Pochwa po porodzie: jak się zmienia podczas połogu i kiedy wraca do stanu sprzed porodu?

2021-07-09 13:23

Pochwa po porodzie wygląda inaczej niż przed nim. O to martwią się niemal wszystkie kobiety w ciąży. Rzeczywiście, trudno uniknąć zmian w obrębie pochwy i stref intymnych wywołanych na skutek porodu. Jak więc wygląda pochwa po porodzie, jakie czynniki wpływają na zachodzące w jej obrębie zmiany i kiedy krocze wraca do stanu sprzed porodu?

Pochwa po porodzie: jak się zmienia podczas połogu i kiedy wraca do stanu sprzed porodu?

i

Autor: Getty images Pochwa po porodzie: jak się zmienia podczas połogu i kiedy wraca do stanu sprzed porodu?

Każda młoda mama marzy, by po porodzie jak najszybciej wrócić do formy. Okres połogu, kiedy dochodzi do siebie po tym ogromnym wysiłku, nie jest najłatwiejszy, towarzyszą mu dolegliwości w obrębie miejsc intymnych. Kobieta czuje się obolała i zależy jej, by pochwa po porodzie jak najszybciej wróciła do kształtu sprzed tego momentu. Panie zastanawiają się też, jak będzie ona wyglądać i czy ewentualna zmiana wyglądu pochwy nie utrudni im późniejszego życia seksualnego. Bez wątpienia pochwa po porodzie się zmienia, jednak charakter tych zmian zależy od wielu, również indywidualnych, czynników.

Spis treści

  1. Pochwa po porodzie: dlaczego się zmienia
  2. Pochwa po porodzie: jak się zmienia
  3. Pochwa po porodzie: co ma wpływ na jej stan
  4. Pochwa po porodzie: ćwiczenia

Pochwa po porodzie: dlaczego się zmienia

Poród to ogromny wysiłek dla kobiecego organizmu, jednak nie zapominajmy, że został on do niego doskonale przygotowany. Przede wszystkim w czasie ciąży - głównymi odpowiedzialnymi są tu dwa hormony. Relaksyna, która podczas porodu działa rozluźniająco na spojenie łonowe, ułatwiając w ten sposób przedostanie się dziecka przez kanał rodny i estrogen, do którego zadań należy ułatwienie rozciągania pochwy w trakcie porodu oraz zwiększenie przepływu krwi. To przygotowanie czyni poród możliwym, jednak nie chroni przed zmianami pochwy po porodzie.

Zobacz 5 rzeczy, których nie wiesz o połogu!

5 rzeczy, których nie wiesz o połogu

Pochwa po porodzie: jak się zmienia

To, jak zmienia się pochwa po porodzie, zależy przede wszystkim od konkretnej kobiety, jak i przebiegu samego porodu. Jedną z najczęściej powtarzanych tez jest ta, że pochwa po porodzie staje się "luźniejsza". Tak rzeczywiście jest - w końcu działanie relaksyny i estrogenów, no i dziecko wydostające się na zewnątrz, zrobiły swoje. Przyjmuje się, że narząd powinien wrócić do kształtu sprzed porodu po około 6-8 tygodniach, czyli po przebytym połogu. Proces spowalnia jednak... karmienie piersią. Wtedy zmniejszona zostaje produkcja estrogenu, odpowiadającego za elastyczność pochwy. Z drugiej strony, kobiety, u których wykonano nacięcie krocza, a następnie jego zszycie, obserwują u siebie wąską pochwę po porodzie - przyczyną jest najprawdopodobniej jej niewłaściwe zszycie. Kolejną konsekwencją porodu może być również nietrzymanie moczu lub/i stolca. Dzieje się tak, gdy podczas porodu duży płód spowodował urazy tkanki łącznej. Pochwa po porodzie może być również posiniaczona, jednak siniaki szybko powinny ustąpić.

Przeczytaj: 8 dolegliwości połogowych, które utrudnią ci czas po porodzie

Pochwa po porodzie: co ma wpływ na jej stan

Jak wspomniano, wygląd pochwy po porodzie zależy przede wszystkim od jego przebiegu i od konkretnej kobiety. Jedne rodzą w godzinę i po okresie połogu zupełnie wracają do siebie, inne przechodzą długi i ciężki poród i nawet po upływie wielu miesięcy ich wagina nie wygląda tak, jak przed ciążą. Nie bez znaczenia jest więc to, jak duże było urodzone dziecko i czy rodząca kobieta była pierworódką, czy sprowadziła na świat kolejną już pociechę - wtedy jej tkanki łatwiej się rozciągają. Dużo niepożądanych zmian wywołuje również nacięcie krocza przy porodzie, które wykonuje się w Polsce u około 90 procent pierworódek. Zabieg ten ma zapobiec samoczynnemu pęknięciu krocza, mogącemu mieć poważniejsze konsekwencje. W Polsce podczas zabiegów stosuje się najczęściej szwy samorozpuszczalne, a gojenie się zranionych fragmentów tkanek zajmuje około dwóch tygodni, jednak w przypadku każdej kobiety kwestia ta wygląda inaczej. W przypadku cesarskiego cięcia pochwa nie powinna ulec rozciągnięciu, chyba że wcześniej kobieta rodziła siłami natury, a dopiero później podjęto decyzję o przeprowadzeniu operacji.

Zobacz takżę: Higiena intymna w połogu. Jak dbać o miejsca intymne w okresie połogu?

Pochwa po porodzie: ćwiczenia

W szybkim powrocie pochwy po porodzie do stanu sprzed ciąży mogą pomóc ćwiczenia Kegla. Warto je również wykonywać jeszcze przed rozwiązaniem, a nawet samą ciążą - co więcej, odpowiednie ich wyćwiczenia zwiększa przyjemność seksualną obojga partnerów. Mięśnie Kegla to po prostu mięśnie dna miednicy  - ich odpowiednia forma zapobiega też nietrzymaniu moczu i wypadaniu pęcherza.

Żeby wykonać ćwiczenia mięśni Kegla, trzeba jednak wiedzieć, gdzie się one znajdują. Ich lokalizacja nie jest trudna: w czasie oddawania moczu spróbuj na chwilę go wstrzymać - to właśnie mięśniami Kegla poruszysz, by to zrobić. Pamiętaj jednak, by wykonując ćwiczenia, nie robić tego właśnie w trakcie oddawania moczu, ponieważ może to zwiększyć ryzyko infekcji.

Doktor Kegel doradzał, aby ćwiczenia, mogące pomóc w szybkim przywróceniu kształtu pochwy po porodzie odbywać 3 razy dziennie, po około 5-10 minut. Pamiętaj, by napinać tylko te mięśnie, bez napinania pośladków i wstrzymywania oddechu. Ćwiczenia polegają na regularnym napinaniu i rozluźnianiu mięśni. Można je wykonywać niemal wszędzie: w komunikacji miejskiej, w pracy, podczas stania w kolejce.

Niektóre kobiety, niezadowolone z wyglądu pochwy po porodzie, decydują się na waginoplastykę, czyli zabieg zwężający pochwę. Ich celem jest zwiększenie przyjemności z seksu po porodzie, jak również polepszenie samopoczucia, związanego z problemami w obrębie miejsc intymnych.

Polecamy: Ćwiczenia po porodzie – kiedy zacząć i jakie są najlepsze ćwiczenia po ciąży

Sprawdź, co wiesz o połogu?
Pytanie 1 z 25
Połóg trwa: