Jak uśpić niemowlaka? Przygotowanie dziecka do snu i usypianie bez płaczu

Sen dziecka
Autor: thinkstockphotos.com Jeśli dziecko codziennie chodzi spać o tej samej porze, nie ma problemu z zasypianiem.

Wypracowanie modelu szybkiego i bezproblemowego usypiania dziecka zajmuje trochę czasu. Jak przygotować je do zaśnięcia, żeby uniknąć codziennego płaczu? Poznajcie skuteczne sposoby usypiania niemowlaka!

Usypianie dziecka może być prawdziwą gehenną. Jeśli maluch jest rozdrażniony i długo marudzi przed zaśnięciem, trzeba nad tym problemem trochę popracować. Metod na uśpienie dziecka jest kilka, najlepiej przetestować je wszystkie i wybrać odpowiednią dla swojej pociechy.

>> Kołysanki dla dzieci pomogą ci delikatnie utulić najmłodszych do snu

Jak uśpić dziecko wprowadzając rytm dnia?

Jedną z metod na uśpienie dziecka, jest przyzwyczajenie go do zasypiania o tej samej porze dnia. To równie ważne, co spożywanie regularnych posiłków - dzięki temu organizm wpada w rytm i może prawidłowo funkcjonować.

Jak szybko pozbyć się ciemieniuchy? >>>

Jak uśpić dziecko stosując metodę Ferbera?

Metoda Ferera polega na stopniowym przyzwyczajaniu dziecka do przebywania samemu w pokoju. Maluchy najczęściej nie chcą spać, ponieważ boją się ciemności i uczucia, że mama nagle zniknęła. Aby temu zapobiec, należy codziennie wydłużać czas naszego zniknięcia z pokoju.

- Na początku warto zostawić dziecko same w pokoju na 5 minut. Nie powinniśmy wejść do pokoju, nawet jeśli dziecko zacznie płakać. Po 5 minutach wchodzimy do pokoju, ale nie przytulamy malucha. Możemy go poglaskać, uspokoić w inny sposób. Później znowu wychodzimy z pokoju i wracamy po kolejnych 5 minutach. I tak codziennie wydłużamy ten czas do 15, 20 minut - mówi psycholog Marlena Trąbińska-Haduch.

Metoda usypiania dziecka Tracy Hogg

Metoda ta polega na nauce samodzielnego usypiania, której towarzyszą rodzice, zapewniając dziecku poczucie bezpieczeństwa. Według Tracy Hogg rodzice powinni odkładać dziecko do spania, kiedy tylko jest senne. Może wtedy trzeć oczka, przytulać się do rodziców, kłaść na poduszce. Jak tylko pojawią się takie sygnały - odkładamy dziecko do łóżeczka, głaszcząc czy masując po pleckach. Gdy dziecko płacze i nie możemy go uspokoić bierzemy je na ręce, a kiedy się uspokoi odkładamy znów do łożeczka. Tak wygląda cały proces usypiania, który początkowo może trwać ponad godzinę, ale konsekwencja sprawi, że z czasem dziecko będzie zasypiało dużo szybciej. 

Jak skutecznie pozbyć się ciemienuchy? >>>

Usypianie poprzez stopniowe zwiększanie dystansu

Metoda stopniowego zwiększania dystansu może się okazać najbardziej czasochłonna, ale dziecko nie odczuwa szoku, kiedy jest pozostawiane samo w łóżeczku. Naukę usypiania rozkładamy na kilka dni. Początkowo odkładamy dziecko do łóżeczka, a rodzic siada obok. Możemy głaskać i masować malucha, a kiedy płacze staramy się uspokoić go bez wyjmowania z łóżeczka. Kolejne dni to zwiększanie dystansu, najpierw siadamy metr od łóżeczka, potem dwa, aż w końcu opuścimy pokój.

TVP/x-news

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE