Kiedy dziecko uczy się chodzić

2008-05-28 14:06 Anna Niezgoda|ekspert Instytutu Pampers|pediatra
Patrzcie! Chodzę!
Autor: Serwis prasowy Pampers

Zdobycie umiejętności stawiania pierwszych kroków buduje w maluchu poczucie autonomii i nieograniczoną wiarę we własne możliwości. Do tej pory świat „przynosili” mu rodzice, od tej chwili maluszek zaczyna sam decydować, w która stronę pójdzie i co nowego spotka na swojej drodze. Trudno za nim nadążyć... To moment, w którym próbuje też coraz częściej dzielić się swoimi odkryciami z rodzicami.

Warto zapewnić dziecku swobodę ruchów, pozwolić doświadczać także rzeczy nieprzyjemnych i towarzyszyć w codziennym odkrywaniu świata poprzez wspólną zabawę. Dzięki temu jego rozwój fizyczny, emocjonalny, intelektualny i emocjonalny będzie przebiegał harmonijnie.

Aby zadbać o pełną swobodę ruchów maluszka

  • od samego początku kupuj dziecku ubranka z naturalnych tkanin i w odpowiednim rozmiarze, aby jego ruchy nie były niczym skrępowane,
  • pamiętaj o przygotowaniu bezpiecznej przestrzeni do zabaw ruchowych: dla maluszka do 4-5 miesiąca będzie to materacyk, mata czy kojec rozłożony na podłodze; dla starszych, samodzielnych już dzieci powinna to być ciepła, czysta podłoga, na której trudno się poślizgnąć,
  • pozwól maluszkowi uczyć się stawiania pierwszych kroków na bosaka lub w antypoślizgowych skarpetkach; latem bieganie boso po piasku czy trawie doskonale rozwija aparat mięśniowy stóp i daje duuuużo radości,
  • zadbaj o dopasowującą się do ruchów dziecka chłonną pieluszkę, która chroni wrażliwą skórę malucha przed podrażnieniami, a co najważniejsze nie krępuje jego ruchów.

Przykładowe ćwiczenia dla dzieci w wieku od 12-24 miesięcy

Robaczek Wiercipięta
Pokaż dziecku, jak bawić się w Robaczka Wiercipiętę. Poruszajcie wszystkimi częściami ciała: główką, językiem, noskiem, ramionami, paluszkami, nóżkami i wszystkim naraz. Potem odpocznijcie. Zabawa w Robaczka, która wymaga od dziecka koncentracji, słuchania, reagowania za pomocą ruchu, lub braku ruchu, rozwija w dziecku umiejętność kontroli swojego ciała.

Wstawaj śpiochu!
Nawet, jeśli Twoja pociecha potrafi już chodzić, na pewno część czasu poświęca na zabawy na czworakach. Raczkowanie wymaga koordynacji obu półkul mózgowych, ponieważ ta czynność angażuje działanie prawej i lewej części ciała, oczu, uszu, rączek i nóżek. Ułóż na podłodze kilka zabawek. Powiedz dziecku, że zabawki śpią i trzeba je obudzić. Następnie pokaż dziecku, jak powinno raczkować między zabawkami, aby ich nie potrącić i jednocześnie nie obudzić.
W momencie, gdy powiesz: „wstawać”, maluszek może podczas raczkowania potrącać zabawki, „budząc je”.

www.cwiczzmaluszkiem.pl
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie! Z kodem rabatowym: "wiosna" tylko 2,50 zł za 96 stron porad o zdrowiu! Dodatkowo otrzymasz dostęp do numerów archiwalnych. W nr 4/2020 „Zdrowia m.in.: poradnik alergika, choroby zakaźne pod lupą, „młody” zawał serca, mity o recyklingu.

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 4/2020
KOMENTARZE