Coraz więcej rodzących zabiera lusterko do porodu. Pomaga czy przeszkadza?

2023-11-13 15:34

Poród to nie lada wyzwanie i wysiłek. Nic dziwnego, że w dobie internetu i mediów społecznościowych kobiety non stop podsyłają sobie pomysły na to, jak go ułatwić i przyspieszyć. Przydatne w porodzie, według niektórych rodzących jest chociażby lusterko. Dlaczego niektóre mamy pakują je do szpitalnej torby?

Po co niektórym kobietom lusterko w porodzie?
Autor: Getty Images Po co niektórym kobietom lusterko w porodzie?

Niedawno pisałyśmy o pewnym nietypowym gadżecie, którego część kobiet używa w porodzie. Chodzi o grzebień i jego moc odwracania uwagi od bólu podczas skurczy porodowych. Lusterko z kolei okazuje się być przydatne w ostatniej fazie porodu.

Na czym polega jego moc, którą zachwala coraz więcej mam? Okazuje się, że może mieć funkcję dopingującą i przyspieszającą wydanie dziecka na świat. 

Przeczytaj też: Co zrobić, żeby poród był łatwy? Ćwiczenia w ciąży, które przygotują cię do rodzenia!

Na czym polega poród przez cesarskie cięcie?

Zobacz też: Lewatywa i golenie przed porodem - czy to konieczne zabiegi?

Lusterko zmotywuje, gdy opadasz z sił

Ostatnia faza porodu dla wielu kobiet jest tą najtrudniejszą. Wyczerpane wielogodzinnymi skurczami czują, jakby nie miały już energii, by wydać dziecko na świat. Parcie wymaga przecież niesamowitej siły i determinacji. Wielu kobietom efektywne parcie utrudnia nie tylko fizyczne zmęczenie, ale także psychiczne znużenie i strach przed tym, jak dalej potoczy się poród. I tu właśnie do akcji może wkroczyć... lusterko.

Niektóre mamy uważają, że poproszenie o lustro, aby mogły zobaczyć czubek głowy swojego maleństwa, może dodać im siły i energii wtedy, gdy tego potrzebują.

"Dosłownie widziałam, że robię postępy. Z każdym pchnięciem czułam, że coś osiągam i to mnie motywowało" - twierdzi jedna z mam cytowana przez portal Today`s Parents.

Specjalne lustra porodowe są już coraz popularniejsze w USA. To wolnostojące lustra na kółkach, które dzięki regulacji wysokości i kąta nachylenia można ustawić w odpowiednim miejscu.

Większość polskich szpitali nie dysponuje takim gadżetem, jednak jeśli rodząca zadecyduje, że chce spróbować tak sobie pomóc w porodzie, zwykłym lusterkiem może kierować ojciec dziecka lub położna. 

Gdy lusterko utrudnia poród...

Ja zaznaczają amerykańskie położne, części kobiet lusterko bardzo pomaga w porodzie i sprawia, że nabiera on tempa. Inne jednak widok krocza przeraża. To między innymi dlatego, że mogą przy okazji zobaczyć, że w trakcie parcia oddały stolec.  Większość kobiet nawet się nie orientuje, że do tego doszło. W takich przypadkach zdarza się, że rodząca może się przestraszyć i uzyska się odwrotny od zamierzonego efekt.

My ze swojej strony zaznaczamy, że ile kobiet i dzieci, tyle porodów. Każdy jest inny i nie da się go do końca zaplanować, bo dopiero, gdy się dzieje, intuicyjnie czujemy, co robić. Warto więc zachować otwarty umysł i może na wszelki wypadek zapakować lusterko do szpitalnej torby.

Dowiedz się: "Oddychaj głęboko"? W trakcie porodu to nie zawsze dobry pomysł - wyjaśnia położna

Źródło:

Today`s Parents

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza