to doskonała metoda wspomagania rozwoju swojego dziecka i doskonalenia zdobytych umiejętności. Dla rodziców zaś źródło satysfakcji i przyjemności z pożytecznie spędzonego czasu. To także sposób na pogłębianie bliskości z dzieckiem i budowanie wzajemnych relacji.

Jak wspierać rozwój swojego dziecka: zabawy z niemowlakiem wspierające jego rozwój

Ponieważ niemowlę rozwija się w dynamicznym tempie, proponujemy zabawy dopasowane do wieku dziecka. Nie oznacza to jednak, że musisz ściśle przestrzegać tego podziału. Przecież zabawy z balonikiem podobają się dziecku bez względu na wiek i w każdym wieku wspierają rozwój dziecka. Warto więc przedstawione propozycje potraktować jako orientacyjny „rozkład jazdy” i modyfikować je w zależności od potrzeb twojego dziecka.

>> Sprawdź też: Rozwój mowy dziecka: jak zrozumieć język niemowląt? >>

Jak wspierać rozwój swojego dziecka: zabawy wspomagające rozwój niemowlaka

Usta to dla niemowląt najważniejsze narzędzie poznania. Okolice ust są niezwykle wrażliwe. W ten sposób dziecko poznaje nie tylko smak, lecz także fakturę, temperaturę i zapach. Najpierw dziecko wkłada paluszki do ust, ssąc je, aby się pocieszyć, uspokoić. Gdy tylko lepiej kontroluje ruchy dłoni i trzyma grzechotkę lub pieluszkę, od razu wkłada je do buzi, ssie, liże, gryzie, skubie dziąsłami lub zębami. To naturalne. Walka z tym nie ma sensu ani nie jest potrzebna. Wręcz przeciwnie: to powód do radości, bo niemowlę zdobyło nowe umiejętności. Możesz wspierać ten ważny etap rozwoju dziecka, dbając o czystość wokół niego. Myj zabawki, odkurzaj i zmywaj podłogę (gdy dziecko zacznie raczkować, na pewno ją poliże). Ale nie przesadzaj z porządkami. Nadmierna troska o czystość to większe ryzyko alergii. Po prostu pilnuj, by było czysto, ale nie sterylnie.

>> Zobacz też: Kalendarz rozwoju dziecka >>

Jak wspierać rozwój swojego dziecka: czy pociągać za rączki?

Gdy dziecko ma około 4 miesięcy, lekarz w trakcie badania pociąga leżącego na plecach malca za przedramiona, sprawdzając kontrolowanie położenia główki. Nie rób tego sama w domu! To pociąganie służy tylko ocenie rozwoju dziecka i może być wykonane wyłącznie przez lekarza. Takie pociąganie za rączki w domu niczemu nie służy, może natomiast zaszkodzić i spowodować problemy.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza