Seks po porodzie: porady dla mężczyzn

2014-12-03 9:37

Seks po porodzie jest rzeczą trudną dla obojga partnerów. Mężczyzna chciałby jak najszybciej wrócić do zbliżeń po porodzie, co dla kobiety nie jest takie proste – czuje się mniej atrakcyjna niż przed ciążą i może z tego powodu mieć blokadę psychiczną. Jak wrócić do seksu po porodzie? Jak powinien zachowywać się partner, żeby ułatwić kobiecie powrót do intymnego życia?

Seks po porodzie
Autor: thinkstockphotos.com Seks po porodzie wymaga cierpliwości od obojga partnerów.

Spis treści

  1. Seks po porodzie: połóg to czas kryzysu w związku?
  2. Seks po porodzie: mężczyzno, zamiast się obrażać - pomóż

Mężczyźni często myślą, że wraz z porodem kończy się u kobiety stan odmienny. Po pojawieniu się dziecka czują się zepchnięci na boczny tor i zaniedbani, dlatego domagają się uwagi i powrotu do regularnych zbliżeń. Seks po porodzie nie jest jednak dla kobiety ani przyjemny, ani wskazany. W końcu przez 6 tygodni jest ona w połogu i z medycznego punktu widzenia w tym okresie wręcz nie powinna wracać do zbliżeń seksulanych. Nie musi to oznaczać kryzysu w związku, pod warunkiem, że partner wykaże się empatią.

>> Seks po porodzie: 15 pytań o współżycie po urodzeniu dziecka

Seks po porodzie: połóg to czas kryzysu w związku?

Mężczyźnie trudno jest zrozumieć, że kobieta może nie mieć ochoty na seks. Tymczasem nie ma - i fizycznie, i psychicznie od razu po porodzie nie jest gotowa na współżycie seksulane. - Kobieta w połogu ma inny poziom hormonów. Nie miesiączkuje, więc ma niski poziom estrogenów, a duży prolaktyny i to wszystko składa się na dziwną sytuację, że nie ma naturalnego pociągu płciowego, ponieważ nie ma jajeczkowania - tłumaczy przyczyny braku ochoty na seks po porodzie - ginekolog dr Tomasz Zając.

Bardzo często po porodzie kobiety popełniają też ten błąd, że w pełni poświęcają się roli matki i zapominają o tym, że są również partnerkami i kochankami. Nie powinny tego robić - w końcu dzieci kiedyś wyfruną z gniazda, a z mężczyzną będą musiały spędzić resztę życia.

>> Kiedy seks po porodzie? Dylematy młodej mamy

Seks po porodzie: mężczyzno, zamiast się obrażać - pomóż

W połogu kobieta czuje się źle. Musi odnaleźć się w nowej roli matki, nie akceptuje swojego ciała, które odbiega od ideału i nie ma ani chwili dla siebie. Zadaniem mężczyzny jest udzielenie wsparcia i uświadomienie partnerce, że ciągle jest kobietą. Powinna móc znaleźć godzinkę tylko dla siebie, zapisać się na basen, pójść na fitness czy w inne miejsce, w którym będzie mogła się zrelaksować czy popracować nad figurą.

Obie strony powinny również pracować nad bliskością. I nie chodzi tu tylko o seks po porodzie, ale również o wsparcie psychologiczne. Dużo rozmów (nie tylko o pieluchach i dziecku) i wspólne spędzanie czasu to najlepsza recepta na udany związek. Zamiast prasować ubranka, obejrzyj film z mężem - świat się nie zawali, jeśli uprasujesz je później.

>> SEKS PO PORODZIE: Co robić, gdy czujesz się nieatrakcyjna po porodzie i nie masz ochoty na seks?

- W okresie po porodzie dobrze jest zacząć na nowo się adorować i zdobywać. To jest bardzo kobiecie potrzebne, zwłaszcza w okresie, w którym nie czuje się zbyt atrakcyjnie. Intymność, czyli bliskość, trzeba budować powoli - mówi psycholog Adrianna Sobol.

Dobrze wiedzieć

Należy pamiętać o nadzwyczajnej higienie osobistej. Ze względu na świeżość ran, zarówno przed, jak i po stosunku należy się dokładnie podmyć odpowiednim płynem. Istotne jest również zaufanie. Warto uczulić partnera, by był delikatny i umówić się, że w przypadku dyskomfortu - przerwiecie. Dobrze jest również wypracować sobie najlepsze i najmniej kłopotliwe pozycje seksualne. Stopniowanie sobie tych zbliżeń po porodzie ma duży sens. W końcu  bowiem nadejdzie taki moment, że młodzi rodzice odbędą w pełni satysfakcjonujący stosunek, który będzie początkiem kolejnego pięknego etapu ich bliskości.

>> Cesarskie cięcie: kiedy można współżyć po cesarce? Seks po porodzie

TVP/x-news
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza