Poród: zalety właściwego ODDYCHANIA podczas PORODU

2013-03-13 13:16

Pewnie słyszałaś o tym, że podczas porodu należy oddychać w odpowiedni sposób. Dowiedz się, jakie są zalety właściwego oddychania podczas porodu i dlaczego jest to takie ważne.

porod zalety wlasciwego oddychania podczas porodu
Autor: _photos.com|photos.com

Właściwe oddychanie jest ważne nie tylko podczas porodu. Nabieranie do płuc powietrza i wydychanie go to jedna z podstawowych funkcji życiowych organizmu. Zwykle robimy to odruchowo, bezwiednie. Ale pewnie wiesz, że w stanie zdenerwowania pomaga zrobienie 10 głębokich wdechów i wydechów, bo wraz z wydychanym powietrzem człowiek usuwa z ciała napięcie i się uspokaja. Podobnie jest w czasie porodu – właściwe oddychanie ma bardzo pozytywny wpływ na jego przebieg i odczucia rodzącej kobiety.

Zalety dobrego oddychania podczas porodu

  • Dostarcza dziecku tlenu. Wraz z wdechem wciągasz powietrze do płuc. Tlen z powietrza przenika do krwiobiegu, po czym krąży wraz z krwią po organizmie, odżywiając organy wewnętrzne oraz zaopatrując dziecko. W drodze powrotnej krew zabiera produkt odpadowy oddychania (dwutlenek węgla) z organów wewnętrznych i od maluszka z powrotem do płuc, aby wydalić go z wydechem. Zbyt szybki oddech często oznacza wdychanie powietrza, zanim jeszcze resztki poprzedniego wdechu zostaną wydalone, a więc zużyte powietrze nadal tkwi w płucach, zmniejszając dopływ świeżego tlenu do reszty ciała i maluszka. Natomiast długi, spokojny wydech całkowicie oczyszcza płuca, robiąc w nich miejsce na nową dawkę świeżego tlenu. To ważne podczas porodu – każdy skurcz to dla dziecka przerwa w dostawie tlenu, i trzeba mu te przerwy zrekompensować.
  • Rozluźnia ciało, łagodzi ból. Gdy wdychasz powietrze do płuc, mimowolnie napinasz wszystkie mięśnie, natomiast podczas wydychania napięcie, które powstało przy wdechu, znika. Jeśli w czasie skurczu będziesz wstrzymywać oddech, to automatycznie mięśnie będą się napinać. Powtarzając ten schemat za każdym skurczem, potęgujesz ból. Aby pozbywać się napięcia, należy za każdym skurczem robić świadomy, długi wydech. Pozwala on rozluźnić całe ciało i pomaga w radzeniu sobie z bólem.
  • Przyspiesza poród. Wraz ze świadomym wydychaniem powietrza rozluźniają się mięśnie całego ciała, także szyjki macicy, co powoduje lepsze otwieranie się kanału rodnego i szybsze wydanie na świat dziecka. Przedstawiając to bardziej obrazowo, można powiedzieć, że wdechowi zawsze towarzyszy ruch do środka, wydechowi zaś – ruch na zewnątrz. A skoro tak jest, to właśnie odpowiedni wydech pomaga dziecku wyjść na świat. Czasem kobiety mówią nawet o „wydychaniu dziecka”.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza