Okulistyczne wskazania do CESARSKIEGO CIĘCIA

2014-05-08 13:08

Nie każda wada wzroku czy choroba oczu uniemożliwia poród drogami natury. Okulistyczne wskazania do cesarskiego cięcia nie obejmują np. krótkowzroczności. Co więc decyduje o tym, kiedy konieczna jest cesarka?

W naszym kraju przez wiele lat okulistyczne wskazania do cesarskiego cięcia były nadużywane. W 2008 roku postanowiono to zmienić: Polskie Towarzystwo Ginekologiczne opublikowało rekomendacje, według których odtąd wskazaniem do cesarki mają być tylko zaawansowane retinopatie i odwarstwienie siatkówki. Zalecenia te były jednak bardzo ogólne, co wywoływało kontrowersje i niejasności wśród położników, okulistów i pacjentek.

Krótkowzroczność a rodzaj porodu

W ubiegłym roku lekarze ogłosili tzw. konsensus okulistyczno-położniczy, który bardzo dokładnie wymienia wskazania do rozwiązania porodu drogą cięcia cesarskiego z powodu zmian w narządzie wzroku.
Według obecnych zaleceń, sama krótkowzroczność – bez zmian w plamce i na siatkówce oka – nie jest wskazaniem do cesarskiego cięcia, bez względu na wielkość zmiany (liczbę dioptrii). W internecie można natknąć się na opinie kobiet, które piszą, że „zmuszanie do porodu” kobiet z krótkowzrocznością jest możliwe tylko w Polsce. To nieprawda. W wielu krajach, na przykład we Francji, Szwajcarii czy Japonii, stwierdzenie choroby oczu w ogóle nie wpływa na decyzję o sposobie rozwiązania ciąży, a postępowanie wobec kobiet z chorobami narządu wzroku nie różni się od tego, jak traktuje się pozostałe ciężarne. Warto zapamiętać, że poród drogami natury nie wpływa na pogłębienie się krótkowzroczności.
O tym, w jaki sposób ma nastąpić rozwiązanie ciąży, decyduje przede wszystkim stan siatkówki oka. Wszystkie sytuacje będące okulistycznymi wskazaniami do cesarskiego cięcia wymieniamy i opisujemy w czerwcowym numerze "M jak mama", który jest już w kioskach. Jeśli masz wadę wzroku – przeczytaj koniecznie!

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza