Plastyka pochwy po porodzie. Ile kosztuje plastyka i jak wygląda taki zabieg?

2013-05-20 16:24

Plastyka pochwy po porodzie to jeden za sposobów na poprawienie wyglądu pochwy i odczuć seksualnych po ciąży. Ginekologia estetyczna ma sporo do zaoferowania. Dowiedz się, na czym polega plastyka pochwy, laserowa korekta tkanek pochwy, zabiegi na nietrzymanie moczu po porodzie i operacja żylaków pochwy i sromu.

Spis treści

 1. Na czym polega i ile kosztuje plastyka pochwy
 2. Co jeszcze można ulepszyć?
 3. Plastyka pochwy: zabieg laserowy
 4. Plastyka pochwy: nieinwazyjne odmłodzenie pochwy po porodzie
 5. Ginekologia estetyczna po porodzie: leczenie nietrzymania moczu
 6. Ginekologia estetyczna po porodzie: usuwanie żylaków pochwy i sromu

Ciąża i poród drogami natury mogą spowodować niekorzystne zmiany w kondycji kobiecych narządów intymnych. Trudny poród – a zwłaszcza kilka porodów – może pozostawić „skutki uboczne”  w postaci rozciągniętej pochwy, źle zabliźnionego szwu po nacięciu krocza albo wysiłkowego nietrzymania moczu. Śluzówka, mięśniówka i tkanka łączna pochwy, mimo że są elastyczne, nie zawsze wytrzymują aż tak duże rozciąganie, jakie występuje podczas porodu. Zdarza się więc, że wagina nie wraca do swojego pierwotnego stanu: jej ścianki nie są już tak elastyczne i nie stykają się ze sobą. A gdy pochwa jest za luźna, życie seksualne staje się mniej satysfakcjonujące, bo nie zapewnia już takich doznań jak dawniej. Co więcej, przy luźnej pochwie jej śluzówka wysycha, a to sprzyja infekcjom i powoduje dodatkowy dyskomfort podczas stosunków. Czy z tymi i innymi problemami podobnej natury da się coś zrobić? Okazuje się, że tak. Powstała nawet osobna dziedzina medycyny, która zajmuje się właśnie takimi sprawami – to ginekologia estetyczna, zwana również kosmetoginekologią. Proponuje ona całkiem sporo zabiegów, których celem jest korekta wewnętrznych i zewnętrznych narządów płciowych. Zanim zdecydujesz się na taki zabieg, dobrze się zastanów, czy w twoim przypadku jest on naprawdę konieczny. Jeśli jednak poporodowe zmiany powodują u ciebie duży dyskomfort fizyczny i psychiczny, a twoje życie seksualne to już zupełnie nie to co kiedyś – warto rozważyć takie rozwiązanie. Gdy podejmiesz decyzję, starannie wybierz lekarza lub gabinet, któremu powierzysz to zadanie. I przygotuj się na koszty, bo zabiegi ginekologii estetycznej nie są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Zobacz, co można ewentualnie poprawić i w jaki sposób.

Przeczytaj również: Pochwa po porodzie - jak się zmienia podczas połogu i kiedy wraca do stanu sprzed porodu? >>

Na czym polega i ile kosztuje plastyka pochwy

Chirurgiczna operacja pochwy to zabieg już w pewnym sensie tradycyjny – wykonywany od lat, choć dawniej zwykle tylko w sytuacjach najbardziej drastycznych, gdy kobieta po porodzie nie mogła normalnie funkcjonować (bo np. została tak źle zszyta, że non stop czuła ciągnięcie). Operację plastyczną pochwy (waginoplastykę) wykonuje się bowiem w tych przypadkach, gdy w obrębie narządów płciowych pojawiły się znaczne zmiany. Z powodu nadmiernego rozciągnięcia mięśni okrężnych pochwy i uszkodzenia mięśni dna miednicy dojść może do obniżenia jednej lub obu ścian pochwy, obniżenia się krocza, powiększenia się przedsionka pochwy oraz wejścia do pochwy.

W wymienionych przypadkach wykonuje się zabieg chirurgiczny, którego celem jest zwężenie pochwy i poprawa napięcia jej mięśni. Zabieg trwa około 45 minut. Wykonywany jest najczęściej w znieczuleniu ogólnym, ale na życzenie pacjentki można zastosować znieczulenie miejscowe. W okolicach wejścia do pochwy i na jej tylnej ścianie lekarz wykonuje nacięcie, pozbywając się zbędnej tkanki, a następnie zaszywa ranę w taki sposób, aby wejście do pochwy uzyskało wygląd zgodny z oczekiwaniami pacjentki. Istotnym elementem operacji jest usunięcie nadmiaru śluzówki pochwy i odpowiednie odtworzenie mięśni dna miednicy. Podczas operacji używane są szwy rozpuszczalne, na zewnątrz pozostaje zwykle jeden niewielki szew. Rana zewnętrzna na skórze goi się około siedmiu dni. Do całkowitej aktywności powraca się po kilku dniach, a do aktywności seksualnej – po 6–8 tygodniach. Uzyskane efekty to przede wszystkim zwężenie pochwy, co zmniejsza ryzyko infekcji i znacząco poprawia jakość życia seksualnego. Cena zabiegu: od 4000 zł.

Zobacz też: 10 objawów, które powinny Cię zaniepokoić podczas połogu >>

Dobrze wiedzieć

Co jeszcze można ulepszyć?

Gabinety ginekologii estetycznej przeżywają prawdziwy boom – coraz więcej kobiet chce poprawić wygląd lub funkcjonowanie swoich narządów intymnych. Czy to mądre i słuszne? Nie nam oceniać. Jednak tytułem informacji wymieniamy jeszcze kilka innych zabiegów, które znaleźć można w ofercie tego typu gabinetów.

 • Powiększenie i uwypuklenie punktu G – zabieg polega na ostrzyknięciu preparatem Macrolane (żel kwasu hialuronowego) okolicy punktu G, co okresowo zwiększa doznania seksualne. Efekt utrzymuje się do dwóch lat. Cena: 1500 zł.
 • Zmniejszanie warg sromowych mniejszych – chirurgiczne bądź laserowe wycięcie nadmiernie rozrośniętej  wargi sromowej, przy jednoczesnym wymodelowaniu jej kształtu. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, trwa ok. 30 minut. Cena: 2500 zł.
 • Powiększenie warg sromowych większych – polega na wstrzyknięciu do warg sromowych kwasu hialuronowego. Celem zabiegu jest poprawa kształtu i jędrności warg sromowych większych. Cena: 1200 zł.
 • Clitoroplastyka – obnażenie i uwypuklenie ukrytej pod fałdami skóry części łechtaczki w celu poprawienia jakości doznań seksualnych. Cena: 3000 zł.
 • Laserowe wybielanie warg sromowych lub odbytu – zabieg ma na celu redukcję ciemnego zabarwienia wymienionych okolic. Cena: 1000 zł (dla jednej okolicy).

Zobacz też: Przedsionek pochwy – budowa, funkcje, najczęstsze choroby

Plastyka pochwy: zabieg laserowy

Do niedawna problem luźnej pochwy mógł być rozwiązany tylko operacyjnie. Obecnie można poprawić napięcie tkanek za pomocą zabiegu laserowego, bez chirurgicznej interwencji, a co za tym idzie – związanych z tym powikłań i okresu rekonwalescencji. Do zabiegu wykorzystuje się laser Er:YAG Fotona Dualis SP, który oddziałuje na ścianki pochwy. Energia lasera dociera do obszaru wejścia do pochwy i kanału pochwy, powodując ogrzanie tkanki i zawartego w niej kolagenu. Pod wpływem temperatury włókna kolagenu się kurczą, stają, a to w konsekwencji prowadzi do kurczenia i zmniejszania się obszaru naświetlanej tkanki. Poza chwilowym skurczeniem się włókien kolagenu i tkanki, rozpoczynają się procesy wytwarzania nowego kolagenu – wiązka laserowa stymuluje kolagen w błonie śluzowej pochwy i powięzi wewnątrzmiednicznej. W efekcie tkanki pochwy stają się bardziej napięte i elastyczne, a także zmniejsza się jej obwód. Pochwa powinna być ciaśniejsza, co polepsza doznania seksualne i poprawia komfort życia. Efekt pojawia się miesiąc po zabiegu i utrzymuje przez dwa lata. W okresie czterech tygodni od zabiegu nie wolno utrzymywać stosunków płciowych. Liczba zabiegów uzależniona jest od stopnia rozciągnięcia tkanek, czasem wystarcza wykonanie jednego zabiegu. W razie potrzeby procedurę można powtórzyć po miesiącu. Cena zabiegu: 3500 zł.

Przeczytaj również: Wypadanie narządu rodnego - przyczyny, objawy i leczenie >>

Plastyka pochwy: nieinwazyjne odmłodzenie pochwy po porodzie

Nowością są w Polsce zabiegi laserem SmartXide MonaLisa Touch – dostępne na razie w nielicznych gabinetach medycyny estetycznej. Laser ten został stworzony specjalnie z myślą o kobietach – służy wyłącznie do regeneracji narządów intymnych, szczególnie u kobiet po trudnym porodzie oraz w okresie po menopauzie. Według włoskich konstruktorów urządzenia działanie lasera jest skuteczniejsze od zabiegów chirurgicznych, a co więcej – niemal bezinwazyjne i wymagające bardzo krótkiego okresu rekonwalescencji. Laser regeneruje waginę na dwa sposoby: przywraca jej ściankom dawną elastyczność oraz poprawia stopień nawilżenia. Zabiegi wykonywane są za pomocą specjalnej końcówki wyposażonej w skaner, którą wprowadza się do wnętrza waginy. Laser działa bezpośrednio na ścianki pochwy, modelując je i napinając oraz stymulując tkankę i kolagen do regeneracji. Dzięki regeneracji i odmłodzeniu ścianek pochwy stają się one bardziej elastyczne i zwarte – w efekcie przywrócona zostaje funkcjonalność i estetyka waginy sprzed porodu. W wyniku zabiegu wyraźnie wzrasta również poziom nawilżenia błony śluzowej pochwy. Zabiegi nie wymagają przygotowań, wystarczy konsultacja lekarza ginekologa. Są bezbolesne i trwają zaledwie 5–10 minut. Już trzy dni po zabiegu pacjentka może wrócić do aktywności seksualnej. Liczba zabiegów zależy od kondycji narządów rodnych konkretnej kobiety. Czasem wystarczy jednorazowa procedura, aby efekt był satysfakcjonujący. W innych przypadkach zabieg należy powtórzyć od dwóch do czterech razy w odstępach od dwóch do czterech tygodni. Cena jednego zabiegu: ok. 3000 zł.

Zobacz też: Dolegliwości w połogu: kurczenie się macicy, gojenie się rany po łożysku i krocza, hemoroidy >>

Ginekologia estetyczna po porodzie: leczenie nietrzymania moczu

Wyczerpujący poród, a zwłaszcza urodzenie dużego dziecka  może tak bardzo osłabić mięśnie dna miednicy, że młoda mama cierpi na wysiłkowe nietrzymanie moczu. Tę przykrą i krępującą dolegliwość także można skutecznie wyleczyć metodą operacyjną lub laserową. Najczęściej przeprowadza się obecnie zabiegi typu „sling”, polegające na wprowadzeniu pod cewkę moczową specjalnej taśmy unoszącej, trwale podtrzymującej cewkę moczową i połączenie cewki z pęcherzem moczowym. Metoda jest mało inwazyjna: nacina się tylko ok. 1,5 cm śluzówki pochwy poniżej zewnętrznego ujścia cewki moczowej. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu przewodowym. Jest bardzo skuteczny: 80–90 proc. kobiet przez 5 lat po zabiegu nie ma epizodów gubienia moczu. Cena zabiegu: ok. 4500 zł.

Laserowe leczenie nietrzymania moczu polega na fototermicznym obkurczeniu mięśni pochwy i dna miednicy, czego efektem jest również zmniejszenie kąta nachylenia cewki moczowej. Zabieg trwa ok. 30 minut, jest bezbolesny, nie wymaga znieczulenia ani hospitalizacji. Efekt powinien pojawić się stopniowo, po upływie 4–5 tygodni. Cena zabiegu: ok. 3500 zł.

Poznaj również ćwiczenia mięśni dna miednicy, które pomagą ci się uwolnić od nietrzymania moczu po porodzie>>

Ginekologia estetyczna po porodzie: usuwanie żylaków pochwy i sromu

Ciąża i poród sprzyjają też rozwojowi żylaków na sromie, kroczu lub ściankach pochwy. Jeśli po kilku miesiącach nie znikną, można je usunąć za pomocą sklerotyzacji lub metodą operacyjną. Sklerotyzacja polega na wstrzyknięciu do światła żyły roztworu, który powodując zapalenie ściany żyły, prowadzi do jej zamknięcia. Zabieg trwa 20–30 minut i jest bezbolesny. Cena: od 600 zł. Operacja żylaków odbywa się w znieczuleniu miejscowym, nie wymaga hospitalizacji. Po zabiegu pojawiają się krwawe wybroczyny, które znikają bez śladu po kilku dniach. Cena: od 1000 zł.

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza