Druga cesarka: najważniejsze pytania dotyczące drugiej i kolejnej cesarki

2015-08-21 12:48
Druga cesarka
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Rekonwalescencja po drugiej cesarce nie musi przebiegać dłużej niż po pierwszej operacji.

Kobiety, które ponownie są w ciąży, a poprzednim razem urodziły przez cesarskie cięcie, zastanawiają się, czy pierwsza cesarka jest wskazaniem do drugiej. Jeśli druga ciążą też zakończy się cesarką, jak wpłynie to na ich zdrowie i na dziecko? Odpowiadamy na najważniejsze pytania dotyczące drugiej cesarki. Czy jest możliwy poród siłami natury po cesarskim cięciu?

Mamy, które już raz przeszły cesarskie cięcie i oczekują kolejnego dziecka, mają wiele wątpliwości, dotyczących drugiego rozwiązania: czy po cesarce można urodzić naturalnie, czy druga cesarka boli bardziej niż pierwsza, czy przy każdej kolejnej operacji zwiększa się ryzyko dla zdrowia matki i dziecka? Przeczytajcie odpowiedzi na te i inne pytania!

Druga cesarka: czy po cesarskim cięciu jest możliwy poród naturalny?

Nierzadko powtarza się przekonanie, że jeśli kobieta za pierwszym razem nie mogła urodzić naturalnie, przy kolejnych porodach również będzie musiała przejść cesarskie cięcie. Tymczasem cesarka wcale nie wyklucza następnego porodu siłami natury. Jeśli tylko nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań medycznych i sama ciężarna wyrazi taką chęć - może urodzić naturalnie. Taki poród powinien być szczególnie dokładnie monitorowany przez personel, który w razie konieczności natychmiast wykona drugą cesarkę. Oczywiście wyjątkiem jest sytuacja, w której przy okazji drugiej ciąży pojawia się to samo przeciwwskazanie co w przypadku pierwszej - lekarze nie wyrażą zgody na poród naturalny.

Przeczytaj również, jakie warunki należy spełnić, by móc urodzić poprzez cesarskie cięcie na życzenie

Druga cesarka: jakie badania przechodzi kobieta w ciąży po cesarskim cięciu?

Kobieta, która spodziewa się drugiego dziecka, a przeszła już jedno cesarskie cięcie, otoczona jest szczególną opieką lekarza. Oprócz rutynowych badań ginekologicznych przechodzi również badanie grubości blizny macicy i systematyczne USG płodu oraz - w trzecim trymestrze - jego KTG.

Nie ma odgórnie przyjętej granicy maksymalnej liczby cesarskich cięć, jakie może przejść kobieta. W Polsce nierzadko zdarza się nie tylko druga cesarka, ale i trzecia, a czasem czwarta. Rzadko jednak zdarza się, by kobiety rodziły w ten sposób większą ilość razy. Zazwyczaj lekarze odradzają zachodzenie w kolejne ciąże. Szczególnie wysoki odsetek porodów przez cesarskie cięcie obserwuje się w Kanadzie, gdzie każda kobieta może wybrać, w jaki sposób chce urodzić. Aż 25 procent kobiet wybiera tam operację jako sposób przyjścia dziecka na świat. Warto dodać, że mowa tu jedynie o planowanych porodach, cesarki wykonywane z konieczności nie są ujęte w tej statystyce.

Druga cesarka: jakie zagrożenia z niej wynikają?

Druga cesarka, podobnie zresztą jak i pierwsza taka operacja, wiąże się z powikłaniami. Jednym z nich są zakażenia, dotyczące około połowy pań poddanych cesarskiemu cięciu. Najczęściej dochodzi do zakażenia rany i układu moczowego. Ryzyko zakażeń jest znacznie mniejsze w przypadku kobiet, które rodziły naturalnie.

Kobieta, która zostanie poddana drugiej cesarce jest także narażona na urazy układu moczowego. To, czy ich doświadczy, zależy od jej stanu po poprzednich operacjach i precyzji osoby operującej. Im więcej operacji, w tym cesarskich cięć, tym większe prawdopodobieństwo, że pęcherz moczowy zostanie uszkodzony lub nieprawidłowo zaopatrzony.

Tak jak i w przypadku cesarskiego cięcia wykonywanego po raz pierwszy, kobiecie grozi wstrząs krwotoczny. Kobieta podczas tego typu porodu traci znacznie więcej krwi niż podczas porodu siłami natury. Do krwotoku prowadzą najczęściej powikłania związane z łożyskiem.

materiał partnera

Contractubex® żel jest lekiem, który można stosować do leczenia blizn różnego pochodzenia między innymi: po zabiegach chirurgicznych (cesarskie cięcie, zabiegi w obrębie tarczycy), po oparzeniach, urazach (otarcia, skaleczenia). Przezroczysty żel zawiera 3 substancje czynne: heparynę, wyciąg z cebuli i alantoinę.

Pomaga w prawidłowym formowaniu się blizny:
• zmniejsza jej wielkość
• uelastycznia bliznę
• łagodzi ból i świąd
• wygładza i rozjaśnia bliznę

Czym różni się drugi poród o pierwszego? WIDEO

Czy druga cesarka boli bardziej?

Nie istnieją żadne badania, które potwierdzałyby, że ponowny poród za pomocą cesarskiego cięcia i rekonwelescencja po nim są dla kobiety trudniejsze niż po pierwszej operacji. Wszystko zależy od przebiegu pierwszego porodu, operatora oraz organizmu danej kobiety. Opinie są przeróżne: jedne panie lepiej wspominają pierwszą cesarkę, inne drugą i kolejne.

>>Dowiedz się również, w jaki sposób pielęgnować ranę po cesarskim cięciu>>

Druga cesarka: czy ryzyko zawsze jest większe?

Pod niektórymi względami zdecydowanie się na drugą cesarkę jest bezpieczniejsze niż postanowienie o tym, że kolejny poród będzie naturalny. Lekarze zalecają bowiem co najmniej roczną, a najlepiej dwuletnią przerwę między jednym porodem przez cesarskie cięcie a drugim - naturalnym. Ściana mięśnia macicy jest bowiem osłabiona po pierwszym porodzie, więc trzeba jej zapewnić odpowiednio długi czas na zagojenie. Macica w okresie ciąży się rozrasta, a podczas porodu przechodzi skurcze. Jeśli blizna na macicy będzie zbyt cienka i niewystarczająco wytrzymała, może dojść do rozwarstwienia lub pęknięcia narządu. Dlatego warto, by kobieta w ciąży, która przeszła już jedną cesarkę, a chciałaby rodzić kolejny raz naturalnie, informowała lekarza o każdym niepokojącym bólu podbrzusza i krwawieniu w czasie ciąży.

Ryzyko pęknięcia macicy nie jest duże w przypadku jakiegokolwiek porodu - zazwyczaj zdarza się 2 razy na 100 000 porodów. Naukowcy z Uniwersytetu w Oxfordzie wykazali jednak, po analizie 159 przypadków pęknięcia macicy, że w przypadku drugiej cesarki takie ryzyko jest siedmiokrotnie niższe niż w przypadku kolejnego porodu siłami natury.

Natomiast naukowcy z Australii opublikowali na łamach "PLoS Medicine" wyniki swoich badań, w których wzięło udział 2000 kobiet. Wynika z nich, że w przypadku drugiej cesarki i kolejnych tego typu porodów ryzyko martwego urodzenia jest niższe niż w przypadku porodu siłami natury.

>>Zapraszamy również do dołączenia do dyskusji na forum Mjakmama24.pl o cesarskim cięciu. Na forum znajdziecie wiele tematów, również ten o drugiej cesarce>>

Zobacz film: Poród naturalny po cesarskim cięciu

materiał partnera
#MamaMamiePowie

Akcja #Mama Mamie Powie powstała z myślą o kobietach, które dopiero wchodzą w macierzyństwo oraz tych mam, które chętnie dzielą się swoim doświadczeniem. Weź udział w naszej akcji i wygraj atrakcyjne nagrody! Podziel się swoją historią i napisz, jak udało Ci się odzyskać formę po cesarskim cięciu.

A jeśli dopiero zostaniesz mamą, sprawdź:

  • Jakie są wskazania do cesarskiego cięcia,
  • Jak się przygotować do planowej "cesarki",
  • Jak ułatwić sobie powrót do zdrowia,
  • Jak pielęgnować bliznę po cesarskim cięciu,
  • Jak wygląda prawidłowo wygojona blizna po "cesarce".

1) Contractubex żel, 1 g żelu zawiera substancje czynne: 50 IU heparyny sodowej, 100 mg wyciągu płynnego z cebuli i 10 mg alantoiny. Wskazania: Blizny ograniczające ruch, powiększone (przerostowe, obrzmiałe, o kształcie bliznowca), nieestetyczne blizny pooperacyjne, blizny po amputacjach, blizny pooparzeniowe i powypadkowe, przykurcze np. palców (przykurcz Dupuytrena), przykurcze ścięgien spowodowane urazami oraz kurczeniem się blizny. Przeciwwskazania: Nie stosować Contractubex żel w przypadku uczulenia (nadwrażliwości) na substancje czynne lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku. Przeciwwskazaniami do zastosowania żelu są: niewyleczone rany, blizny obejmujące duże obszary skóry, uszkodzona skóra, aplikacja na błony śluzowe. Podmiot odpowiedzialny: Merz Pharmaceuticals GmbH, Niemcy

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE