Ból brzucha po cesarskim cięciu - przyczyny. Jak długo trwa rekonwalescencja?

2015-12-16 9:51

Cesarskie cięcie to poważny zabieg operacyjny, więc mogą się po nim pojawić pewne bolesności. Czy jednak każdy ból brzucha po cesarskim cięciu jest normalny? Z czego dokładnie wynika i jak długo może trwać?

Ból brzucha po cesarskim cięciu
Autor: thinkstockphotos.com Ból brzucha po cesarskim cięciu powinien minąć po połogu.

Spis treści

  1. Ból brzucha po cesarskim cięciu - kiedy jest normalny i jakie są jego przyczyny?
  2. Czytaj także: >> Pierwsze dni po cesarce: jak sobie radzić? >>
  3. Czytaj także: >> Blizna po cesarskim cięciu: jak wspomóc proces gojenia rany? >>
  4. Ból brzucha po cesarskim cięciu - kiedy powinien niepokoić?

Ból brzucha po cesarskim cięciu - kiedy jest normalny i jakie są jego przyczyny?

Całkiem normalnym jest fakt uczucia bolesności w miejscu cięcia podczas porodu. W trakcie cesarskiego cięcia dokonuje się przecież przecięcia wszystkich powłok brzusznych, mięśni i rozcięcia macicy. Zszycie tych miejsc nie rozwiązuje problemu gojenia, a samo zrastanie tkanek może trwać długo. Trudno się zatem dziwić, że po takiej operacji kobieta po prostu cierpi.Najgorszy bywa pierwszy okres - tuż po porodzie, gdy przestają pomału działać leki przeciwbólowe. Ogromna bolesność rany pooperacyjnej uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Kobiecie trudno jest wstawać, a nawet siadać. Ból wzmaga się szczególnie przy każdej próbie wstania z łóżka, dlatego mamy po CC zwykle spędzają pierwszą dobę po porodzie na leżąco.

Czytaj także: >> Pierwsze dni po cesarce: jak sobie radzić? >>

Silna bolesność z czasem zmienia się w uczucie odrętwienia okolic pępka. To normalne zjawisko, które powodują przecięte podczas CC nerwy. Ból brzucha w okolicy rany z każdym tygodniem powinien słabnąć, choć nadal ma prawo się pojawiać np. w sytuacjach napięcia mięśni brzucha, gdy kobieta kichnie lub zakaszle.  Poza bólem rany, przykrym dla świeżo upieczonej mamy może być ból macicy. Zwykle pojawia się on u wszystkich kobiet karmiących, bez względu na rodzaj porodu. Ten ból wynika z obkurczania się macicy po porodzie, na którą działa wydzielana w organizmie matki oksytocyna. To specyficzny ból, podobny do silnego, tępego bólu miesiączkowego. Ten rodzaj bólu powinien jednak z każdym tygodniem łagodnieć i zaniknąć całkowicie po połogu, czyli po 6 tygodniach od porodu.Po cesarskim cięciu normalnym bólem jest także ból brzucha na skutek zaparć. Gazy zgromadzone w jelitach mogą nie tylko czynić brzuch bardziej twardym, ale i bolesnym. Zaparcia po cc zwykle wynikają z obawy i lęku kobiety przed bolesnym wypróżnieniem się, ale duży wpływ ma na nie również gospodarka hormonalna i spowolnienie układu trawiennego na skutek podania leków znieczulających przy porodzie.

Czytaj także: >> Blizna po cesarskim cięciu: jak wspomóc proces gojenia rany? >>

Ból brzucha po cesarskim cięciu - kiedy powinien niepokoić?

Wymienione rodzaje bólów brzucha po cesarskim cięciu charakteryzują się tym, że dość szybko mijają - najczęściej do 6. tygodnia od porodu i z każdym tygodniem łagodnieją.  Zwykle nie potrzebują więc specjalnego leczenia i w większości przypadków problem rozwiązują środki przeciwbólowe i upływający czas.Są jednak takie bóle, które powinny niepokoić. Na przykład bóle, które trwają bardzo długo i nie łagodnieją wraz z upływem czasu, a nawet mogą się nasilać. Niestandardowe też są bóle, z którymi trudno jest żyć świeżo upieczonej mamie wiele tygodni po porodzie, a także te zlokalizowane w dziwnych miejscach np. z dala od rany pooperacyjnej albo tylko z jednej strony brzucha. Bóle patologiczne mogą dotyczyć komplikacji po cesarskim cięciu i powinny być zgłoszone lekarzowi, który odnajdzie ich przyczynę. Najczęściej niestandardowe bóle brzucha po CC zwiastują endometriozę w bliźnie, stan zapalny, ropienie czy pooperacyjne zrosty. Warto zwrócić uwagę na ewentualne objawy towarzyszące bólom brzucha po CC. Jeśli oprócz bólu pojawia się np. gorączka, sączenie z rany czy opuchlizna brzucha, powinien być to wyraźny sygnał, że w organizmie kobiety dzieje się coś niedobrego

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza