Lewatywa i golenie przed porodem - czy to konieczne zabiegi?

2022-06-21 15:38

Lewatywa i depilacja przed porodem mogą być krępujące dla wielu mam, tym bardziej, że często nie są wykonywane w intymnych warunkach w domu. Pocieszeniem może być fakt, że zabiegi te są wykonywane na porodówce od lat. Czy faktycznie jest się czego bać? Zobacz, co jeszcze oprócz lewatywy i golenia krocza budzi niepokój przyszłych mam.

przed porodem
Autor: Getty Images Czy lewatywa i golenie krocza to konieczność przed porodem?

Wbrew pozorom na sali porodowej jest naprawdę sporo różnych sytuacji, które mogą powodować zawstydzenie u przyszłej mamy. Warto je przytoczyć i zastanowić się, czy lewatywa i golenie krocza to konieczność przed porodem?

Spis treści

  1. Lewatywa przed porodem: wykonywać czy nie?
  2. Lewatywa przed porodem - w domu
  3. Golenie przed porodem na porodówce
  4. Goście i studenci na porodówce
  5. Nastawienie i odpowiednia wiedza przed porodem
M jak mama: Jak uniknąć nacięcia krocza w czasie porodu?

Lewatywa przed porodem: wykonywać czy nie?

Sprawy fizjologiczne i cud narodzin wydają się… trochę niepasujące. Ale nie da się ukryć, że aby stał się cud, ciało musi się najpierw namęczyć. A wysiłek może niestety oznaczać wypróżnienie się.

Dla komfortu pracy i dobrego samopoczucia ciężarnych paniom standardowo proponuje się wykonanie lewatywy przed porodem. Jednak te ciężarne, które godzą się na tego typu zabieg, zwykle źle go wspominają. Biorąc pod uwagę fakt wyjątkowej intymności samego zabiegu, wystarczy nieprzyjemny nastrój położnej czy pielęgniarki, by pacjentka poczuła się bardzo źle.

Dodatkowo trzeba uwzględnić sam fakt wykonania, lęk przed dobiegnięciem do toalety. Wiele kobiet podkreśla nie tyle fakt, że badanie jest nieprzyjemne, co upokarzające.

Lewatywa przed porodem - w domu

Co możesz zrobić? Jeśli na samą myśl o lewatywie masz ciarki, pamiętaj, że nie musisz polegać tylko na pomocy osób trzecich. Nie ma żadnych przeciwwskazań, abyś wykonała lewatywę w domu. Wystarczy, że kupisz odpowiedni sprzęt w pobliskiej aptece. Odejdzie skrępowanie oraz lęk przed tym, że nie zdążysz dobiec do toalety.

Sprawdź też: Poród bez bólu - 10 sposobów na lekki poród

Depilacja przed porodem - u kosmetyczki czy w domu?

Golenie przed porodem na porodówce

A dokładniej – szpitalne golenie. Wiele ciężarnych ma spory problem z goleniem przed porodem, gdy brzuch jest już naprawdę spory. Z drugiej strony gładka skóra tych okolic jest konieczna, by np. wybrać odpowiednie miejsce do nacięcia tkanki i zrobić to właściwie. Dlatego pacjentkom, które nie golą się same, proponuje się ten „zabieg” w warunkach szpitalnych.

Warto tutaj dodać, że depilacja okolic intymnych wykonywana przez osobę zupełnie nam obcą nigdy nie należy do przyjemności. Pomijając już ewentualne (małe) możliwości skaleczenia, wiele kobiet kładzie nacisk na uczucie silnego skrępowania.

Oczywiście i tutaj istnieje wyjście z sytuacji. Jest nim poproszenie osoby bliskiej o małą pomoc (świetnie sprawdzają się tutaj panowie) albo po prostu uporanie się z goleniem krocza przy pomocy dobrej maszynki i… lusterka.

Czytaj także: Poród krok po kroku 

Goście i studenci na porodówce

Studenci medycyny, którzy kiedyś mają odbierać porody naszych córek i żon naszych synów, dzisiaj muszą się gdzieś uczyć. Nie ma ku temu lepszej okazji, niż rzeczywiste porody, więc nic dziwnego, że na porodówkach często pojawiają się „goście” z uczelni.

Jeśli tylko nie widzisz nic przeciwko temu, aby młodzi ludzie potraktowali twój przypadek jako kolejne doświadczenie – świetnie. Ale jeśli bardzo cię to krępuje – nie wahaj się powiedzieć wprost, że nie wyrażasz zgody na „wizytację”. W tym momencie najważniejsze jest tylko i wyłącznie dobro twoje i dziecka.

Jeśli więc miałabyś czuć się bardzo źle albo nawet wstrzymywać parcie z powodu obserwującego cię tłumu (niektóre kobiety nie są w stanie rozluźnić się wystarczająco w stresujących sytuacjach), to po prostu o tym powiedz.

Nastawienie i odpowiednia wiedza przed porodem

Czekasz na poród? Masz dwa wyjścia – pierwsze to nastawić się na to, ze „jakoś to będzie i wszystko przeżyję”. Drugie to zapoznać się z różnymi scenariuszami i zmniejszyć ryzyko krępujących sytuacji do minimum. My polecamy to drugie – później będziesz dziękować… sama sobie.

Czy boisz się porodu?

Pytanie 1 z 5
Okazuje się, że bliska osoba nie będzie mogła ci towarzyszyć podczas porodu. Co robisz?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza