CESARSKIE CIĘCIE: znieczulenie. Jak wygląda znieczulenie w przypadku cesarskiego cięcia

2013-05-28 17:13

Masz planowane cesarskie cięcie i zastanwiasz się jakie będziesz miała znieczulenie? Podpowiadamy jakie znieczulenie jest stosowane przy cesarskim cięciu.

Poród: kiedy podaje się znieczulenie
Autor: photos.com

Spis treści

  1. Cesarskie cięcie: jak wygląda znieczulenie?
  2. Na czym polega poród przez cesarskie cięcie?

Cesarskie cięcie to poważny zabieg. Jak podczas wszystkich tego typu zabiegach, pacjentka dostaje znieczulenie. Zobacz jakie znieczulenie podaje się podczas ceasrskiego cięcia.

Cesarskie cięcie: jak wygląda znieczulenie?

Cesarskie cięcie planowe najczęściej przeprowadza się w tak zwanym znieczuleniu przewodowym (podpajęczynówkowym lub zewnątrzoponowym). Znieczulenie przewodowe polega na tym, że lekarz anestezjolog podaje leki znieczulające przez cieniutką rurkę zakładaną do przestrzeni między oponami pokrywającymi rdzeń kręgowy. Wkłucie cewnika nie boli, ale bywa określane przez niektóre kobiety jako nieprzyjemne. Będziesz musiała położyć się na boku lub usiąść z podciągniętymi nogami i wygiąć kręgosłup w łuk – taka pozycja ułatwia precyzyjne wprowadzenie igły. Gdy znieczulenie zacznie działać, nie będziesz czuła bólu, ale pozostaniesz przytomna. Do twojego pęcherza zostanie założony cewnik Foleya, który w czasie operacji będzie odprowadzał mocz (zostanie usunięty w ciągu 12–24 godzin po porodzie). Na wysokości twojego brzucha zostanie rozstawiony specjalny parawan, żebyś nie mogła widzieć czynności lekarza operatora. Lekarz wykonujący operację zrobi 10-centymetrowe poziome nacięcie (ok. 2 cm powyżej kości łonowej) i po kilku minutach wydostanie dziecko z macicy. Moment ten niektóre kobiety opisują jako lekkie szarpnięcie, inne mają wrażenie, jakby ktoś mył ręce wewnątrz ich ciała. Wrażenia mogą być dziwne, ale na pewno nie odczujesz żadnego bólu. Na koniec operator zszyje nacięcie.

Na czym polega poród przez cesarskie cięcie?

Na czym polega poród przez cesarskie cięcie?