Cesarskie cięcie u kobiet z wirusem HIV

Kobieta w ciąży zakażona wirusem HIV może urodzić zdrowe dziecko, pod warunkiem, że wie o swojej chorobie i znajduje się pod specjalistyczną opieką ginekologa i specjalisty w zakresie HIV. Ciążę w przypadku kobiet zarażonych HIV rozwiązuje się przez cesarskie cięcie.

Jeśli przyszła mama wie o zakażeniu i jest pod opieką ginekologa-położnika oraz specjalisty zajmującego się leczeniem osób z HIV, ma prawie 100 proc. szansy, że urodzi zdrowe dziecko (planując macierzyństwo lub w ciąży, warto wykonać test na obecność HIV). Zwykle od drugiego trymestru oraz podczas porodu kobieta musi zażywać leki antyretrowirusowe. Ciążę rozwiązuje się przez cesarskie cięcie przed rozpoczęciem akcji porodowej (zmniejsza to ryzyko przeniesienia wirusa na dziecko). Zarówno noworodkowi, jak i mamie podaje się preparaty hamujące namnażanie się wirusa.

Jak wygląda test na HIV?

miesięcznik "Zdrowie"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

NOWY NUMER! W magazynie Dziecko Zakupy i My: mnóstwo inspiracji dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży – nie tylko na Święta! W najnowszym numerze przeczytasz o wirusach, o dobrym śnie, diecie alergika i życiu bez telewizora.

Czytaj więcej
DZiM 12/20
KOMENTARZE