Poród domowy film: jakie warunki trzeba spełnić, by rodzić w domu?

2014-11-13 13:50

Porody domowe stają się coraz bardziej popularne wśród Polek. Czy każda kobieta może rodzić w domu? Jakie warunki trzeba spełnić, by móc urodzić w domu? Opowiadają położna Ewa Janiuk oraz Davina Reeves-Ciara, Miss Nowego Jorku 2010, na stałe mieszkająca w Polsce.

Poród domowy
Autor: thinkstockphotos.com Na poród domowy może zdecydować się zdrowa kobieta, u której ciąża przebiega prawidłowo.

Spis treści

  1. Poród domowy: jakie warunki trzeba spełnić, by rodzić w domu?
  2. Poród domowy: jakie zalety wskazują matki?

Na porody domowe decyduje się coraz więcej kobiet. Przyszłe mamy nie chcą rodzić, słysząc krzyki innych kobiet i patrząc na bieganinę położnych i lekarzy. Wybierają poród w znanym otoczeniu i przy najbliższych osobach. Czy każda kobieta może zdecydować się na poród domowy?

>> Poród naturalny: na czym on właściwie polega? >>

Poród domowy: jakie warunki trzeba spełnić, by rodzić w domu?

Nigdy nie da się przewidzieć przebiegu porodu. Kobiety, które decydują się rodzić w pełni naturalnie, poza szpitalem, biorą więc na siebie odpowiedzialność nie tylko za siebie, ale również za dziecko. Aby była to decyzja rozsądna, powinna być skonsultowana z położną i lekarzem prowadzącym. W zależności od stanu zdrowia matki i dziecka, mogą oni wyrazić zgodę na poród domowy lub zalecić hospitalizację.

- Jest pełna klasyfikacja schorzeń, dolegliwości, a nawet stylu życia, które predysponują do porodu domowego. Musi to być przede wszystkim bardzo zdrowa kobieta i prawidłowo przebiegająca ciąża - mówi położna Ewa Janiuk.

>> Poród domowy: czy warto rodzić w domu? >>

Poród domowy: jakie zalety wskazują matki?

Davina Reeves-Ciara swoje pierwsze dziecko urodziła w domu, w otoczeniu rodziny i przyjaciół. - Nie wiedziałam, jaki to będzie ból, ale sam poród wspominam jako cudowne doświadczenie. Byli ze mną mąż, siostra i przyjaciółka. W tle grała muzyka, wszędzie były zapalone świece. To było moje doświadczenie, które sprawiło, że stałam się pełnowartościową kobietą - wspomina.

Dzień Dobry TVN/x-news