Odejście WÓD PŁODOWYCH - chwila, gdy rozpoczyna się poród

2013-01-31 14:29

Co zwiastuje poród? Zastanawiasz się jakie są oznaki porodu? Odejście wód płodowych bez watpienia zwiastuje rozpoczynający się poród.

odejscie wod plodowych chwila gdy rozpoczyna sie porod
Autor: sxc.hu

Cztero-pięciomiesięczny płód ma pełną swobodę ruchów – może fikać koziołki w brzuchu mamy, zanurzony w wodach płodowych niczym w wielkim basenie, ale 9-miesięczny maluch ma już bardzo ograniczone ruchy. Wody płodowe (płyn owodniowy) wypełniają pęcherz płodowy, który najczęściej pęka samoistnie pod koniec pierwszej fazy porodu. Bardzo rzadko zdarza się to nagle i przed czasem. Jeśli kobieta boi się, że akurat jej się to przydarzy i nagle odejdą jej wody, powinna pilnować, by zawsze mieć przy sobie naładowany telefon komórkowy, a w jego pamięci numer swojego lekarza lub położnej. Wcześniej powinna ustalić z lekarzem, kiedy ma go powiadomić o rozpoczynającym się porodzie lub pojechać do szpitala. Także jej partner powinien być przygotowany na tę ważną chwilę i do czasu porodu nie powinien wyłączać swego telefonu, nawet podczas służbowych spotkań.

Przeczytaj również: Wody płodowe: wszystko co powinnaś wiedzieć o wodach płodowych w ciąży

Jak rozpoczyna się poród?

Gdy nastąpi odejście wód płodowych – płyn owodniowy wypłynie za jednym razem, mocnym strumieniem, to będzie znak, że pęcherz płodowy pękł i zaczyna się poród. Czasami pęcherz płodowy nie pęka samoistnie, mimo rozpoczęcia akcji skurczowej – wtedy lekarz w celu przyspieszenia porodu może wykonać zabieg przebicia pęcherza – zabieg ten nazywa się amniotomią.

Przeczytaj również: Pierwsza faza porodu - na czym polega i jak sobie z nią radzić?

Jak przetrwać pierwszą fazę porodu?
miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza