Poród rodzinny film: czy mężczyzna powinien być przy porodzie?

2014-11-03 9:39
Poród rodzinny
Autor: thinkstockphotos.com Poród rodzinny może zbliżyć parę, ale może również ją od siebie oddalić.

Po informacji o ciąży wiele par decyduje się na poród rodzinny. W miarę upływu czasu zaczynają się jednak pojawiać wątpliwości, czy obecność partnera na sali porodowej to na pewno dobry pomysł. Jak to jest z tym porodem rodzinnym? Jak on wpływa na związek? Lepiej rodzić razem czy osobno?

Poród rodzinny jeszcze kilkadziesiąt lat temu był nie do pomyślenia. Rodzenie dzieci było sprawą kobiet, a udział mężczyzn często kończył się na poczęciu. Dziś porody rodzinne są bardzo modne i pary, które nie chcą skorzystać z tego rozwiązania, muszą się gęsto tłumaczyć. Czy warto jednak ulegać modzie?

- Ja myślę, że mężczyzna powinien być przy porodzie, żeby nas chwycić za rękę, wesprzeć. Od tego jest - mówi modelka Ewa Pacuła.

>> Jakie zadania ma tata na sali porodowej? >>

Poród rodzinny na... siłę?

Nie ma sensu jednak zmuszać męża czy partnera, aby uczestniczył w porodzie, choć gołym okiem widać, że nie ma na to ochoty. Jeśli mężczyzna nie czuje się na siłach, lepiej nie naciskać, ponieważ możemy w ten sposób wyrządzić i sobie, i jemu krzywdę.

Przerażony mąż nie udzieli nam żadnego wsparcia, za to na widok krwi i tego, co będzie się działo na sali porodowej, może doznać traumy. A później przestać postrzegać swoją kobietę w kategoriach kochanki, tylko widzieć... matkę.

>> Z kim na salę porodową? Z mamą czy z przyjaciółką? >>

- Decyzja o porodzie rodzinnym powinna być prywatną sprawą. Jeśli partnerstwo jest dobre, to mężczyzna powinien uczestniczyć przy porodzie. I tak większą rolę do odegrania mamy my, oni muszą tylko patrzeć jak cierpimy. Niech jednak będą przy tym i niech patrzą - mówi aktorka Alżbeta Lenska, mama dwójki dzieci.

Dzień Dobry TVN/x-news
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza