Wypróżnianie po porodzie – problemy z opróżnianiem pęcherza i jelit

2013-03-13 15:54

Wypróżnianie po porodzie (oddawanie moczu i opróżnianie jelit) to czynności bardzo ważne po porodzie. Opróżnianie pęcherza przyspiesza pozbycie się nadmiaru płynów z organizmu i chroni układ moczowy przed infekcją. niestety zdarzają się problemy z wypróżnianiem po porodzie. Dowiedz się, dlaczego w połogu możesz mieć problem z wypróżnieniami.

wyproznienia po porodzie problemy z oproznianiem pecherza i jelit
Autor: _photos.com|photos.com

Spis treści

  1. Problemy z wypróżnianiem po porodzie
  2. Dlaczego opróżnienie pęcherza po porodzie jest takie ważne
  3. Polecamy wideo: Posłuchaj naszego eksperta, który wyjaśnie dlaczego mięśnie Kegla są tak ważne

Regularne opróżnianie pęcherza moczowego i wypróżnianie po porodzie to ważny warunek prawidłowego funkcjonowania każdego człowieka, a w przypadku świeżo upieczonej mamy jeszcze nabiera znaczenia. Właściwa praca pęcherza i jelit bardzo przyspiesza bowiem proces powracania do normalnego stanu po urodzeniu dziecka. Wydawałoby się – nic prostszego. Ale nie tym razem. Wypróżnianie po porodzie, czyli  nawet tak prozaiczna czynność jak zrobienie siusiu czy opróżnienie jelit może przysporzyć problemów.

Przeczytaj również: Pochwa po porodzie: jak się zmienia podczas połogu i kiedy wraca do stanu sprzed porodu?

Problemy z wypróżnianiem po porodzie

Dlaczego to może być trudne? Z kilku powodów. Pierwszym jest psychika – już na samą myśl o konieczności odwiedzenia toalety młodą mamę oblewa zimny pot. Jak tu się załatwić, jeśli podbrzusze boli, krocze jest opuchnięte, a często też poranione, ze świeżo założonymi szwami? Obawy, że szwy się rozejdą, rana na kroczu się zainfekuje i że trzeba znów uruchomić te same mięśnie, które tak się napracowały podczas porodu, sprawiają, że wiele kobiet odwleka ten moment w nieskończoność. Ale są też przyczyny rzeczywiste, bo poród spowodował pewne zmiany w miednicy. Na przykład pęcherz moczowy po porodzie jest znacznie rozciągnięty – nagle zrobiło się wokół niego dużo przestrzeni (którą wcześniej zajmowała macica), wykorzystał ją więc, przez co wzrosła jego objętość. Duży pęcherz trudniej wypełnić, więc potrzebę oddawania moczu odczuwa się rzadziej, czasem kobiety w ogóle nie czują parcia na pęcherz przez 1–2 dni. Z kolei inne młode mamy czują taką potrzebę, ale nie są w stanie opróżnić pęcherza, bo okolica ujścia cewki moczowej jest mocno obolała, a ból ten może powodować odruchowy skurcz w cewce moczowej. Także z pierwszymi wypróżnieniami po porodzie mogą być problemy, bo mięśnie, które umożliwiają parcie na stolec, są często nadwerężone, zwiotczałe i nie chcą współpracować. Jelita są puste, bo przez kilkanaście lub kilkadziesiąt godzin właściwie nic nie jadłaś, a poza tym długie unieruchomienie podczas porodu i później spowalnia perystaltykę jelit, co dodatkowo utrudnia oddanie stolca. Jednym słowem, w toalecie możesz czuć się dziwnie, bo twoje wysiłki, by się załatwić, spotkają się z zupełnym brakiem reakcji twojego organizmu. Zero współpracy.

Przeczytaj również: Gojenie krocza po porodzie - ta i inne dolegliowści w połogu

Dlaczego opróżnienie pęcherza po porodzie jest takie ważne

Nie lekceważ tych spraw i dołóż starań, by wizyty w szpitalnej toalecie zakończyły się sukcesem. To niezbędne nie tylko dla twojego samopoczucia, ale też zdrowia. Opróżnianie pęcherza to czynność bardzo ważna, bo ułatwia macicy zwijanie się (pełny pęcherz uniemożliwia jej powrót do właściwego położenia), przyspiesza pozbycie się nadmiaru płynów z organizmu i chroni układ moczowy przed infekcją. Optymalnie pęcherz powinien zostać opróżniony już 6–8 godzin po porodzie.

Przeczytaj również: Połóg: 10 objawów, które powinny cię zaniepokoić podczas połogu

Polecamy wideo: Posłuchaj naszego eksperta, który wyjaśnie dlaczego mięśnie Kegla są tak ważne

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza