Odejście WÓD PŁODOWYCH - chwila, gdy rozpoczyna się poród

2013-01-31 14:29

Co zwiastuje poród? Zastanawiasz się jakie są oznaki porodu? Odejście wód płodowych bez watpienia zwiastuje rozpoczynający się poród.

odejscie wod plodowych chwila gdy rozpoczyna sie porod
Autor: sxc.hu

Cztero-pięciomiesięczny płód ma pełną swobodę ruchów – może fikać koziołki w brzuchu mamy, zanurzony w wodach płodowych niczym w wielkim basenie, ale 9-miesięczny maluch ma już bardzo ograniczone ruchy. Wody płodowe (płyn owodniowy) wypełniają pęcherz płodowy, który najczęściej pęka samoistnie pod koniec pierwszej fazy porodu. Bardzo rzadko zdarza się to nagle i przed czasem. Jeśli kobieta boi się, że akurat jej się to przydarzy i nagle odejdą jej wody, powinna pilnować, by zawsze mieć przy sobie naładowany telefon komórkowy, a w jego pamięci numer swojego lekarza lub położnej. Wcześniej powinna ustalić z lekarzem, kiedy ma go powiadomić o rozpoczynającym się porodzie lub pojechać do szpitala. Także jej partner powinien być przygotowany na tę ważną chwilę i do czasu porodu nie powinien wyłączać swego telefonu, nawet podczas służbowych spotkań.

Przeczytaj również: Wody płodowe: wszystko co powinnaś wiedzieć o wodach płodowych w ciąży

Jak rozpoczyna się poród?

Gdy nastąpi odejście wód płodowych – płyn owodniowy wypłynie za jednym razem, mocnym strumieniem, to będzie znak, że pęcherz płodowy pękł i zaczyna się poród. Czasami pęcherz płodowy nie pęka samoistnie, mimo rozpoczęcia akcji skurczowej – wtedy lekarz w celu przyspieszenia porodu może wykonać zabieg przebicia pęcherza – zabieg ten nazywa się amniotomią.

Przeczytaj również: Pierwsza faza porodu - na czym polega i jak sobie z nią radzić?

Jak przetrwać pierwszą fazę porodu?
miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza