PIERWSZE KROKI DZIECKA: co robić, gdy dziecko NIE CHODZI? [FILM]

2014-09-23 11:10

Mówi się, że dziecko powinno "wejść" w drugi rok życia. Czy faktycznie musi zacząć chodzić przed 1. urodzinami? Co robić, gdy nie chce chodzić i czy warto w takiej sytuacji inwestować w chodzik? Rozmawiają modelka Karolina Malinowska oraz fizjoterapeuta Paweł Zawitkowski.

Pierwsze kroki
Autor: thinkstockphotos.com Dziecko powinno zacząć chodzić przed ukończeniem 18. miesiąca życia.

50 procent dzieci zaczyna chodzić przed ukończeniem 1. roku życia. Pozostałe 50 procent później, dlatego jeśli dziecko nie "weszło" w drugi roczek, rodzice nie powinni panikować. - Dziecko powinno zacząć chodzić do 18. miesiąca życia. Jeśli tak się nie dzieje, trzeba udać się do lekarza - mówi fizjoterapeuta Paweł Zawitkowski.

Pierwsze kroki dziecka: co robić, gdy dziecko nie chodzi?

- Dziecko ma naturalny pęd, by zdobywać nowe umiejętności. W wyjątkowych przypadkach faktycznie musimy namawiać dziecko do chodzenia, ale to się zdarza rzadko. Raczej dzieci chcą, a rodzice się boją - mówi fizjoterapeuta Paweł Zawitkowski.

>> Jak zachęcić, by nie zniechęcić, czyli ABC raczkowania >>

Rodzice, chcąc zadbać o bezpieczeństwo dziecka, często kupują mu chodzik. Czy to faktycznie dobry pomysł? - Chodzik tylko przeszkadza w nauce chodzenia. Dziecko powinno czuć podłoże, uczyć się reakcji równoważnych - tłumaczy fizjoterapeuta.

Jeśli maluch pierwsze kroki stawia w chodziku, nie może nauczyć się upadania ani szacowania odległości. Może więc mieć problem z ciągłym zderzaniem się z przedmiotami.

TVP/x-news