TOKOFOBIA, czyli lęk przed porodem: jak rozpoznać tokofobię

2014-01-15 16:05

Lęk przed porodem może przybierać rozmiary fobii, która wynika z panicznego strachu przed bólem i lęku przed nieznanym, przed tym, co czeka kobietę podczas porodu. Taki lęk może towarzyszyć zarówno kobietom, które nigdy nie rodziły, jak i tym, które mają już dzieci. Fachowo nazywany jest tokofobią. Dowiedz się, jak rozpoznać tokofobię.

Przyczyny tokofobii nie są do końca zbadane i wyjaśnione. Bardzo możliwe, że do rozwoju tej fobii przyczyniają się, np. historie trudnych porodów zasłyszane w dzieciństwie, ale także przemoc w rodzinie i molestowanie seksualne w dzieciństwie.

Lęk przed porodem towarzyszy każdej kobiecie, ale u niewielu przeradza się on w fobię. Psycholog Tatiana Ostaszewska-Mosak wyjaśniła w studiu Dzień Dobry TVN jak rozpoznać, że mamy do czynienia z tokofobią.

Dzień Dobry TVN/x-news
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza