Objawy porodu - czy można je przeoczyć?

2013-01-16 12:34

Uspokajamy, nie da się przeoczyć objawów porodu. Kobiety, które są pierwszy raz w ciąży, często obawiają się, że nie rozpoznają prawidłowo objawów porodu – skurczów macicy i odejścia wód płodowych – i nie zdążą dojechać do szpitala.

objawy porodu czy mozna je przeoczyc
Autor: _photos.com|photos.com

Spis treści

  1. Objawy porodu: skurcze macicy
  2. Objawy porodu: odejście wód płodowych

Nie stresuj się, że nie rozpoznasz momentu, kiedy zaczyna się poród. Objawy porodu są charakterystyczne i nie da się ich nie zauważyć. Poród może się rozpocząć na dwa sposoby.

Objawy porodu: skurcze macicy

Mogą pojawić się skurcze macicy – są to bóle odczuwane w różnych miejscach (w dole brzucha, w okolicy krzyżowej, nad pępkiem) i początkowo niezbyt nasilone. Kiedy skurcze są bardzo bolesne, dłuższe, pojawiają się co 5–10 minut i stan taki trwa około dwóch godzin – trzeba jechać do szpitala.

Objawy porodu: odejście wód płodowych

Poród może również rozpocząć się odejściem wód płodowych (duża ilość wodnistej wydzieliny), co oznacza, że należy w ciągu godziny, dwóch znaleźć się w szpitalu – niezależnie od tego, czy kobieta ma skurcze, czy nie. Odejście wód płodowych zwykle następuje dopiero wtedy, gdy poród jest bardzo zaawansowany. Niezwykle rzadko zdarza się to nagle i przed czasem. W przypadku kobiety rodzącej po raz pierwszy czas między rozpoczęciem porodu a urodzeniem dziecka to kilka do kilkanastu godzin, więc nie warto się obawiać, że nie zdąży się dojechać do szpitala.

Jak przetrwać pierwszą fazę porodu?
miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza