Objawy porodu - czy można je przeoczyć?

2013-01-16 12:34

Uspokajamy, nie da się przeoczyć objawów porodu. Kobiety, które są pierwszy raz w ciąży, często obawiają się, że nie rozpoznają prawidłowo objawów porodu – skurczów macicy i odejścia wód płodowych – i nie zdążą dojechać do szpitala.

objawy porodu czy mozna je przeoczyc
Autor: _photos.com|photos.com

Spis treści

  1. Objawy porodu: skurcze macicy
  2. Objawy porodu: odejście wód płodowych

Nie stresuj się, że nie rozpoznasz momentu, kiedy zaczyna się poród. Objawy porodu są charakterystyczne i nie da się ich nie zauważyć. Poród może się rozpocząć na dwa sposoby.

Objawy porodu: skurcze macicy

Mogą pojawić się skurcze macicy – są to bóle odczuwane w różnych miejscach (w dole brzucha, w okolicy krzyżowej, nad pępkiem) i początkowo niezbyt nasilone. Kiedy skurcze są bardzo bolesne, dłuższe, pojawiają się co 5–10 minut i stan taki trwa około dwóch godzin – trzeba jechać do szpitala.

Objawy porodu: odejście wód płodowych

Poród może również rozpocząć się odejściem wód płodowych (duża ilość wodnistej wydzieliny), co oznacza, że należy w ciągu godziny, dwóch znaleźć się w szpitalu – niezależnie od tego, czy kobieta ma skurcze, czy nie. Odejście wód płodowych zwykle następuje dopiero wtedy, gdy poród jest bardzo zaawansowany. Niezwykle rzadko zdarza się to nagle i przed czasem. W przypadku kobiety rodzącej po raz pierwszy czas między rozpoczęciem porodu a urodzeniem dziecka to kilka do kilkanastu godzin, więc nie warto się obawiać, że nie zdąży się dojechać do szpitala.

Jak przetrwać pierwszą fazę porodu?
miesięcznik "M jak mama"