Okulistyczne wskazania do CESARSKIEGO CIĘCIA

2014-05-08 13:08

Nie każda wada wzroku czy choroba oczu uniemożliwia poród drogami natury. Okulistyczne wskazania do cesarskiego cięcia nie obejmują np. krótkowzroczności. Co więc decyduje o tym, kiedy konieczna jest cesarka?

W naszym kraju przez wiele lat okulistyczne wskazania do cesarskiego cięcia były nadużywane. W 2008 roku postanowiono to zmienić: Polskie Towarzystwo Ginekologiczne opublikowało rekomendacje, według których odtąd wskazaniem do cesarki mają być tylko zaawansowane retinopatie i odwarstwienie siatkówki. Zalecenia te były jednak bardzo ogólne, co wywoływało kontrowersje i niejasności wśród położników, okulistów i pacjentek.

Krótkowzroczność a rodzaj porodu

W ubiegłym roku lekarze ogłosili tzw. konsensus okulistyczno-położniczy, który bardzo dokładnie wymienia wskazania do rozwiązania porodu drogą cięcia cesarskiego z powodu zmian w narządzie wzroku.
Według obecnych zaleceń, sama krótkowzroczność – bez zmian w plamce i na siatkówce oka – nie jest wskazaniem do cesarskiego cięcia, bez względu na wielkość zmiany (liczbę dioptrii). W internecie można natknąć się na opinie kobiet, które piszą, że „zmuszanie do porodu” kobiet z krótkowzrocznością jest możliwe tylko w Polsce. To nieprawda. W wielu krajach, na przykład we Francji, Szwajcarii czy Japonii, stwierdzenie choroby oczu w ogóle nie wpływa na decyzję o sposobie rozwiązania ciąży, a postępowanie wobec kobiet z chorobami narządu wzroku nie różni się od tego, jak traktuje się pozostałe ciężarne. Warto zapamiętać, że poród drogami natury nie wpływa na pogłębienie się krótkowzroczności.
O tym, w jaki sposób ma nastąpić rozwiązanie ciąży, decyduje przede wszystkim stan siatkówki oka. Wszystkie sytuacje będące okulistycznymi wskazaniami do cesarskiego cięcia wymieniamy i opisujemy w czerwcowym numerze "M jak mama", który jest już w kioskach. Jeśli masz wadę wzroku – przeczytaj koniecznie!

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE