Owinięcie pępowiną: czy jest groźne dla dziecka? Komplikacje podczas porodu

Jedną z najczęstszych komplikacji podczas porodu jest owinięcie dziecka pepowiną. Wokół tego narosło wiele mitów. Czy rzeczywiście owinięcie pępowiną jest groźne dla dziecka i zakłóca przebieg porodu?

Mrożące krew w żyłach historie o dzieciach owiniętych pępowiną są mocno przesadzone. Wszyscy się tego boją jak ognia, choć znacznie większe niebezpieczeństwo czyha na noworodka, gdy mama w ciąży nie dba o siebie i np. pali papierosy lub źle się odżywia. Bardziej niepokojące są supły na pępowinie. Ale przecież po to poród odbywa się w szpitalu, aby uniknąć przykrych niespodzianek. Komplikacje podczas porodu: czy owinięcie pępowiną jest groźne dla dziecka?

Owinięcie pępowiną podczas porodu - czy jest groźne?

Owinięcie pępowiną nie jest czymś, co szczególnie przeraża położników. Luźno okręconą pępowinę lekarz po prostu zdejmuje z szyi dziecka w trakcie porodu, gdy główka jest już na zewnątrz. Poza tym w czasie porodu wykonuje się badania KTG – gdyby działo się coś niepokojącego, lekarz może zdecydować o cesarskim cięciu. Dlatego dla dobra dziecka lepiej nie martwić się na zapas i nie wymyślać czarnych scenariuszy dotyczących komplikacji podczas porodu.

Pępowina: funkcje i wpływ na przebieg porodu

Pępowina jest sznurem łączącym organizm matki z organizmem dziecka. Za jej pośrednictwem dokonuje się wymiana krwi pomiędzy matką, a płodem. Dziecko otrzymuje od mamy tlen i substancje odżywcze, za jej pośrednictwem wydala produkty przemiany materii. Pępowina nie zawsze ma tę samą długość i grubość. Zapytaliśmy eksperta o to jaki wpływ na przebieg porodu ma długość pępowiny, co dzieje się jeśli pępowina jest za krótka lub zbyt długa oraz czym jest krew pępowinowa.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE