Poród rodzinny film: czy mężczyzna powinien być przy porodzie?

2014-11-03 9:39 Katarzyna Stańczyk
Poród rodzinny
Autor: thinkstockphotos.com Poród rodzinny może zbliżyć parę, ale może również ją od siebie oddalić.

Po informacji o ciąży wiele par decyduje się na poród rodzinny. W miarę upływu czasu zaczynają się jednak pojawiać wątpliwości, czy obecność partnera na sali porodowej to na pewno dobry pomysł. Jak to jest z tym porodem rodzinnym? Jak on wpływa na związek? Lepiej rodzić razem czy osobno?

Poród rodzinny jeszcze kilkadziesiąt lat temu był nie do pomyślenia. Rodzenie dzieci było sprawą kobiet, a udział mężczyzn często kończył się na poczęciu. Dziś porody rodzinne są bardzo modne i pary, które nie chcą skorzystać z tego rozwiązania, muszą się gęsto tłumaczyć. Czy warto jednak ulegać modzie?

- Ja myślę, że mężczyzna powinien być przy porodzie, żeby nas chwycić za rękę, wesprzeć. Od tego jest - mówi modelka Ewa Pacuła.

>> Jakie zadania ma tata na sali porodowej? >>

Poród rodzinny na... siłę?

Nie ma sensu jednak zmuszać męża czy partnera, aby uczestniczył w porodzie, choć gołym okiem widać, że nie ma na to ochoty. Jeśli mężczyzna nie czuje się na siłach, lepiej nie naciskać, ponieważ możemy w ten sposób wyrządzić i sobie, i jemu krzywdę.

Przerażony mąż nie udzieli nam żadnego wsparcia, za to na widok krwi i tego, co będzie się działo na sali porodowej, może doznać traumy. A później przestać postrzegać swoją kobietę w kategoriach kochanki, tylko widzieć... matkę.

>> Z kim na salę porodową? Z mamą czy z przyjaciółką? >>

- Decyzja o porodzie rodzinnym powinna być prywatną sprawą. Jeśli partnerstwo jest dobre, to mężczyzna powinien uczestniczyć przy porodzie. I tak większą rolę do odegrania mamy my, oni muszą tylko patrzeć jak cierpimy. Niech jednak będą przy tym i niech patrzą - mówi aktorka Alżbeta Lenska, mama dwójki dzieci.

Dzień Dobry TVN/x-news
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych – czytaj już za 3 zł!

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE