Seks po porodzie: porady dla mężczyzn

2014-12-03 9:37

Seks po porodzie jest rzeczą trudną dla obojga partnerów. Mężczyzna chciałby jak najszybciej wrócić do zbliżeń po porodzie, co dla kobiety nie jest takie proste – czuje się mniej atrakcyjna niż przed ciążą i może z tego powodu mieć blokadę psychiczną. Jak wrócić do seksu po porodzie? Jak powinien zachowywać się partner, żeby ułatwić kobiecie powrót do intymnego życia?

Seks po porodzie
Autor: thinkstockphotos.com Seks po porodzie wymaga cierpliwości od obojga partnerów.

Spis treści

  1. Seks po porodzie: połóg to czas kryzysu w związku?
  2. Seks po porodzie: mężczyzno, zamiast się obrażać - pomóż

Mężczyźni często myślą, że wraz z porodem kończy się u kobiety stan odmienny. Po pojawieniu się dziecka czują się zepchnięci na boczny tor i zaniedbani, dlatego domagają się uwagi i powrotu do regularnych zbliżeń. Seks po porodzie nie jest jednak dla kobiety ani przyjemny, ani wskazany. W końcu przez 6 tygodni jest ona w połogu i z medycznego punktu widzenia w tym okresie wręcz nie powinna wracać do zbliżeń seksulanych. Nie musi to oznaczać kryzysu w związku, pod warunkiem, że partner wykaże się empatią.

>> Seks po porodzie: 15 pytań o współżycie po urodzeniu dziecka

Seks po porodzie: połóg to czas kryzysu w związku?

Mężczyźnie trudno jest zrozumieć, że kobieta może nie mieć ochoty na seks. Tymczasem nie ma - i fizycznie, i psychicznie od razu po porodzie nie jest gotowa na współżycie seksulane. - Kobieta w połogu ma inny poziom hormonów. Nie miesiączkuje, więc ma niski poziom estrogenów, a duży prolaktyny i to wszystko składa się na dziwną sytuację, że nie ma naturalnego pociągu płciowego, ponieważ nie ma jajeczkowania - tłumaczy przyczyny braku ochoty na seks po porodzie - ginekolog dr Tomasz Zając.

Bardzo często po porodzie kobiety popełniają też ten błąd, że w pełni poświęcają się roli matki i zapominają o tym, że są również partnerkami i kochankami. Nie powinny tego robić - w końcu dzieci kiedyś wyfruną z gniazda, a z mężczyzną będą musiały spędzić resztę życia.

>> Kiedy seks po porodzie? Dylematy młodej mamy

Seks po porodzie: mężczyzno, zamiast się obrażać - pomóż

W połogu kobieta czuje się źle. Musi odnaleźć się w nowej roli matki, nie akceptuje swojego ciała, które odbiega od ideału i nie ma ani chwili dla siebie. Zadaniem mężczyzny jest udzielenie wsparcia i uświadomienie partnerce, że ciągle jest kobietą. Powinna móc znaleźć godzinkę tylko dla siebie, zapisać się na basen, pójść na fitness czy w inne miejsce, w którym będzie mogła się zrelaksować czy popracować nad figurą.

Obie strony powinny również pracować nad bliskością. I nie chodzi tu tylko o seks po porodzie, ale również o wsparcie psychologiczne. Dużo rozmów (nie tylko o pieluchach i dziecku) i wspólne spędzanie czasu to najlepsza recepta na udany związek. Zamiast prasować ubranka, obejrzyj film z mężem - świat się nie zawali, jeśli uprasujesz je później.

>> SEKS PO PORODZIE: Co robić, gdy czujesz się nieatrakcyjna po porodzie i nie masz ochoty na seks?

- W okresie po porodzie dobrze jest zacząć na nowo się adorować i zdobywać. To jest bardzo kobiecie potrzebne, zwłaszcza w okresie, w którym nie czuje się zbyt atrakcyjnie. Intymność, czyli bliskość, trzeba budować powoli - mówi psycholog Adrianna Sobol.

Dobrze wiedzieć

Należy pamiętać o nadzwyczajnej higienie osobistej. Ze względu na świeżość ran, zarówno przed, jak i po stosunku należy się dokładnie podmyć odpowiednim płynem. Istotne jest również zaufanie. Warto uczulić partnera, by był delikatny i umówić się, że w przypadku dyskomfortu - przerwiecie. Dobrze jest również wypracować sobie najlepsze i najmniej kłopotliwe pozycje seksualne. Stopniowanie sobie tych zbliżeń po porodzie ma duży sens. W końcu  bowiem nadejdzie taki moment, że młodzi rodzice odbędą w pełni satysfakcjonujący stosunek, który będzie początkiem kolejnego pięknego etapu ich bliskości.

>> Cesarskie cięcie: kiedy można współżyć po cesarce? Seks po porodzie

TVP/x-news
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza