CESARSKIE CIĘCIE planowane. Jakie są wskazania do wykonania cesarskiego cięcia

2013-06-11 12:57

Decyzja o wykonaniu cesarskiego cięcia może być podjęta podczas porodu, ale też być zaplanowana na długo przed rozwiązaniem. Zobacz jakie są wskazania do wykonania cesarskiego cięcia.

Cesarskie cięcie – dolegliwości, które mogą towarzyszyć kobiecie po cesarce
Autor: _photos.com|photos.com

Spis treści

  1. Cesarskie cięcie - kiedy jest planowane
  2. Na czym polega poród przez cesarskie cięcie?
  3. Cesarskie cięcie - kiedy jeszcze się wykonuje?

W języku lekarskim cesarskie cięcie planowane z wyprzedzeniem nazywane jest cięciem elektywnym.

Cesarskie cięcie - kiedy jest planowane

Cesarskie cięcie przeprowadza się je z wielu powodów. Bezwarunkowymi wskazaniami do takiego rozwiązania ciąży są:- łożysko przodujące, czyli umiejscowione tuż przy ujściu szyjki macicy (zasłania dziecku drogę w kanale rodnym, uniemożliwiającwyjście na świat);- nieprawidłowe położenie dziecka (gdy częścią przodującą, czyli tą, która ma wyjść jako pierwsza, nie jest główka, ale np. pośladki czy stopy);- dwukrotne cesarskie cięcie w wywiadzie położniczym (czyli u tej pacjentki);- ciąża wielopłodowa: zawsze w przypadku trojaczków, czworaczków itp., natomiast przy ciąży bliźniaczej – wtedy, gdy przynajmniej jedno dziecko jest w położeniu innym niż główkowe;- niewspółmierność porodowa, czyli sytuacja, gdy dziecko jest duże, a miednica matki – wąska.

Na czym polega poród przez cesarskie cięcie?

Na czym polega poród przez cesarskie cięcie?

Cesarskie cięcie - kiedy jeszcze się wykonuje?

Oprócz wymienionych wskazań położniczych do cesarskiego cięcia kwalifikują się też kobiety cierpiące na niektóre schorzenia – tu jednak każdą sytuację rozważa się indywidualnie, biorąc pod uwagę stopień zaawansowania choroby. I tak wskazaniem do cesarki mogą być: nadciśnienie tętnicze, problemy z krążeniem i choroby kardiologiczne, zwyrodnienia i ostre bóle kręgosłupa, stany po urazach miednicy i kończyn dolnych, choroby siatkówki, niektóre schorzenia natury psychicznej oraz niektóre infekcje, np. zakażenie matki wirusem HIV lub opryszczka narządów płciowych. Takie wskazania można oczywiście stwierdzić już w ciąży i zaplanować operację z kilkutygodniowym wyprzedzeniem, włącznie z wyznaczeniem dokładnej daty. Zwykle takie porody odbywają się wcześniej niż porody fizjologiczne – najczęściej termin cesarskiego cięcia jest wyznaczany na 39. tydzień ciąży.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza