CESARSKIE CIĘCIE: jak przygotować się do cesarskiego cięcia?

Masz wyznaczony termin cesarskiego cięcia, ale nie wiesz jak się do tego zabiegu przygotować. Podpowiadamy o czym powinnaś pamiętać przed cesarskim cięciem i jak wygląda zabieg cesarskiego cięcia - krok po kroku.

Z twojej strony przygotowania do cesarskiego cięcia nie są jakieś szczególnie absorbujące – w zasadzie sprowadzają się do powstrzymania się od jedzenia na minimum sześć godzin przed operacją.

Cesarskie cięcie: jak wygląda zabieg cesarskiego cięcia?

Zwykle umówione zabiegi cesarskiego cięcia wykonuje się rano. Zostaniesz poproszona o zgłoszenie się na czczo do wyznaczonego szpitala. Twoim ostatnim posiłkiem przed cesarskim cięciem powinna być bardzo lekka kolacja zjedzona poprzedniego wieczoru.

Na czym polega poród przez cesarskie cięcie?

Cesarskie cięcie: jak się przygotować do zabiegu

Poza tym do cesarskiego cięcia powinnaś przygotować się tak jak do każdego porodu, a więc mieć ze sobą rzeczy dla siebie i dla dziecka oraz dokumenty z kompletem wyników badań. Przed operacją położna podłączy cię do aparatu KTG, zmierzy ci ciśnienie krwi i temperaturę. W miejscu cięcia nie powinno też być owłosienia łonowego, więc jeśli nie pozbędziesz się go sama w domu, ogoli cię położna. Potem założy na twoją dłoń wenflon, czyli rurkę zakończoną igłą, przez którą wprowadza się do żyły płyny fizjologiczne i leki. Następnie anestezjolog zadba o znieczulenie.

Cesarskie cięcie: ile trwa zabieg

Cała operacja trwa zazwyczaj nie dłużej niż 40 minut. Po zabiegu zostaną ci podane leki przeciwzakrzepowe i antybiotyki – by uniknąć ewentualnego zakażenia. Niektóre szpitale zgadzają się, aby na sali operacyjnej mógł przebywać ojciec dziecka, ale zwykle trzeba za to dodatkowo zapłacić. W większości placówek jednak tata będzie mógł tylko patrzeć na salę przez okienko.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE