Jak pozbyć się blizny po cesarce?

2014-01-21 13:17

Czasem blizna po cesarce nie przeszkadza. Czasem jednak szpeci i denerwuje. Blizny po cesarce można się pozbyć w gabinecie medycyny estetycznej.

Blizna po cesarce
Autor: _photos.com|photos.com Jak się pozbyć BLIZNY PO CESARCE?

Spis treści

  1. Jak pozbyć się blizny po cesarce: karboksyterapia
  2. Jak pozbyć się blizny po cesarce: surgen
  3. Jak pozbyć się blizny po cesarce: preparaty i plastry
  4. Jak pozbyć się blizny po cesarce: mikronakłuwanie Dermapen
  5. Terapie laserowe na blizny: regeneracja przez podgrzewanie
  6. Polecamy wideo: ekspert opowiada o usuwaniu blizn

Blizna po cięciu cesarskim to pozioma kreska w dole brzucha. Początkowo czerwona, z upływem czasu jaśnieje. Ale nigdy nie znika sama. Z tego powodu coraz więcej kobiet decyduje się na to, by rozjaśniać ją i spłycać. Metody są różne – dobiera je lekarz, kierując się nie tylko tym, ile możemy wydać na jeden zabieg, ale przede wszystkim spodziewanymi efektami. W przypadku blizn wąskich często wystarczy jeden, dwa niezbyt inwazyjne zabiegi. Rozległe, zgrubiałe ślady po cesarce wymagają już działań bardziej zdecydowanych, co zwykle wiąże się też z większymi kosztami. Sporo też zależy od czasu, jaki upłynął od cięcia – blizny „młodsze” łatwiej poddają się terapii niż te, które nosimy dwa lub trzy lata. Dlatego lekarz może zaproponować albo jedną konkretną metodę, albo terapię składającą się z różnych zabiegów. Opisujemy te, które dają najlepsze efekty. Można je przeprowadzać po zakończeniu karmienia.

Jak pozbyć się blizny po cesarce: karboksyterapia

Terapia dwutlenkiem węgla jest lekiem na wiele skórnych przypadłości, w tym także na blizny po cesarce. CO2 wstrzykiwane jest pod skórę za pomocą pulsacyjnych, trwających sekundę nakłuć. Zabieg jest bezbolesny. Dwutlenek węgla aplikowany pod powierzchnię blizny poszerza naczynia krwionośne, co ułatwia przepływ krwi. Zwiększa się również ilość przesyłanych w to miejsce składników odżywczych oraz tlenu. W efekcie poprawie ulega mikrokrążenie i komórki zaczynają się odnawiać. Reakcją skóry na iniekcję dwutlenku węgla jest stan zapalny, dzięki któremu następuje stymulacja produkcji elastyny i kolagenu. Zabieg trwa kilkanaście minut, blizna znika stopniowo. Zwykle potrzeba 8–12 zabiegów. Cena jednej sesji – od 120 zł.

Jak pozbyć się blizny po cesarce: surgen

Zabieg regenerujący skórę, polecany do rozbicia tzw. twardej blizny. Wykonywany jest z pomocą urządzenia, którego działanie łączy właściwości terapeutyczne mikroprądów o częstotliwości fal radiowych i energii impulsów elektrycznych. Zabieg składa się z dwóch etapów. Podczas pierwszego wykorzystywane są fale radiowe, dzięki którym w warstwę brodawkowatą skóry właściwej wprowadzane są mikroigiełki. Energia fal lekko podgrzewa tkanki, rozpoczynając proces ich regeneracji. Podczas drugiego etapu mikroigiełki zaczynają emitować impulsy energii elektrycznej. Powoduje ona mikrouszkodzenia skóry właściwej i niewielkie stany zapalne, aktywując w ten sposób proces gojenia się i stymulując skórę do odnowy. Zabieg trwa od 30 do 60 minut, może powodować delikatny dyskomfort. Cena od 700 do 1100 zł.

Dobrze wiedzieć

Jak pozbyć się blizny po cesarce: preparaty i plastry

Blizna po cesarce będzie mniejsza, jeśli będziesz odpowiednio ją traktować. Gdy tylko rana się zagoi, a szwy zostaną zdjęte, warto zacząć stosować preparaty zapobiegające przerostowi blizny. Zawierają różne składniki – dwutlenek krzemu, ekstrakty z cebuli, heparynę. Trzeba je stosować regularnie przez co najmniej kilka tygodni. W aptekach znajdziesz różne preparaty tego typu – Bliznasil, Contractubex, Cepan. Skuteczne są też plastry silikonowe (np. Sutricon), które zmniejszają ból i zapobiegają przerostowi blizny. Zaletą plastrów jest także to, że można je stosować nawet na blizny dojrzałe, np. po cesarskim cięciu, które wykonano 10 lat temu.

Jak pozbyć się blizny po cesarce: mikronakłuwanie Dermapen

Dermapen to urządzenie przypominające zwykły długopis. Dzięki systemowi pulsujących igieł jest w stanie dostarczyć do naskórka i skóry właściwej substancje czynne stymulujące produkcję kolagenu. Igiełki nakłuwają skórę na głębokość do 2,5 mm. Podczas tego procesu w skórze powstają mikrourazy, które dodatkowo „zmuszają” skórę do naprawy, podczas której również wytwarzany jest kolagen. Cały zabieg trwa kilkanaście minut, skóra jest uprzednio znieczulana kremem Emla. W ciągu 2–3 dni od zabiegu okolice blizny po cesarce mogą być zaczerwienione. Najlepsze efekty daje seria kilku zabiegów połączonych z peelingiem chemicznym. Cena jednego zabiegu – od ok. 300 zł.

Terapie laserowe na blizny: regeneracja przez podgrzewanie

Jest kilka laserów, które lekarze medycyny estetycznej wykorzystują do zabiegów spłycania blizny po cięciu cesarskim.

  • Laser frakcyjny nieablacyjny Palomar. Zabieg nie wymaga wcześniejszego przygotowania. Głowica lasera przystawiana jest do blizny, a po jej uruchomieniu w skórę, w jednym impulsie, wprowadzane jest jednocześnie nawet 320 mikrowiązek, które rozpoczynają proces regeneracji tkanki. Przez dwa dni po zabiegu skóra może być zaczerwieniona, pokryta drobnymi strupkami. Pierwsze efekty pojawią się po 2–3 tygodniach. Liczba zabiegów zależy od wielkości blizny. Zwykle zaleca się 3–6 zabiegów. Cena jednego 400 zł.
  • Laser Fralxel CO2 Re:pair. Podczas zabiegu blizna naświetlana jest wiązką laserową. Światło lasera „wycina” w skórze kolumny na głębokości około 1,5 milimetra. To pobudza głębsze warstwy skóry do produkcji kolagenu i odbudowy zdrowej tkanki. Podczas zabiegu odczuwa się delikatne kłucie. Dyskomfort można zmniejszyć maścią znieczulającą, można też zastosować wcześniej leki przeciwbólowe. Sesja trwa od 10 do 45 minut. Po zabiegu skóra może być lekko obrzęknięta, zaczerwieniona. Normalną aktywność można podjąć po upływie 2–3 dni. Optymalny efekt zabiegu widoczny jest po 2–3 miesiącach. Do całkowitej redukcji blizny zwykle potrzeba kilku zabiegów – od 2 do 5. Cena jednego zabiegu to 1230 zł.
  • Laser Fraxel Dual. To pierwszy system, który wykorzystuje technologię podwójnego lasera światłowodowego, dzięki czemu czas zabiegu można skrócić, szybciej też pojawiają się efekty. Zabieg trwa od 10 do 30 minut. W tym czasie wiązki lasera docierają pod powierzchnię naskórka, usuwając uszkodzone, zniszczone komórki, pobudzając też proces regeneracji i stymulując produkcję nowego kolagenu. Tuż po zabiegu okolice blizny mogą być zaczerwienione, obrzęknięte. Optymalne efekty są zwykle widoczne po 2–3 miesiącach. Najlepsze rezultaty daje seria 2–3 zabiegów, wykonywanych co 2–4 tygodnie. Cena jednego od 900 do 4500 zł.

Polecamy wideo: ekspert opowiada o usuwaniu blizn

miesięcznik "M jak mama"