Dom narodzin w Polsce. Jak wygląda?

2015-09-16 15:44

Czy w Polsce można rodzić w warunkach zbliżonych do domowych, ale jednocześnie pod kontrolą wykwalifikowanego personelu? Domy narodzin udowadniają, że poród domowy to nie jedyna alternatywa dla porodu szpitalnego.

Poród domowy
Autor: thinkstockphotos.com Dom narodzin umożliwia poród w intymnej atmosferze.

Spis treści

  1. Czytaj także: >> Poród domowy: czy jest bezpieczny? Dlaczego kobiety nie chcą rodzić w szpitalu? [WYWIAD z położną] >>
  2. Czym jest dom narodzin?
  3. Dom narodzin przygotowuje do porodu
  4. Czytaj także: >> Poród domowy film: jakie warunki trzeba spełnić, by rodzić w domu? >>
  5. Jak wygląda poród w domu narodzin?
  6. Czytaj także: >> Co o porodzie w domu narodzin sądzą mamy na forum Mjakmama24.pl? Sprawdź i dołącz do dyskusji! >>
  7. Dom narodzin: poród bezpieczny i pod fachową opieką

Domy narodzin to niezwykłe miejsca dla kobiet rodzących. Zwykle są wyborem tych ciężarnych, które pragną rodzić w intymnej i rodzinnej atmosferze, a jednocześnie chcą mieć gwarancję bezpieczeństwa. Ideą domów narodzin jest traktowanie porodu jako naturalnego i intymnego procesu, bez niepotrzebnej ingerencji i zakłócania jego przebiegu.

Czytaj także: >> Poród domowy: czy jest bezpieczny? Dlaczego kobiety nie chcą rodzić w szpitalu? [WYWIAD z położną] >>

Czym jest dom narodzin?

Domy narodzin zwykle zakładają wykwalifikowane położne. Są to domy z pomieszczeniami przyjaznymi każdej przyszłej mamie, która w tym miejscu powinna czuć się jak u siebie w domu. To tam uzyska ona właściwe przygotowanie do porodu i też tam odbędzie się samo rozwiązanie. Najważniejsza w domach narodzin jest atmosfera - bardzo intymna i rodzinna. Kobieta nie ma poczucia, że jest w placówce medycznej, nie przytłaczają ją urządzenia i akcesoria szpitalne, wnętrza nie mają szpitalnego wystroju, a każdy poród, który się tam odbywa - jest inny, dopasowany do wymagań i oczekiwań rodzących kobiet oraz bliski naturze.

Dom narodzin przygotowuje do porodu

Sama instytucja domu narodzin nie jest jedynie miejscem przeznaczonym do rozwiązania ciąży. Służy również pomocą i radą kobietom w trakcie ciąży. Przyszłe mamy uczestniczą tam w wykładach, szkoleniach i spotkaniach z położnymi, a także poznają dom od środka. Przyzwyczajają się do jego wnętrz, dzięki czemu późniejszy poród w miejscu, które dobrze znają, jest dla nich mniej stresujący.

Czytaj także: >> Poród domowy film: jakie warunki trzeba spełnić, by rodzić w domu? >>

Jak wygląda poród w domu narodzin?

Poród w domu narodzin jest bardzo różny od porodu w szpitalu. Sale wyglądają jak pokoje w hotelu, są przytulne i pozbawione zaawansowanych urządzeń medycznych. Łóżka mają kolorową pościel, na ścianach wiszą obraz,y a w oknach firanki. Dominują ciepłe i przyjemne kolory, z głośników płynie ulubiona muzyka, palą się nastrojowe świece zapachowe. Kobiecie towarzyszy wybrana położna, którą zna jeszcze z czasu ciąży. Oprócz niej w pomieszczeniu z rodzącą może przebywać cała rodzina. Sam poród przebiega w domowej atmosferze i nikt niczego nie narzuca rodzącej.

W domu narodzin przyszła mama wsłuchuje się w to, co podpowiada jej instynkt, a położna powinna się do tego dostosować. Opiera się to na przekonaniu, że poród to proces bardzo naturalny i to właśnie natura wyznacza jego rytm. Szpitalne czynności nie zaburzają w tym przypadku prawidłowego przebiegu porodu, bo się po prostu ich nie praktykuje lub ogranicza do minimum. Rodząca nie doświadcza więc bezczynnego leżenia pod KTG czy uwiązania do kroplówki. Porodu w żaden sposób się nie przyspiesza, ale też rodząca nie może liczyć na farmakologiczne znieczulenia. W domu narodzin praktykuje się naturalne metody radzenia sobie z bólem porodowym np. technikami relaksacyjnymi. Po porodzie dziecka nie zabiera się matce. Pozostaje ono przy niej w pokoju w domu narodzin aż do samego wyjścia.

Czytaj także: >> Co o porodzie w domu narodzin sądzą mamy na forum Mjakmama24.pl? Sprawdź i dołącz do dyskusji! >>

Dom narodzin: poród bezpieczny i pod fachową opieką

Opiekę nad rodzącą w domu narodzin sprawuje położna lub dwie położne. To one kontrolują prawidłowy przebieg porodu i w razie niepokojących sytuacji są w stanie szybko zareagować. W domach narodzin również pracują lekarze, których wzywa się w takich wypadkach. Jeśli w trakcie porodu dochodzi do nieprawidłowości zagrażających zdrowiu lub życiu matki czy dziecka, rodząca jest szybko przewożona do szpitala (wymogiem istnienia domu narodzin jest bliska odległość od szpitala). Część domów narodzin ma nawet charakter przyszpitalny, więc ta pomoc nadchodzi błyskawicznie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza