Krok po kroku: jak zdeponować krew pępowinową w banku komórek macierzystych?

2012-02-13 17:21

W ostatnich latach w Polsce powstało kilka banków krwi pępowinowej, w których można zdeponować komórki macierzyste, pobrane po porodzie z łożyska matki. Krew pępowinowa może zostać użyta w przyszłości do ewentualnej terapii dziecka i w konsekwencji może uratować mu życie. Jakie są poszczególne kroki deponowania krwi pępowinowej w banku komórek macierzystych?

Krok po kroku: jak zdeponować krew pępowinową w banku komórek macierzystych?
Autor: _photos.com

Spis treści

  1. Wybierz bank krwi pępowinowej
  2. Podpisz umowę z bankiem komórek macierzystych
  3. Przekaż położnej zestaw pobraniowy
  4. Pobranie krwi pępowinowej
  5. Transport krwi pępowinowej do banku
  6. Preparacja i przechowywanie krwi pępowinowej
  7. Opłaty za zdeponowanie krwi pępowinowej w banku komórek macierzystych

Wybierz bank krwi pępowinowej

W Polsce działa kilka banków krwi pępowinowej, w których można zdeponować komórki macierzyste. Zasięgnijcie o nich informacji, oceńcie profesjonalizm – sprawdźcie np., czy dany bank krwi pępowinowej ma akredytację AABB (American Association of Blood Banks), porównajcie ceny, zasięg działania (liczba szpitali, z którymi bank ma podpisane umowy) i dokonajcie wyboru.

Podpisz umowę z bankiem komórek macierzystych

Po skontaktowaniu się z wybranym bankiem odwiedzi was jego przedstawiciel. Gdy będziecie już zdecydowani na usługę – podpiszecie umowę. W tym momencie trzeba uiścić opłatę wstępną (a w niektórych bankach – całą kwotę). Po podpisaniu umowy otrzymacie oznakowany i przygotowany specjalnie dla waszego dziecka tzw. zestaw pobraniowy, zawierający wszystkie niezbędne elementy służące do pobrania krwi pępowinowej.

Przekaż położnej zestaw pobraniowy

Gdy będziecie wybierać się do porodu, musicie koniecznie pamiętać o zabraniu ze sobą zestawu pobraniowego. Przekażecie go położnej, która będzie towarzyszyć wam podczas porodu.

Pobranie krwi pępowinowej

Krew pobierana jest z pępowiny tuż po narodzinach dziecka i odpępnieniu (czyli po przecięciu pępowiny). Pobiera ją przeszkolona w tym zakresie położna lub lekarz. Jest to procedura prosta, całkowicie nieinwazyjna i niezaburzająca przebiegu porodu. Jest bezbolesna dla dziecka i matki. Zabieg trwa ok. 5 minut. Krew pępowinową można pobrać też w trakcie rozwiązania ciąży mnogiej i przy operacji cesarskiego cięcia. Uwaga: po porodzie powinniście zawiadomić telefonicznie pracownika banku o tym, że krew została pobrana.

Transport krwi pępowinowej do banku

Krew pępowinowa jest pobierana do pojemnika pobraniowego, w którym znajduje się płyn zapobiegający procesowi krzepnięcia krwi. Szpital przygotowuje krew do transportu, a bank zleca jej przewiezienie do laboratorium. Kurier zabiera do badania także próbkę krwi matki.

Preparacja i przechowywanie krwi pępowinowej

W laboratorium krew zostaje poddana badaniom. Większość laboratoriów ogranicza się do podstawowych badań (objętość, morfologia), a najlepsze przeprowadzają również zaawansowane badania wirusologiczne i bakteriologiczne, a także oznaczają liczbę leukocytów i badają ich żywotność. Pojemniki z próbkami krwi pępowinowej są umieszczane w komorze wypełnionej oparami ciekłego azotu w temp. ok. –190°C.

Opłaty za zdeponowanie krwi pępowinowej w banku komórek macierzystych

Wykonanie wszystkich badań trwa ok. 2 tygodni. Jeżeli wyniki są dobre, rodzice wnoszą opłatę zasadniczą i dostają certyfikat zdeponowania krwi pępowinowej dziecka. Koszty: ok. 600 zł opłaty wstępnej plus 1500–2000 opłaty zasadniczej i roczny abonament w wysokości ok. 450 zł.

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza