Druga cesarka: najważniejsze pytania dotyczące drugiej i kolejnej cesarki

2021-10-12 10:28
Druga cesarka
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Rekonwalescencja po drugiej cesarce nie musi przebiegać dłużej niż po pierwszej operacji.

Kobiety, które ponownie są w ciąży, a poprzednim razem urodziły przez cesarskie cięcie, zastanawiają się, czy pierwsza cesarka jest wskazaniem do drugiej. Jeśli druga ciążą też zakończy się cesarką, jak wpłynie to na ich zdrowie i na dziecko? Odpowiadamy na najważniejsze pytania dotyczące drugiej cesarki. Czy jest możliwy poród siłami natury po cesarskim cięciu?

Mamy, które już raz przeszły cesarskie cięcie i oczekują kolejnego dziecka, mają wiele wątpliwości, dotyczących drugiego rozwiązania: czy po cesarce można urodzić naturalnie, czy druga cesarka boli bardziej niż pierwsza, czy przy każdej kolejnej operacji zwiększa się ryzyko dla zdrowia matki i dziecka? Przeczytajcie odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące drugiego cesarskiego cięcia i kolejnych cesarek.

Poród naturalny po cesarskim cięciu
materiał partnera
Sposób na blizny

Żel Contractubex® to preparat do leczenia blizn różnego pochodzenia, który pobudza proces gojenia skóry i zapobiega przerostowi powstającej blizny.

Contractubex®żel* jest lekiem na blizny m.in. po oparzeniach, urazach (otarcia, skaleczenia), po zabiegach chirurgicznych (cesarskie cięcie, zabiegi w obrębie tarczycy), a także po laseroterapii tatuaży. Zawiera 3 substancje czynne: heparynę, wyciąg z cebuli i alantoinę.

Zawarty w żelu wyciąg z cebuli stymuluje gojenie się rany i przeciwdziała tworzeniu się blizny. Heparyna rozluźnia strukturę kolagenu i działa przeciwzapalnie, a alantoina przyspiesza odnowę naskórka.

Czy druga cesarka boli bardziej?

Nie istnieją żadne badania, które potwierdzałyby, że ponowny poród za pomocą cesarskiego cięcia i rekonwalescencja po nim są dla kobiety trudniejsze niż po pierwszej operacji. Wszystko zależy od przebiegu pierwszego porodu, operatora oraz organizmu danej kobiety. Opinie są przeróżne: jedne panie lepiej wspominają pierwszą cesarkę, inne drugą i kolejne.

Czytaj również: Dowiedz się również, w jaki sposób pielęgnować ranę po cesarskim cięciu

Czy dzieci urodzone przez cesarskie cięcie różnią się od noworodków urodzonych naturalnie?

Ile można mieć cięć cesarskich?

Druga cesarka: czy ryzyko zawsze jest większe?

Pod niektórymi względami zdecydowanie się na drugą cesarkę jest bezpieczniejsze niż postanowienie o tym, że kolejny poród będzie naturalny. Lekarze zalecają bowiem co najmniej roczną, a najlepiej dwuletnią przerwę między jednym porodem przez cesarskie cięcie a drugim - naturalnym.

Ściana mięśnia macicy jest bowiem osłabiona po pierwszym porodzie, więc trzeba jej zapewnić odpowiednio długi czas na zagojenie. Macica w okresie ciąży się rozrasta, a podczas porodu przechodzi skurcze. Jeśli blizna na macicy będzie zbyt cienka i niewystarczająco wytrzymała, może dojść do rozwarstwienia lub pęknięcia narządu.

Dlatego warto, by kobieta w ciąży, która przeszła już jedną cesarkę, a chciałaby rodzić kolejny raz naturalnie, informowała lekarza o każdym niepokojącym bólu podbrzusza i krwawieniu w czasie ciąży.

Ryzyko pęknięcia macicy nie jest duże w przypadku jakiegokolwiek porodu - zazwyczaj zdarza się 2 razy na 100 000 porodów. Naukowcy z Uniwersytetu w Oxfordzie wykazali jednak, po analizie 159 przypadków pęknięcia macicy, że w przypadku drugiej cesarki takie ryzyko jest siedmiokrotnie niższe niż w przypadku kolejnego porodu siłami natury.

Natomiast naukowcy z Australii opublikowali na łamach "PLoS Medicine" wyniki swoich badań, w których wzięło udział 2000 kobiet. Wynika z nich, że w przypadku drugiej cesarki i kolejnych tego typu porodów ryzyko martwego urodzenia jest niższe niż w przypadku porodu siłami natury.

materiał partnera
#MamaMamiePowie

Akcja #Mama Mamie Powie powstała z myślą o kobietach, które dopiero wchodzą w macierzyństwo oraz tych mam, które chętnie dzielą się swoim doświadczeniem. Weź udział w naszej akcji i wygraj atrakcyjne nagrody! Podziel się swoją historią i napisz, jak udało Ci się odzyskać formę po cesarskim cięciu.

A jeśli dopiero zostaniesz mamą, sprawdź:

  • Jakie są wskazania do cesarskiego cięcia,
  • Jak się przygotować do planowej "cesarki",
  • Jak ułatwić sobie powrót do zdrowia,
  • Jak pielęgnować bliznę po cesarskim cięciu,
  • Jak wygląda prawidłowo wygojona blizna po "cesarce".

1) Contractubex żel, 1 g żelu zawiera substancje czynne: 50 IU heparyny sodowej, 100 mg wyciągu płynnego z cebuli i 10 mg alantoiny. Wskazania: Blizny ograniczające ruch, powiększone (przerostowe, obrzmiałe, o kształcie bliznowca), nieestetyczne blizny pooperacyjne, blizny po amputacjach, blizny pooparzeniowe i powypadkowe, przykurcze np. palców (przykurcz Dupuytrena), przykurcze ścięgien spowodowane urazami oraz kurczeniem się blizny. Przeciwwskazania: Nie stosować Contractubex żel w przypadku uczulenia (nadwrażliwości) na substancje czynne lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku. Przeciwwskazaniami do zastosowania żelu są: niewyleczone rany, blizny obejmujące duże obszary skóry, uszkodzona skóra, aplikacja na błony śluzowe. Podmiot odpowiedzialny: Merz Pharmaceuticals GmbH, Niemcy

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza