PORÓD w wodzie. Kiedy warto zdecydować się na poród w wodzie

2013-06-04 11:24

Poród w wodzie ma wiele zalet. Niestety nie wszystkie kobiety mogą i powinny rodzić w wodzie. Zobacz, kiedy warto się zdecydować na poród w wodzie.

Spis treści

  1. Poród w wodzie – kiedy nie jest możliwy?
  2. Poród w wodzie

Na poród w wodzie powinny się decydować te kobiety, które mają niski próg bólu i obawiają się długiego porodu – poród w wodzie znacznie zmniejsza dolegliwości bólowe, powoduje szybsze rozwieranie się szyjki macicy, a tym samym przyspiesza poród. W drugiej fazie porodu powoduje zmniejszenie napięcia krocza, dzięki czemu kobiety łatwiej rodzą, rzadziej zachodzi konieczność nacinania krocza i zwykle poród tego typu daje mniejsze obrażenia narządu rodnego.

>> PORÓD LOTOSOWY: jak wygląda i na czym polega poród lotosowy?

Należy pamiętać jednocześnie, że woda znacznie rozluźnia, dlatego poród w wodzie w fazie parcia może wydłużyć akcję porodową.

Poród w wodzie – kiedy nie jest możliwy?

Poród w wodzie nie zawsze jest możliwy. Przeciwwskazaniem do rodzenia dziecka w ten sposób jest:

  • duża masa płodu,
  • zaburzenia tętna płodu,
  • choroby przewlekłe u mamy,
  • nadciśnienie indukowane ciążą u mamy,
  • otyłość u mamy.

By poród odbył się wodzie, ciąża musi być fizjologiczna, nie mogą też wystąpić żadne nieprawidłowości podczas samego porodu, czyli musi być prawidłowe rozwieranie się szyjki macicy, prawidłowe tętno płodu.

>> PORÓD DOMOWY: czy warto rodzić w domu?

Poród w wodzie

Czym różni się poród w wodzie od porodu "klasycznego"? Jak wygląda sala do porodu wodnego? Czy kobieta przez cały okres porodu przebywa w wodzie? Czy istnieją jakieś przeciwwskazania do rodzenia dziecka w taki sposób? I właściwie w jakim celu kobieta rodząca umieszczana jest w wodzie? Te i inne pytania dotyczące porodu wodnego zadaliśmy ekspertowi.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza