Dolegliwości po ciąży – skurcze macicy i krwawienie z miejsc intymnych

2013-04-08 14:31

Niektóre dolegliwości po ciąży są równie dokuczliwe jak te przed ciążą. Należą do nich skurcze macicy i krwawienie z dróg rodnych. Skurczom macicy towarzyszy ból w dole brzucha i, zwłaszcza na początku, silne krwawienie. Jak sobie radzić z tymi typowymi dolegliwościami po ciąży i kiedy należy się skontaktować z lekarzem?

dolegliwosci po ciazy skurcze macicy i krwawienie z miejsc intymnych
Autor: photos.com|_miesiecznik_mjakmama

Spis treści

  1. Dolegliwości po ciąży: skurcze macicy to prawidłowy objaw
  2. Dolegliwości po ciąży: krwawienie coraz mniej obfite

Dolegliwości po ciąży: skurcze macicy to prawidłowy objaw

W trakcie ciąży twoja macica zwiększyła swoją objętość dziesięciokrotnie, od wielkości pomarańczy do rozmiarów arbuza. Tuż po porodzie zaczyna się proces kurczenia narządu, który spełnił już swoją funkcję. Skurczom towarzyszy ból w dole po porodzie brzucha. W pierwszych dniach po porodzie może być intensywny, kobiety porównują go z silnym bólem menstruacyjnym. Nasila się szczególnie wtedy, gdy wstajesz. Skurcze stają się silniejsze także wtedy, kiedy karmisz dziecko. Wszystko dlatego, że gdy noworodek ssie brodawkę, organizm matki wydziela zwiększone ilości oksytocyny, a właśnie ten hormon wywołuje skurcze. Dzięki temu u kobiet, które karmią piersią, macica wraca do swojego rozmiaru szybko, nawet w ciągu tygodnia, podczas gdy u tych, które nie karmią, ten proces może potrwać kilkanaście dni. Pamiętaj, że choć dolegliwości po ciąży mogą być dokuczliwe, świadczą o prawidłowej reakcji organizmu na zakończony poród. Z bólem można walczyć za pomocą środków przeciwbólowych (matki karmiące piersią powinny skonsultować się z lekarzem, w ich przypadku w grę wchodzą tylko leki na bazie paracetamolu). Z dnia na dzień ból związany z kurczeniem się macicy powinien stawać się coraz mniejszy. Gdyby się nasilał, należy skontaktować się z lekarzem.

Dolegliwości po ciąży: krwawienie coraz mniej obfite

Skurczom w połogu towarzyszy krwawienie, bo w ten sposób macica oczyszcza się po porodzie. Tego typu dolegliwości po ciąży występuje ono zarówno u kobiet, które rodziły naturalnie, jak i u tych po cesarskim cięciu. Początkowo może być intensywne, nasila się w czasie karmienia dziecka piersią, gwałtownych ruchów albo po wysiłku fizycznym. Trwa z reguły trzy do sześciu tygodni, z czasem staje się mniej obfite. Zmienia się też barwa wydzieliny – od ciemnoczerwonej przez brunatną do rdzawej. W tym czasie powinnaś szczególnie dbać o higienę. Warto też zwrócić uwagę, czy wszystko przebiega prawidłowo. Powody do niepokoju są wtedy, gdy krwawienie, zamiast maleć, staje się bardziej intensywne, jego barwa zmienia się nagle na krwistoczerwoną lub towarzyszy mu bardzo nieprzyjemny zapach. Alarmujące sygnały to podwyższona temperatura lub nagłe zatrzymanie krwawienia. Te objawy mogą oznaczać infekcję. Trzeba się skontaktować z ginekologiem.

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza